Nazrál čas se rozloučit i pro něj. Za posledních pět let je poslední kapitán hokejistů Zlína Ondřej Veselý sedmou výraznou osobností zlínského hokeje, která řekla: Končím. „Už toho bylo dost,“ přiznal trojnásobný extraligový šampion, který slavil titul dvakrát se Zlínem a jednou ve Vsetíně.

Dochází vám, že už je konec a už se nebudete muset hlásit na začátku letní přípravy?
Jsem s tím smířený. Nebude to pro mě žádný problém nemyslet na hokej. Budu dělat něco jiného.

Budete se nějak udržovat?
Jsem celkově založený, nebudu mít problém, že bych se nehýbal. Sportu bude dost. Uvidím, co se naskytne. Když bude pěkně, určitě fotbálek nebo kolo.

Na ledě se sklouznete?
Chtěl bych začít s trénováním dětí. Uvidím, jak se domluvíme. Ale chtěl bych se hýbat i na ledě. Zatím jsme si s Martinem Hostákem (generální manažer) nastínili své představy, ale konkrétní věci jsme neřešili. Viděl bych to tak, že bych dělal asistenta u malých dětí, kde mám já kluka. Něco dalšího mi bylo nabídnuto, ale konkrétní to nebylo.

Už v prosinci na své narozeniny jste působil, že jste rozhodnutý. Měl jste jasno?
Úplně rozhodnutý jsem nebyl. Ale v hlavě jsem měl, že je to moje poslední sezona. Postupně jsem to cítil čím dál víc. Řekl jsem si, že hraní už bylo dost a zkusím něco jiného.

Napomohly vašemu konci i okolnosti, co se seběhly po faulu na Deje?
Ne, to vůbec. Už před sezonou jsem si říkal, že by to mohl být poslední rok. Nechával jsem tomu volný průběh. Všechno se tak nějak vykrystalizovalo.

Kdo je podle vás vhodný kandidát na kapitána?
Nevím. Je to těžší věc. Buď si někoho zvolí trenéři, nebo proběhne hráčská volba. Záleží, jak to trenér bude chtít udělat.

Už jste říkal, že se chcete věnovat žákům. Do kanceláře na manažera vás to tedy ani do budoucna netáhne?
Spíš se vidím na ledě u dětí než v kanceláři. Ale úplně konkrétní představu zatím nemám.

Máte tři tituly, tři stříbra, spoustu zážitků za dvacet let profesionální kariéry. Co bylo nejsilnější?
Asi všechny okamžiky, vítězné momenty. To se nedá popsat. Bylo toho víc. Všechno to bylo pěkné. Rád na to vzpomínám. Když s kluky na něco konkrétního vzpomínáme, vybavím si ho. Jinak je to už minulost. Navíc já si spoustu věcí ani nepamatuju. Musel bych sáhnout hlouběji do podvědomí a myšlenek.

Máte velké zápasy schované na videokazetách nebo DVD?
Když byly videokazety, natáčel jsem si zápasy. Ještě někde ve sklepě budou. Ale nevím, jestli by to vůbec jelo. Navíc ani nemám na čem přehrávat, nemám video.

Zmínil jste kdysi stejně jako Miroslav Okál, že recept na dlouhověkost je plzeňské pivo. Doporučujete ho tedy i mladým?
Ne, to určitě nedoporučuju. To spíš u mě bylo individuální. Pivo mi chutnalo od té doby, co jsem ho mohl pít. S Rosťou Vlachem jsme se sblížili díky pivu, i jemu moc chutná. A pokračoval jsem v tom. Jsem rád, že jsem si pivo mohl dát po zápasech až do konce kariéry. Myslím, že mi to úplně neuškodilo.

Ondřej Veselý

Narozen: 6. 12. 1977 ve Zlíně. Výška: 181 cm. Váha: 80 kg. Číslo dresu: 27, 87. Post: útočník. Hůl: L. Přezdívka: Veselka.
Největší úspěchy: 3 x mistr extraligy (Vsetín 00/01, Zlín 03/04 a 13/14), 3x vicemistr (Zlín 98/99, 04/05, 12/13), vítěz základní části (Č. Budějovice 07/08).
První zápas v nejvyšší soutěži: za Zlín proti Pardubicím ve 40. kole sezony 1995/1996 (Zlín – Pardubice 8:4).
První branka v nejvyšší soutěži: za Zlín na ledě Vítkovic ve 12. kole sezony 1998/1999 (Vítkovice – Zlín 3:3).
První zápas v reprezentaci: 14. prosince 2004 ve Frýdku-Místku – Česká republika vs. Bělorusko 4:0.
První branka v reprezentaci: 7. listopadu 2006 v Plzni – Česká republika vs. Švédsko 3:4.
Zájmy: in-line hokej, lyžování, hudba, pivo.

