Extraligové trofeje ale ještě hodně dlouho Dmitrij Jaškin sbírat nebude. Teď myslí na něco cennějšího. Na slavný Stanley Cup. „Odmalička byl výjimečný," prohlásil jeho otec na adresu syna.

Vsetínský odchovanec a rodák z Omsku se totiž usadil v základní sestavě St. Louis Blues, aktuálně čtvrtého nejlepšího týmu NHL. „Tady jsou vždy nejvyšší cíle," potvrdil v rozhovoru pro Deník Jaškin útok na slavný pohár.

Sám letos naskočil už do 27 zápasů nejlepší hokejové ligy na světě a dnes v noci Arizoně Coyotes (2:1) vstřelil svůj sedmý gól sezony. Zároveň byl již čtvrtý vítězný a byl vyhlášen první hvězdou utkání.

Alexej Jaškin

V 21 letech už stačil odehrát celkem 47 zápasů a nasázel osm branek. „Každý o tom v dětství sní. Pak je super, když si člověk může sen splnit."

Vůbec poprvé se dětské sny proměnily ve sladkou realitu 19. dubna 2013 proti Vancouveru. Na ledě strávil ve čtvrté formaci přes šest a půl minuty a přispěl k výhře 2:1 po samostatných nájezdech.

Nyní už na ledě stráví v průměru 12 minut. Proti největším hvězdám klubu je to stále omezený prostor. Přesto už stačil letos nasázet sedm gólů. Proti Kojotům se čtvrtou vítěznou trefou v sezoně dostal v této statistice před jiné elitní české útočníky Voráčka, Paláta, Vrbatu, Jágra, Hertla, Hanzala či Frolíka.

„Určitě je to něco nepopsatelného, když dáte gól v NHL. Každému bych to přál," vzkazuje Jaškin, který se své premiérové trefy dočkal 28. prosince 2013.

Tehdy Jaškin v polovině zápasu proti Chicagu Blackhawks dorazil z úhlu střelu od modré čáry za brankáře Raanta. „Na puk mi udělali podstavec a zasklili i s nápisem a výsledkem zápasu. Je to krásná věc, kterou mám doma," liboval si Jaškin.

„Tradice za první gól je tady hodně mastná. Do týmové kasy přibylo pár tisíc dolarů," připustil se smíchem Jaškin, že mu první trefa řádně vybrakovala účet.

Jeho premiérovou trefu z hlediště sledovaly i legendy Wayne Gretzky a Brett Hull. Právě on v televizním záběru nejlepšímu hokejistovi historie představil vsetínského odchovance, když rukou jako by na něj ukázal. „Dívej se na něj."

Se svými 190 centimetry a 90 kilogramy se v NHL prosazuje silou, pohotovostí i chytrostí. Stačí mu jen chvilka nepozornosti. Jeho schopností si už navíc všimli i v klubu.

„Sledujeme vznik mladého silového útočníka. Dává góly, dostává se do šancí, dokáže zaujmout pevné místo u branky. To je dobré znamení," rozplýval se pro NHL.com náročný kouč Ken Hitchcock nad Jaškinem.

„Celá jejich lajna je dobrá a Jaškin je vynikající. Předvádí teď skvělé výkony," dodal kouč St. Louis, které bodovalo ve třinácti zápasech za sebou a stanovilo klubový rekord.

Proto i nadále zůstávají se 170 góly druhým nejproduktivnějším týmem NHL. Ještě o 11 branek víc nasázely už pouze „Blesky" z Tampy Bay. V noci ze dneška na zítřek si nejproduktivnější týmy NHL rozdají proti sobě.

„Ani bych neřekl, že hrajeme ofenzivní hokej. Spíš dobře bráníme a postupně si vytváříme tlak. V našem týmu je hodně dobrých hráčů, kteří umí zakončit. Zodpovědně bráníme a využíváme šance," poodkryl Jaškin herní styl.

V kabině má prý nejblíž k mladším spoluhráčům. Takže na pokec chodí i za ruskou hvězdou Tarasenkem, který NHL baví nádhernými góly. Zatím se zastavil na cifře 29.

