„Měl jsem štěstí, že jsem u toho mohl být, protože tady tehdy hrála skoro celá česká reprezentace ze zlaté éry,“ vyprávěl v rozhovoru pro Deník 28letý Radim Ostrčil, v současnosti opora prvoligového áčka Vsetína.

Střih do června 2007.

V sobotu třiadvacátého o něj projevila zájem NHL. Jedničkou draftu byl tenkrát Patrik Kane a jako sedmý v pořadí Jakub Voráček. Vsetínský rodák se dostal na řadu v 6. kole jako 169. v pořadí. Ukázal na něj Boston Bruins, člen „Original Six“, zakládající šestice týmů nejslavnější hokejové soutěže na světě.

Show, která se konala v Nationwide Areně v Columbusu, se však přímo nezúčastnil.

„V té době se už dal draft sledovat na internetu. Seděl jsem doma u počítače,“ vybavil si s úsměvem Ostrčil, který měl za sebou jednu kompletní extraligovou sezonu i mistrovství světa osmnáctek.

„Když si mě vybrali, volal mi hned agent. Byl jsem obrovsky nadšený, že jsem se tam dostal. A doufal jsem, že na kemp pojedu. A uvidím i nejlepší stránku hokeje,“ popisoval Ostrčil zpětně své dojmy.

Na kemp do Bostonu odletěl. Bylo mu osmnáct let. Společnost v kabině mu dělali Marchand, David Krejčí nebo Zdeno Chára.

„Byl jsem mladý kluk. Když jsem kolem sebe viděl tehdy budoucí hvězdy, byl jsem vyklepaný. Byl to rozdíl ve srovnání s extraligou,“ podotkl Ostrčil.

Mladého kluka z Valašska se ujali David Krejčí s Vladimírem Sobotkou, tehdy druhým Čechem v klubu.

„Starali se o mě, brali mě na obědy a podobně. Oba byli super pohodoví kluci. Anglicky jsem tehdy ještě neuměl. Takže s Marchandem a ostatními jsem se moc nevybavoval. Potkal jsem je víceméně na ledě. Už tehdy šlo poznat, že jsou někde jinde,“ vybavil si Ostrčil.

Cestou na testy do Toronta vytvořil českou partičku s Jakubem Voráčkem, Davidem Štichem a Ondřejem Romanem.

„Pamatuju si to jako dnes. Byla tam neskutečná sranda. Znali jsme se z reprezentace. V Torontu jsme si prošli i pěkné město, Quitar a podobně,“ vzpomíná.

V zámoří už zůstal. Do nejlepší hokejové soutěže na světě se sice nikdy nepodíval, ale zahrál si OHL v dresu Ottawa 67's. Ve stejné soutěži, ve které odstartovaly kariéry budoucí hvězdy NHL Steven Stamkos a John Tavares.

„Bylo těžké je bránit. Byl to fičák. Navíc na malém kluzišti. Nebylo to jednoduché. Naučil jsem se tam mít hlavu nahoře,“ pousmál se Ostrčil.

„Po hokejové stránce jsem viděl, jak je kanadská juniorka na jiné úrovni než u nás. Osamostatnil jsem se. Bydlel jsem sice v rodině, jelikož je to povinné. Ale staral jsem se o sebe více méně sám. Naučil jsem se anglicky,“ je i dnes vděčný za zámořskou zkušenost Ostrčil.

Po sezoně 2007/2008 se však vrátil. Nikoliv však do Vsetína, který byl kvůli dluhům z extraligy vyloučen, ale zamířil do prvoligové Olomouce.

„Na zámoří vzpomínám pěkně. Jen škoda, že to nevyšlo, jak jsem si představoval. Ale hokej pořád hraji. I když ne na takové úrovni, jak hrají kluci. Ale jsme v kontaktu, občas si napíšeme,“ vzpomíná na parťáky z testů v Torontu.

Ostrčil však svůj tehdejší potenciál naplno nevyužil. V české extralize v dresu Vsetína a Komety Brno odehrál jen 66 zápasů a vstřelil jeden gól. To ještě před svým odchodem do zámoří v zápase v Třinci nachytal Radovana Biegla.

„Střílel z rohu při přesilovce. Chtěl jsem to takhle udělat, překvapit ho střelou z rohu a nějak to tam zapadlo. Puk už ale asi nenajdu,“ tuší Ostrčil.

Zato ve druhé nejvyšší soutěži je už prověřeným borcem, kde nasbíral přes tři stovky zápasů a své zkušenosti nyní prodává klubu, ve kterém se poprvé jako kluk dotkl hvězd.

„Mám na to spoustu vzpomínek. Prošlo tady mnoho velkých jmen. S mamkou jsme byli na zimáku pořád, jelikož jsme tam měli bufety. Ze školy jsem mazal rovnou na zimák, kde jsem trávil veškerý čas. Byl jsem tam od rána do večera. Mohl jsem si zajít i do kabiny áčka, kde jsem potkával pana Dopitu, Čechmánka. Kolem nich jsem se tam potuloval. Jako dítě jsem si ještě neuvědomoval, jak velká jména to jsou a co dokázali. Začal jsem si to skládat dohromady až s odstupem času,“ dodal Ostrčil, který v aktuální sezoně v 19 zápasech vstřelil čtyři góly a přidal tři asistence.

Vsetín i s Ostrčilem se po výsledkové i herní krizi pomalu zvedá. Naposledy sice podlehl Havířovu doma 0:3, ale celkově z posledních sedmi zápasů čtyřikrát vyhrál.

„Začínáme si víc věřit na puku. Snažíme se hrát naši hru, tedy rychlý hokej, nechceme se zbavovat puku a vždy se pokusit něco vymyslet. V posledních pár zápasech se nám to dařilo,“ cítí Ostrčil.

Pro neúspěšné období, kdy prvoligový nováček z deseti zápasů vyhrál jen dvakrát a posbíral jen pět bodů, má nyní vysvětlení.

„Zápas jsme začali dobře, kolikrát jsme i vedli. Pak jako bychom se báli a puky nám začaly uskakovat od hokejek. Přestali jsme si věřit. Po dvou inkasovaných gólech bylo po nás. Na psychiku to bylo náročné, když jsme věděli, že k bodům chyběl jeden gól. Vezlo se to s námi, ale snad se z toho pomalu dostáváme,“ věří zkušený zadák.

Ostrčil zažil i jarní postup. Ve druhé lize jeho tým dominoval. V každém zápase musel potvrdit roli favorita. Nyní se Vsetín musí vyrovnat s podstatně skromnější rolí.

„Každý má v hlavě, že už to není druhá liga. Ale jsme v profesionální soutěži, kterou hraje spousta mladých kluků, kteří se snaží prosadit do extraligy. Nevím, jak to snášeli ostatní na začátku. Možná tam byl i nějaký strach. Ale oklepáváme se z toho. Už víme, do čeho jdeme a co nás čeká. Nesmíme se bát. Člověk co chybu neudělá, ani nic nevymyslí,“ nabádá Ostrčil k odvaze své spoluhráče.

Parta i přes výrazné letní změny prý zůstala výborná.

„Základ týmu, jádro tam zůstalo z loňska. Příchozí kluci si s námi v pohodě sedli. Zatím v tomto nebyl žádný problém. Chemie a pohoda v týmu je. Tým není rozdělaný na skupinky. Baví se každý s každým, je sranda,“ pokyvuje hlavou Ostrčil.

Třeba jako tenkrát v Torontu…