Zároveň má vsetínský kouč velkou radost z toho, jakým způsobem se český tým prezentuje a jak velký prostor dostávají hráči z české nejvyšší soutěže.

Velmi dobrý dojem zatím český nároďák zanechal podle Luboše Jenáčka především v prvních třech zápasech. „Proti silným Švédům i Kanadě jsme sice získali dohromady jen jeden bod, ale předvedli jsme podle mě kvalitní hokej. Přijde mi, že pod trenérem Růžičkou hraje nároďák typicky český chytrý hokej, nebojí se hrát dopředu a ofenzivu hodně podporují obránci. Mě osobně se taková hra velmi líbí a jsem rád, že takto hrajeme," pochvaluje si Luboš Jenáček. Samozřejmě ani on si nemohl nevšimnout slabšího zápasu s Itálií, který naši urvali jen těsně (2:0). „Proti Itálii to samozřejmě bylo horší, než první zápasy s těžkými soupeři. Bylo to z naší strany upracované a bylo moc vidět, že prostě hlavně potřebujeme ty tři body. Navíc Itálie neměla co ztratit, tak do toho dala všechno. Důležité ale je, že to kluci zvládli a mají klid do dalších zápasů."

Právě na nadcházející zápasy s teoreticky slabšími soupeři si podle vsetínského trenéra musí dát Češi pozor. „Jsou to opravdu jen takzvaně papírově slabší soupeři. Týmy jako Francie nebo Norsko už dávno nejsou ty celky, kterým se dává osmička, jako tomu bylo před deseti, patnácti lety. Dnes je hokejová špička mnohem širší a dávat pozor si musíme opravdu na každého. Třeba zápas Švédsko – Norsko byl podle mě naprosto vyrovnaný a Švédové vyhráli s velkým štěstím. Za to, že se špička rozšiřuje a není slabých soupeřů jsem ale já osobně rád, pro hokej je to dobře," říká Luboš Jenáček.

Jakožto dlouholetý trenér vsetínské mládeže, jenž si občas odskočil i k mužskému druholigovému týmu, je Jenáček velmi rád, že na mistrovství světa dostávají větší příležitost hríči z extraligy. „Jsem za to moc rád. V minulosti pod trenérem Hadamczikem tomu tak bylo také, ale jen na turnajích Eurohockey tour. Jenže teď dostávají mladí kluci z naší extraligy šanci i na mistrovství světa, to je jiná liga. Velmi důležitým faktorem je, že se tito mladí pak hodně učí od starých mazáků, jako je třeba Jarda Jágr. Tohle je správný směr, jen tak dále," vybízí Jenáček, jenž v uplynulé sezoně vedl vsetínské juniory.

A hned přidává svůj postřeh, který jeho slova jen potvrzuje. „Je to vidět na většině hráčů, jak je to posouvá dále. Třeba takový Petr Zámorský, co ten si dovolí, je radost koukat na něj. Je správně drzý, nebojí se něco vymyslet, zaútočit. Pamatuji si ho ještě ze zlínského dorostu, když hrával proti Vsetínu, který jsem trénoval. Už tehdy Zámorský společně s útočníkem Holíkem vyčnívali nade všemi," vysekl kouč poklonu reprezentačnímu obránci a přidal také postřeh k dalšímu bekovi z Růžičkova týmu. „ze Zlína znám také Michala Jordána. On třeba nebyl takový talent jako Zámorský, ale buldočí vytrvalostí a tvrdou prací se vypracoval a je skvělé, že mu trenér Růžička dal možnost zahrát si na mistrovství světa. Jeho i Zámorského to posune zase o moc dále," je přesvědčen Luboš Jenáček.

Jen slova chvály pak Jenáček měl pro dva borce, kteří nakoukli do velkého hokeje ve Vsetíně – Ondřeje Němce a Jiřího Hudlera. Jejich počínání na šampionátu se mu zatím velmi líbí. „Ondra Němec loni na MS nejel a dal si dohromady rameno. Teď měl skvělou celou sezonu a v Bělorusku to jen potvrzuje. Troufnu si říct, že je na šampionátu náš nejlepší bek. Je výborný nejen dozadu, ale navíc má přidanou hodnotu v ofenzivě. Hraje výborně na modré čáře při přesilovkách, podpoří útok a je i velmi produktivní," zahrnul šéftrenér vsetínské mládeže Němce superlativy. Zároveň Jenáček ujistil, že Vsetín „svému" hráči fandí na maximum. „Moc mu tady ve Vsetíně, kde Ondra bydlí, fandíme. Kromě toho, že je dobrý hokejista, je i skvělý kluk. Líbí se mi na něm, že i když je ze Vsetína hokejově dávno pryč, stále našemu klubu pomáhá a svým způsobem tak vrací klubu to, co do něj bylo vloženo. A to zase tak samozřejmé není a patří mu za to dík," říká Jenáček.

Podobně nahlíží také na druhého borce, který nahlédl do velkého hokeje ve Vsetíně – Jiřího Hudlera. „Jirka je naprosto typický představitel klasického českého chytrého hokeje. I když se zatím neprosadil tolik bodově, pořád je to super hráč. Umí parádně nahrát mezi dvěma soupeři, zklidní hru. Podle mě si nějaké důležité okamžiky ještě schoval na důležitá utkání v play off," usmívá se Jenáček.

Přestože se podle něj dá jen velmi těžce tipovat a odhadovat, jak šampionát dopadne, přece jen má Luboš Jenáček svůj tip. „Je mnoho týmů, které se budou drápat k medailím. Ale když už bych musel tipovat, jak to dopadne, řekl bych, že zatím vypadají nejlépe Rusové, kteří by možná mohli tentokrát vyhrát. Naši si přivezou stříbrné medaile. Ale samozřejmě velmi rádi tady ve Vsetíně naše kluky uvítáme s jakoukoliv plackou," pousmál se Luboš Jenáček.