Ve čtvrtfinále play off je až po pětizápasové sérii vyřadila Plzeň. V únoru se však vsetínský tým dozvěděl šokující rozhodnutí. V předstihu byl odsouzený k sestupu do nižší soutěže.

 Vsetín se však chce brzy mezi elitní české týmy vrátit zpět. A už v úvodním mistrovském zápase nové sezony jsou v neděli hráči na ledové ploše na stadionu Na Lapači odhodlaní porazit Litomyšl. Zápas začíná ve 12 hodin. Ztracená ovšem není ani varianta, že si ještě letos vsetínský tým zahraje Ligu akademií. Ta je v součastné době pozastavená civilním soudem.     

Vysvětlete situaci okolo vyřazení hokejových juniorů Vsetína z extraligy?

Před začátkem sezony 2018 - 2019 bylo dáno v propozicích, že poslední dva celky z extraligy sestoupí. Ještě v lednu bylo na jednání klubů ohledně dotazu kvůli regulím pro příští sezonu řečeno, že se nic nebude měnit. Situace se výrazně změnila v únoru. Po zasedání vedení Českého svazu ledního hokeje jsme se dozvěděli, že juniorskou extraligu bude v sezoně 2019 – 2020 hrát pouze 17 akademických týmů plus Olomouc, protože její áčko hraje Tipsport extraligu. Přitom Hanáci letos skončili až na dvacátém místě. My jsme obsadili osmou příčku. Zatím ovšem status Akademie nemáme. Podobné rozhodnutí postihlo také Přerov, Havířov a týmy, které letos vybojovaly postup z první ligy Písek a Ústí nad Labem.

Co takové rozhodnutí znamená pro vsetínský hokej?

Celé léto všechno řeší právníci. Pro nás je situace hodně kritická. Bez extraligy juniorů je mládež ve Vsetíně dlouhodobě ohrožená. Nejlepší hráči dostali nabídky z jiných oddílů. Těžko po nich můžeme chtít, aby odolali. Je mi jasné, že dosavadní počet 24 mužstev v nejvyšší soutěži je hodně. Že je nutné soutěž zúžit. Ale ať se to děje sportovní cestou. Když jsou podmínky dané předem, tak by se měly dodržovat.

Jak se s rozhodnutím svazu vypořádali hráči?

Oni ani jejich rodiče nevěděli, co mají dělat. Vždyť jejich hokejová kariéra souvisí i se studiem na školách. Mají těsně před maturitami. A teď mají kvůli přestupům do jiných klubů, změnit město a přejít na jinou školu.

Určitě prožíváte hodně nepříjemné období. Proto je obdivuhodné, jak jste poslední extraligovou sezonu zvládli. S jakým cílem jste do ní šli?

Chtěli jsme udržet ve Vsetíně extraligu i pro příští sezonu. Naše výkony byly nakonec výjimečné. Hned první zápas ve Zlíně se nám povedl. Ten zářijový duel jsme na ledě beranů otočili z 0:3 na 5:4. To mužstvo povzbudilo a pak se nám až na některý drobné výpadky dařilo. Zvládli jsme základní část. Postoupili jsme do skupiny o play off a poté do nadstavbové skupiny. Z ní jsme si vybojovali postup do čtvrtfinále play off proti Plzni. V duelech o semifinále jsme pak vzdorovali favoritovi ze západu Čech pět utkání.

Které zápasy se Vsetínu nejvíc povedly?

Určitě to byl víkend před vyvrcholením základní části soutěže. Tenkrát jsme doma porazili Vítkovice 4:3 a vyhráli v Třinci nad budoucím mistrem 4:1. Povedl se nám i úvodní čtvrtfinálový souboj v Plzni. V něm jsme ještě v šestapadesáté minutě prohrávali 0:1. Poté jsme ho ale během jednačtyřiceti sekund díky brankám Frimela a Jindry otočili v náš prospěch.

Na které utkání nejraději zapomenete?

 Určitě na porážku 0:12 v Liberci. Domácí tenkrát nastoupili v sestavě posílení i o hráče z Chance ligy. Nevydařilo se nám rovněž říjnové domácí střetnutí s Vítkovicemi, kdy Severomoravané trestali každou naši chybu a my jsme tuto partii prohráli 3:10.

Jakým herním stylem se Vsetín prosazoval?