„Je to fajn kluk. Bavím se s ním normálně jako se všemi ostatními v kabině. Trochu jsme se pobavili i o mém původu. Ke starším klukům si ale chodím spíš pro rady," popsal Jaškin.

Nejvíce jej ale okouzlil jiný Rus. Jistý Pavel Dacjuk z Detroitu. „Je neuvěřitelné se na něj dívat. Ale každý hráč, který je v NHL, má něco do sebe. Jinak by tu přece nebyl," pousmál se útočník, který mezi juniory v zámoří válel v Moncton Wildcats hrající QMJHL.

V St. Louis ostatně nezapomínají ani na své bývalé hráče, mezi které patří třeba Petr Čajánek ze Zlína nebo Pavol Demitra, který byl jednou z obětí letecké tragédie v Jaroslavli.

„Vždycky jednou za čas někoho vzpomenou. Hodně třeba právě Pavla Demitru. I ostatní Evropany tady mají rádi. Vzpomínají jen v dobrém," potvrzuje Jaškin, že NHL si legendy hýčká.

Přestože rodnou zemi opustil ještě před svými prvními narozeninami, hrdost na vlast Jaškin nezapře.

„Vždycky se budu cítit Rusem. Český mám jen pas a čas, který jsem tu žil. Jinak všechno ostatní, moje celá rodina je z Ruska. S Českem nemají nic společného, jen to, že tu žijeme. Ale Českou republiku samozřejmě rád reprezentuju a jsem napůl i Čech, protože přece jen první můj jazyk je čeština a žiju tady celý život," připouští Jaškin, jehož pro KHL draftoval Novosibirsk. Klub, kde s hokejem začínal jeho otec.

Přesto v rodné vlasti nemá příliš kamarádů. „Nikdy jsem tam nebydlel. Žije tam ale celá rodina, což je hlavní. Tedy babičky, tety a sestřenice," vzpomíná na rodinu.

Možná i proto si mateřskou řeč postupně osvojil, ačkoliv s ní nevyrůstal.

„Rusky jsem nemluvil do osmnácti. Potom jsem se potkal s Ivanem Barbashevem v Kanadě a tam jsem se rapidně zlepšil. A mám taky přítelkyni z Ruska, takže už mluvím v pohodě," pochválil se Jaškin, který v 15 letech zamířil studovat ze Vsetína do Prahy, kde válel za pražskou Slavii a s dorostem oslavil i mistrovský titul a v sezoně 2010/2011 vletěl jako kometa v sešívaném dresu i do extraligy, kde ve 33 zápasech si připsal 3 góly a 7 asistencí. Doma je prý však stále ve Vsetíně.

„Tam se ale dostanu jednou nebo dvakrát v létě. Chtěl bych samozřejmě častěji, ale nejde to zatím," ví Jaškin.

VIDEO PREMIÉROVÉHO GÓLU DMITRIJE JAŠKINA

VIZITKA DMITRIJE JAŠKINA

Datum narození: 23. března 1993 (21 let) v Omsku. Občanství: české a ruské. Výška: 190 cm. Váha: 90 kg. Současný klub: St. Louis Blues (NHL). Číslo dresu: 26.

Pozice: pravé křídlo.

Předchozí kluby: Vsetínská hokejová (dorost), Slavia Praha (dorost, junioři, muži), Beroun (I. liga), Moncton Wildcats.

Draft NHL: V roce 2011 jako 41. celkově týmem St. Louis Blues.

Příbuzenstvo: otec Alexej Jaškin 
a bratr Michail Jaškin.

Premiéra v extralize: 9. září 2010 proti Litvínovu.

Premiérový gól v extralize: 8. října 2010 pardubickému brankáři Martinu Růžičkovi ve třetí třetině v čase 41:44.

Premiérový zápas v NHL: 19. dubna 2013 proti Vancouveru.

Premiérový gól v NHL: 28. prosince 2013 proti Chicagu brankáři Anttimu Raantovi ve druhé třetině v čase 27:50.