„Nikdo tam nechce jít,“ všiml si Peter Mikuš, jehož oslovil sám někdejší bek, dnes sportovní manažer Robe Radim Tesařík.

Jaký dojem na vás udělalo, když o vás projevil zájem někdejší výtečný obránce a legenda, jakou je Radim Tesařík?

Samozřejmě mě zájem potěšil. Hrávali jsme proti sobě, pamatuji si ho ze Slovanu a ze Zlína. Jak jsme s Košicemi vyhráli titul, on byl na straně Slovanu, kde měl stříbro. Poté si ho vybavím ještě ze Zlína, když jsme proti nim hráli s Moutfieldem a vyřadili nás a byli mistři zase oni. To byla jedna z nejlepších sérií, jakou jsem hrál.

Potěšilo vás, že jste ho zaujal svými výkony?

Samozřejmě, každého hráče potěší, že si ho někdy pamatuje a zůstane v hlavě. A když je z něj manažer, tak si na něj vzpomene. (pousměje se)

Jaký byl obránce?

Pamatuji si ho jako obranného beka, nevypustil jediný souboj. Byl zodpovědný v obraně.

Máte zkušenosti ze slovenské i české extraligy, vůbec poprvé vás čeká první liga. Víte, co čekat?

Českou první ligu výsledky jsem sledoval, protože moje žena Pavla pochází nedaleko od Českých Budějovic, z Veselí nad Lužnicí, my jsme se pak přestěhovali do Hradce Králové, ale Motor jsem sledoval. Do Budějovic se vracíme každé léto. Na zápasy s Motorem se už moc těším, mám tam spoustu kamarádů z hokeje i mimo něj. Budou to pro mě zajímavé souboje.

V Českých Budějovicích přitom tvořili nový tým. Z Motoru jste nabídku nedostal?

Byl jsem s nimi v kontaktu, ale nevyšlo to. Pak se ozval Radim a víc jsem neřešil. Vsetín je hokejové město, diváci jsou dobří, což hrálo také roli.

Jaký máte zatím ze Vsetína dojem?

Zatím jsem byl jen na zimáku na trénincích. Jsem z Trenčína, na tréninky dojíždím. Vsetín je profesionální klub. Podmínky jsou vytvořené dobré. Zatím je vše v pohodě.

Znáte se s některým z nových spoluhráčů?

Znám Luboše Roba z Českých Budějovic a Ondru Koptu, se kterým jsem hrával v Hradci Králové, a také Romana Ráce, hrával proti mně v Olomouci. Také znám Froliče (Tomáše Frola), sice jsme nikdy spolu nehráli, ale vím, kdo to je.

Máte za sebou i angažmá v Nižněkamsku. Co vám KHL ukázala, jak na tuhle anabázi vzpomínáte a proč jste nezůstal déle?

Dalo mi to moc. Jak se říká, tréninky byly náročné pod trenérem Krikunovem. Tempo zápasů bylo rychlejší. Začátek jsme měli dobrý, ale přestalo se nám dařit a všichni cizinci, co jsme před sezonou přišli, jsme odešli.

V Rusku nevíte, co se bude dít zítra, co?

Byl tam plán, není to tak úplně, jak se říká. Ale tréninky byly náročné.

Už jste zmínil vaše stěhování z Českých Budějovic do Hradce Králové. Byl jste jedním z hráčů, kteří se v létě 2013 po odkoupení práv na extraligu stěhovali na východ Čech. Jak jste všechno tenkrát prožíval?

Budějovice jsou hokejové město, všechno bylo do té doby fajn. Všechny nás tahle zpráva překvapila a zaskočila. Ale jsme profesionálové a museli jsme se sebrat a přestěhovat. V Hradci to však bylo také na vysoké úrovni a všechno fungovalo. Na oba kluby vzpomínám v dobrém.

S Košicemi a Trenčínem jste šampionem slovenské extraligy. Jak na obě mistrovské jízdy vzpomínáte?

Sice jsem mistr s Trenčínem, ale tehdy jsem začínal v mužích a odehrál jen deset zápasů a v play-off jsem nenastoupil vůbec. Jsem tam sice napsaný, ale titul klub nezískal mou zásluhou. Nijak jsem se o něj nepřičinil.