ANGAŽMÁ POHLEDEM ONDŘEJE VESELÉHO

Portland Winterhawks, Tri-City Americans (1996–1998)
Tehdy přechod mezi juniorkou a dospělým hokejem byl těžší. Zvolil jsem variantu odejít do Ameriky. Tohle angažmá mi pomohlo, zápasů je hodně a vyhrál jsem se. Hokej je tam rychlejší a víc fyzicky náročný. Když jsem se vrátil, hned jsem naskočil do extraligy.

Vsetín (2000–2002)
Vsetín mi tehdy nabídl mnohem lepší podmínky, tak jsem odešel. Hned první rok jsme získali titul. Byl tam ještě Jirka Dopita i další osobnosti, které předtím vyhrávaly tituly. Druhý rok už byl slabší, ale na Vsetín vzpomínám jen v nejlepším.“

HK Sibir Novosibirsk (2004)
„Bylo to krátké angažmá, vyměnili trenéra. Byl jsem tam už v letní přípravě, poznal jsem Rusko i Novosibirsk. Odehrál jsem jen pár zápasů, ale vzpomínám v dobrém.“

České Budějovice (2005–2010)
„Strávil jsem tam pět let a také vzpomínám v dobrém. Byli jsme třikrát v semifinále. Našel jsem si tam kamarády. Líbilo se nám tam. Snad čtyři roky jsme hráli pod Pepou Jandačem. Jako lidi jsme si sedli, ale jako trenér-hráč úplně ze začátku moc ne. Až později jsme věděli, co od sebe čekat.“

Kometa Brno (2010–2011)
„Byl jsem tam rok a byla to spíš nepovedená sezona. Do Vánoc jsme sice byli druzí, ale pak přišla zranění a začali jsme klesat tabulkou a skončili jsme v play-out.“

Zlín (2011–2018)
„Byl jsem vůbec rád, že se ze Zlína ozvali a jsem zpátky doma. V té době se vrátil i Čája, tým se celkově změnil. První rok jsme byli ve čtvrtfinále, pak ve finále a poté byl titul. Gradovalo to postupně. Teď když se zpětně ohlédnu, touha po prohraném finále s Plzní v prodloužení sedmého zápasu byla ještě větší. Navíc nám hráli do karet i soupeři v play-off a štěstí. Všechno nám klaplo.“

Známé formace s Ondřejem Veselým

Michal Tomek – Josef Štraub – Ondřej Veselý (Zlín)
Byl jsem mladý, když jsem se mezi takové chlapy dostal. Byl jsem rád, že vůbec hraju. V té době tomu šéfoval Pepa (Štraub). Jen jsem dělal, co mi řekli. Chtěl jsem se do party kluků dostat. Byl jsem rád, když mě s sebou vzali na pivo a vůbec jsem mohl být s nimi v kabině. Sám od sebe jsem dělal věci, které jsem měl dělat. Dával jsem na jejich rady. Nemuseli mi to ani moc říkat.

Jaroslav Balaštík – Petr Leška – Ondřej Veselý (Zlín)
„Dávali jsme si to dá se říct naslepo, hlavně v přesilovkách. Hrály se přes Lešouna (Lešku) s Larrym (Hamrlíkem). Pozice se moc neměnily. Motali jsme se s Jardou (Balaštíkem) před bránou. Vždycky tam něco spadlo. Dřív byl hokej jiný. Prostor na sehrání kombinací tam byl. Kluci to uměli. Celá formace si sedla.“

Antonín Honejsek – Petr Čajánek – Ondřej Veselý (Zlín)
„Ze začátku jsme se hledali, ale postupně jsme přišli na to, co od sebe chceme. Ani jsme se pak nemuseli na ničem domlouvat. Vyhověli jsme si ve všem. Bylo to jen o tom, že jsme si řekli, co hraje soupeř. Ale konkrétní věci jsme vycítili až na ledě.“

Tomáš Vak – Ondřej Veselý (České Budějovice)
„Tomáše jsem měl na centru, ale křídla se kolem nás docela točila. Znali jsme se už ze Vsetína, ale hrával jsem s ním až v Budějovicích. Docela jsme si seděli.“