Rovněž mladého obránce Uherského Ostrohu Martina Juráska musela ve znehybněné poloze přímo z ledové plochy odvézt záchranná služba. Oba případy však, zdá se, budou mít šťastný konec.

Do konce derby utkání mezi Uherským Brodem a Uherským Ostrohem už zbývalo jen několik vteřin, když po skrumáži před brankou hostí zůstal ležet na zemi ostrožský obránce Martin Jurásek, který se na chvíli ocitl v ohrožení života. „Ihned jsme se k němu všichni sjeli. Vyndal jsem mu zapadlý jazyk, propleskl jej a on se hned probral,“ popsal nepříjemný zážitek hlavní rozhodčí duelu Marek Šiška.

Tím ale drama neskončilo. Mladý bek si totiž postěžoval, že necítí dolní končetiny. Přivolaná rychlá záchranná služba jej pak na nosítkách odvezla z ledové plochy a následně do uherskohradišťské nemocnice.

„Už večer ale mohl částečně hýbat nohama a dnes (v pátek – pozn. aut.) už normálně chodil,“ převtělil se do posla dobrých zpráv generální manažer ostrožského klubu Bronislav Zápařka, podle kterého Jurásek utrpěl otřes mozku a míchy. „Pokud všechna vyšetření dopadnou dobře, mohl by být už v sobotu propuštěn domů,“ dodal Zápařka.

Jak vlastně ke zranění došlo? K pádu ostrožského obránce přispěl uherskobrodský útočník Milan Kubiš, podle všeho ovšem neúmyslně. „Milan vyjížděl zpoza brány před branku, kde chtěl tečovat střelu od modré. Při tom zřejmě škrtnul o brusli toho hráče, kterému pak vyletěly nohy a spadnul zátylkem na led. Úplně přesně jsem to ale neviděl,“ řekl trenér Uherského Brodu Zbyněk Kůdela.

Dobrý výhled neměl ani Bronislav Zápařka. „Asi když vyjížděl, tak Martina zezadu podrazil. On pak nějak špatně spadl na záda a na hlavu.“

Ani přímý aktér souboje Milan Kubiš nevěděl, co se vlastně přesně stalo. „Ani si nejsem vědom toho, že jsem to byl já, fakt nevím. Podle toho, co jsem pak slyšel, jsem o něj měl zavadit a způsobit tak jeho pád,“ nechal se slyšet brodský útočník, který si prý, když viděl, že protihráč leží na ledě, nejprve myslel, že dostal zásah pukem. „Určitě ale nešlo o žádný faul, vždyť jsem ani nedostal trest,“ dušoval se Kubiš.

Jasno do případu tak vnesl až hlavní rozhodčí. „Kubiš vyjížděl zpoza brány a najel zezadu do bránícího hráče, který následně nekontrolovatelně spadnul,“ popsal osudný střet. „Signalizoval jsem sice vyloučení za nedovolené bránění, ale o žádný sprostý nebo úmyslný faul nešlo. On je sice vyhlášený raubíř, ale v tom zranění byl nevinně. Byla to nešťastná náhoda,“ zastal se Kubiše rozhodčí Šiška.

Minulou sobotu došlo k podobné nehodě, kdy byl zraněn uherskohradišťský Jakub Žaluda. Shodou okolností je rovněž zranil hráč Uherského Brodu. Ani v případě Pavla Bahuly se ale nejednalo o úmyslný zákrok. Žaluda také necítil nohy, všechno se však už dalo do pořádku a po několika dnech strávených v nemocnici byl propuštěn domů.

Podobné úrazy ovšem nečíhají jen při sportovních zápasech, ale také v běžném životě. Zvlášť teď v zimě. Uklouznutí na ledu nebo pád na lyžích se mohou přihodit kdykoliv. „Nejdůležitější je s postiženým člověkem, pokud je to možné, vůbec nemanipulovat a vyčkat příjezdu rychlé záchranné služby,“ zdůraznil mluvčí Uherskohradišťské nemocnice Jan Hrdý.(ms)

Záchranka na ledě – třikrát za šest dnů

Uherský Brod – Velmi neobvyklý týden má za sebou trenér Uherskobrodských hokejistů Zbyněk Kůdela. Hned třikrát během pouhých šesti dnů byl totiž přítomen událostem, kdy přímo na ledové ploše musela zasahovat záchranka.

Nejprve ze střídačky v sobotu viděl, jak se zranil uherskohradišťský útočník Jakub Žaluda, kterého tvrdě srazil obránce Uherského Brodu Pavel Bahula. „Už jsem to předtím jednou zažil ve Vsetíně, kde chlapec vrazil hlavou do mantinelu. Myslel jsem si, že už to víckrát neuvidím,“ povídal tehdy Kůdela.

Jenže to se pořádně spletl.

Ve středu byl na zlínském zimním stadionu, kde pozoroval trénink místních extraligových hokejistů. Do brankové konstrukce tam nešťastně vrazil 19letý Lukáš Finsterle a upadl do bezvědomí. I pro něj musela přijet záchranka.

A do třetice všeho zlého – ve čtvrtek opět ze střídačky jen bezmocně sledoval zranění mladého ostrožského bránce Martina Juráska.

„Doufám, že už to bylo skutečně naposledy. Aspoň, že z toho všichni nakonec vyvázli bez nějakých následků,“ ulevil si uherskobrodský trenér. (ms)

Čtěte také:

Útočníka Žaludu vezla z hokejového derby záchranka