Sezona v Košicích byla zvláštní. Ze začátku nám to moc nešlo, ale poté se nám začalo dařit. Pro mě to byla nejlepší sezona v životě, která mě dostala do ruské KHL. Titul jsme tehdy navíc vyhráli ve finále nad Slovanem, o to větší byla radost. Byli tehdy favoritem, přesto jsme u nich vyhráli oba zápasy. Měli jsme výborné mužstvo. Parta rozhodla.

Naposledy jste hrál v Žilině, což je poměrně kontroverzní slovenský klub. Jak jste se ztotožnil s tím, že klub zveřejňuje platy a navíc podle posledních zpráv dluží hráčům?

Je to městský klub, proto tvrdili, že platy musejí zveřejnit. Není to příjemné, když vám zveřejní plat, ale když musí, není zbytí. Pokud jde o dlužné peníze, ještě nám nic nedoplatili. Dluží nám ještě dvě a půl výplaty. Nevím, jak to dopadne.

Jste z této situaci nervózní?

Nové vedení slibovalo, že do 30. června vše vyrovná. Ještě mají pár dní čas. Zatím věříme.

Pro hokej.sk jste nejen vy poměrně ostře veřejně vystoupil proti minulému vedení. Pomohla vám reakce k nějakému řešení situace?

Zatím nepomohla, už to ale řeší hráčská asociace, se kterou jsme v kontaktu. Byl tam jeden bod, kdy mi v lednu strhli peníze za zranění. Přitom jsem si platil pojistku, strhli mi to neprávem. Nevím, jak se k tomu vyjádří nové vedení.

I díky poslední zkušenosti jste dal přednost českému angažmá?

Samozřejmě to hrálo roli. Český hokej jde směrem dopředu. I při jednání s Radimem (Tesaříkem) se Vsetínem se mi to potvrdilo, je to sice jen prvoligový klub, zato jejich jednání je mnohem profesionálnější než na Slovensku. Neříkám to o všech klubech, ale myslím především Žilinu.

Jaké máte dojem z jednání s novým vedením žilinského klubu?

Nedávno ve slovenské televizi nový šéf klubu Durmis vyšel s tím, že se budou snažit pohledávky uhradit. Ale je také možnost, že se odhlásí z ligy. Nevím, jak to všechno bude. Kluci začali trénovat, všichni i s trenéry ale nemají smlouvy a nikdo neví, co bude. Čekají na dotaci od města. Ta rozhodne.

Žilinský klub nemá na Slovensku zrovna nejlepší renomé, co?

Když jsem tam byl sezonu předtím, vše fungovalo jak má, další už to bylo opačně. Nic nefungovalo. Momentálně má renomé takové, že tam nikdo z hráčů nechce jít.

Stává se na Slovensku pravidlem, že kluby hráčům dluží, nebo tohle je výjimečná situace?

V klubech, co jsem hrál, tedy v Trenčíně, Banské Bystrici a Košicích se mi tohle nestalo. Tam jsme vždy dostali vše včas. I podmínky byly dobré. Vše splnili, bez dluhů.

Sledujete každý den vývoj, co je nového?

To ani ne, má to na starost hráčská asociace. Dávají nám vědět, když se něco pohne. Ale zatím nemáme žádné nové informace.

Vizitka Petera Mikuše

Datum narození: 10. ledna 1985 (33 let) v Trenčíně.
Výška: 179 cm. Váha: 84 kg. Pozice: obránce.
Současný klub: HK Robe Vsetín.
Předchozí kluby: Trenčín, Piešťany, Považská Bystrica, Košice, Žilina, Nižněkamsk, Mladá Boleslav, České Budějovice, Hradec Králové.
Největší úspěchy: 2x mistr slovenské extraligy (Trenčín, Košice).
Statistiky v české extralize: 172 zápasů, 9 gólů, 30 asistencí, 39 bodů, 75 trestných minut.
Statistiky ve slovenské extralize: 475 zápasů, 32 gólů, 98 asistencí, 130 bodů.