UHERSKÝ OSTROH – UHERSKÉ HRADIŠTĚ 2:3 p.p. (1:0, 0:1, 1:1, 0:1)

Poražený finalista – Uherský Ostroh – ovšem neprodal svou kůži lacino.

Sérii sice prohrál 0:2 na zápasy, ale se vztyčenou hlavou. V obou utkáních favorizovaného soupeře pořádně potrápil, čtvrteční zápas dokonce prohrál až v prodloužení, které po 165 vteřinách ukončil střelou mezi Bříštělovy betony obránce Michal Sladký.

Hradiště první finálový zápas vyhrálo jen těsně 4:3, druhý duel na ostrožském ledě proto sliboval nadmíru zajímavou podívanou. A skutečnost očekávání ještě předčila. Od začátku se před vyprodanými ochozy odehrávala nervy drásající partie, jejíž scénář by snad lépe nenapsali ani ti nejlepší světoví dramatici.

Začátek nebo spíše celá první polovina utkání patřila jasně domácím. „Měli mnohem lepší pohyb než my, zdobila je také větší bojovnost,“ nechal se slyšet hradišťský kouč Petr Sakrajda. Ostrožané se za své úsilí dočkali zasloužené odměny v 15. minutě. Při přesilové hře zasunul za Valova záda puk Tóth a stadion poprvé vybuchl nadšením – 1:0.

„Byla škoda, že se nám nepodařilo přidat ještě jeden gól, pak už by se to soupeři otáčelo mnohem hůř,“ posteskl si domácí lodivod Roman Němčický. Ještě víc smutný byl ve druhé přestávce. Jedenáct vteřin před koncem prostřední části totiž Barák smazal hradišťské manko, když zúročil buldočí práci a ideální přihrávku Krystýnka.

„To byl asi zlomový okamžik utkání,“ shodli se oba trenéři. „Hodně nás to nalomilo. Navíc kdybychom ten gól nedostali, tak věřím, že už bych vychytal nulu,“ přidal se Martin Bříštěla, gólman Ostrohu.

Jeho spoluhráčům velké nasazení postupně ubíralo síly a hosté od konce druhé třetiny pomalu začínali přebírat taktovku. Když navíc ve 44. minutě po Fornůskově přihrávce junior Kundera poslal Hradiště do vedení, zdálo se, že si hosté výhru pohlídají. Jenže pojišťovací gól nepřišel, největší šanci Sladkého zastavila levá tyč domácí brány.

Zápas proto dospěl až do napínavé koncovky. Domácí vrhli všechny síly do útoku a přesně dvě a půl minuty před koncem třetí třetiny se jim podařilo vyrovnat. Stadion přivedl do pořádného varu Uherek, který tečoval Šudřichovo nahození tak šikovně, že s pomocí tyče skončil puk podruhé v hradišťské síti – 2:2. A to nebylo ani zdaleka vše.

V poslední minutě ještě oba soupeři mohli strhnout vítězství na svou stranu. Nejprve sám před brankou neuspěl ostrožský Kolář, deset vteřin před koncem pak ve stejné situaci vychytal Baráka Bříštěla.

Šlo se tedy do prodloužení. Štěstí se po dvou minutách a 45 vteřinách usmálo na hosty. Jejich rychlý brejk zakončil švihem mezi Bříštělovy betony Sladký a na ledě vypukly velké oslavy hradišťského týmu.

„Jeli jsme sice dva na jednoho, od začátku jsem byl ale rozhodnutý, že budu střílet. Obránce se navíc stáhl víc ke Kotasovi (Martinu Kotačkovi – pozn. aut.), takže nebylo co řešit. Podařilo se mi to trefit přesně tam, kam jsem chtěl,“ popsal svou životní trefu šťastný střelec, který si rozhodující gól předpověděl.

„Celý zápas jsem hrál úplně hrozně. Po druhé třetině jsem v kabině klukům říkal, že sice hraju totálně špatně, ale tím pádem určitě rozhodnu. A ono se to vyplnilo,“ usmíval se Michal Sladký.

„Ta střela se bohužel chytit nedala,“ krčil smutně rameny ostrožský gólman Martin Bříštěla. „Udělal to chytře. Podíval se jinam a já jsem nečekal, že vystřelí tak brzy. Trefil to přesně do skulinky, která snad ani nejde pokrýt,“ dodal gólman, pro kterého byl čtvrteční duel dost možná poslední v kariéře. „Jsem rozhodnutý, že skončím. Musím říct, že i když jsme nevyhráli, tak to byla krásná tečka. Parádní zápas ve skvělé atmosféře, co víc si přát.“

Sláva vítězům, čest poraženým – to v případě tohoto finále platilo více než stoprocentně. „Jsem strašně rád, jaké zápasy jsme s Hradištěm odehráli. Až na první třetinu úvodního duelu to bylo naprosto vyrovnané, o výhře soupeře rozhodly jen drobnosti,“ podotkl Roman Němčický, který své svěřence chválil především za neutuchající bojovnost.

„Je velká škoda, že se hrálo jen na dva vítězné zápasy. Kdyby se hrálo na tři vítězství, tak třeba mohl být pětkrát zaplněný zimák a fanoušci by si to mohli užít ještě víc,“ posteskl si hostující kouč Petr Sakrajda, jehož tým před začátkem baráže o postup do II. ligy čeká takřka třítýdenní pauza. První zápas totiž hreje až 18. března.

Branky:15. Toth, 58. Uherek – 40. Barák, 44. Kundera, 63. Sladký. Rozhodčí: Dobeš. Diváci: 950. Uh. Hradiště: Vala – Sladký, Stašek, Fr. Krystýnek, T. Kartusek, Horsák, Fornůsek – V. Kartusek, Novák, Kotačka – Šupka, Andrýsek, Barák – Schuster, Žaluda, Oslzla – Kundera. Trenér: P. Sakrajda. Uh. Ostroh: Bříštěla – Vaněk, Uherek, Klauda, Ulman, Nevídal, Šudřich – Tóth, Zalubil, Kolář – Slaný, Ťok, Kučera – Kašný, Vitoslavský, Rozsypal. Trenér: R. Němčický.