Na začátku sezony jsme sázeli na útočný hokej. Postupně jsme ale víc mysleli na obranu. Hráči si uvědomili, že musí být důslednější v defenzívě. A tato změna se nám vyplatila.

Co Vás ještě potěšilo?

Jakou jsme měli skvělou partu hráčů. A potom obrovská bojovnost, s jakou jsme zápasy odehráli. Rovněž mě těší skutečnost, že u nás máme několik reprezentantů. Daniel Klímek a Tomáš Ondračka už si zahráli za český výběr do 19 let. Jan Puček a Stanislav Kunst byli nominovaní do reprezentace do 16 let a Boris Bebielak reprezentuje Slovensko do 16 let. 

Kdo byli největšími tahouny?

Mužstvo táhl kapitán a střelec Daniel Klímek. V soukromí hodně tichý, na ledě ale viditelný kanonýr Klímek ve 43 zápasech vstřelil 32 branek a na dalších 34 ještě přihrál. V obraně to byl téměř bezchybný Tomáš Ondračka. Jeden z nejlepších bruslařů v juniorské extralize a s 32 asistencemi nejlepší nahrávač z obránců v soutěži, navíc skvěle podporoval útok. Dále to byl ještě obrovský srdcař Šimon Jenáček. Ten byl dokonce nejproduktivnějším obránce v extralize juniorů, když vstřelil 18 gólů a připsal si 30 asistencí. Šimon dal také hodně rozhodujících branek v prodloužení. Šimon Jenáček po skončení sezony po zásluze obdržel cenu Karla Rachůnka pro nejlepšího obránce play off extraligy juniorů.

Co mužstvu chybělo k ještě lepším výsledkům?

Celkový výsledek je nad naše očekávání. Nicméně postup do semifinále nebyl daleko. Možná stačilo proměnit jeden nájezd ve druhém čtvrtfinálovém duelu v Plzni. Také jsme mohli být disciplinovanější. V zápasech jsme totiž měli hodně vylučovaných hráčů.

Jak tedy hodnotíte extraligovou sezonu 2018 - 2019 vsetínských hokejových juniorů?

Vybojovat 8. místo z 24 mužstev je vynikajícím počinkem. Za námi skončili například Kometa Brno, Salzburg, České Budějovice, Zlín a další silné týmy. Jsem proto velmi spokojený.

Jaké ve Vsetíně nastaly změny v kádru?

Juniorskou soutěž už nemůžou hrát hokejisté s ročníkem narození 1999 gólman David Sachr, obránce Jakub Jenáček a forvardi Lukáš Jindra a Lukáš Frydrych.

Jaká je tedy v polovině září situace kolem vsetínského juniorského mužstva?

Od nové sezony se má hrát nová elitní česká hokejová juniorská soutěž zvaná Liga Akademii. Do ní má vstoupit 17 týmů, co má v Česku akademii, plus Olomouc, která má extraligu mužů a Salzburg, protože má dohodu podepsanou od Českého hokejového svazu ještě na jeden rok. Vsetín byl posunut do soutěže s názvem extraliga juniorů. V ní bude hrát 7 mužstev z Moravy a 7 mužstev z Čech. V Moravské skupině jsme s Přerovem, Havířovem, Warriorem Brno, Šumperkem, Porubou a Litomyšlí. Do play off postoupí čtyři nejlepší celky. Ty se pak ve vyřazovacích duelech utkají se čtyřmi nejlepšími týmy s České skupiny o postup do Ligy Akademií 2020-2021. Postupovat bude pouze jeden kolektiv. Naši situaci jsme podali k civilnímu soudu. V příznivý verdikt ovšem moc nevěříme. Situace se momentálně ale řeší.

Jak v takové složité situaci probíhala příprava?

Museli jsme se s tím poprat. V soutěži to ale bude hodně těžké. Loňský kádr nám téměř celý rozebraly mužstva z Ligy Akademii. První dva útoky jsou pryč. Chybět nám bude i několik opor z obrany. Pomoct nám budou muset mladší dorostenci. Ty ovšem letos čeká také náročná soutěž. Na posílení sestavy však pořád pracujeme. Do nové sezony ale jdeme s jasným cílem a to vybojovat v ní postup do nejvyšší české juniorské soutěže 2020-2021.