V jednom z posledních testů před blížícím se mistrovstvím světa v Dánsku přišla Jaškinova gólová chvíle v 50. minutě. A byla to zároveň vítězná trefa. V přesilovce vyraženou střelu brankářem Kilpeläinenem uklidil za záda finského gólmana.

„Je to super, určitě si puk někam dám,“ odfrkl si Jaškin, který se střelecky prosadil ve svém sedmém zápase v národním týmu.
Podle bývalého útočníka pražské Slavie mají Češi za sebou náročnou zkoušku.

„Finové hodně bruslí, mají dobrý systém. Je těžké je bránit. Musíme se z chyb poučit, podívat se na video. Musíme víc bruslit a hrát pozičně,“ myslí si Jaškin, jenž v NHL v dresu St. Louis Blues odehrál 280 zápasů s bilancí 27 gólů a 38 asistencí.

Forvard, který v národním týmu už odehrál loni i Světový pohár, naskočil na levém křídle druhé formace s mladými puškami, rodákem z Kroměříže Filipem Chytilem a pardubickým Filipem Zadinou.

„Oba jsou to výborní hráči. Je radost s nimi hrát na přesilovce. Asi to bude rozhodovat zápasy. Musíme na tom pracovat,“ ví Jaškin, mladší ze synů vsetínské legendy Alexeje Jaškina.

A už o souhře také všichni před zápasem debatovali. „Určitě jsme si ráno k přesilovkám něco řekli, je dobré dát gól z početní výhody. Teď je potřeba nedělat vyloučení. Kvůli nim jsme si jich moc nezahráli,“ věděl Jaškin, který pykal na trestné lavici dvakrát za podražení a jednou za napadení.

„Musím si na to zvyknout. Je to přísnější. Je to hodně o bruslení. Musí to být příště lepší. Snažím se si to tady užívat, stejně jako pro mě i kluky z formace je to pořád zkoušení. Musíme si zvyknout na jiný styl hokeje,“ podotkl rodák z Omsku.

Jak těžké bylo ubránit oslabení?

„Já jsem seděl na trestné, to se ptáte nepravého, rozesmál se pobaveně při jedné z otázek novinářů. „Ale oslabení je vždycky těžké.“

Zítra od 14.20 hodin se opět v Pardubicích český výběr postaví proti Švédsku a v neděli ve stejný čas Rusům. I Jaškin hraje o konečnou nominaci na světový šampionát. Už nyní je zřejmě, že reprezentační výběr se výrazně omladí.

„Někdy to přijít musí. Je to super šance nejen pro mladé, ale i pro nás o něco starší. Máme šanci se do reprezentace dostat. To platí i pro mě. Je to super, je potřeba toho využít,“ kladl si za cíl Jaškin.