Takto by se dalo stručně shrnout působení dorosteneckých hokejistů Vsetína ve stávajícím ročníku extraligy. Po dvanácti odehraných kolech nejvyšší soutěže dorostu v republice jsou svěřenci trenérů Josefa Turka a Jaroslava Plachtoviče ve čtyřiadvaceti členném pelotonu na desátém místě. Kdyby na takové pozici byli i na konci základní části, hráli by play off. Letos se totiž změnil systém extraligy a do vyřazovací části postupuje z celkových 24 družstev 16 týmů.

Po velmi slibných výsledcích v letní přípravě, kdy Valaši neprohráli ani jeden zápas, přišlo na úvod extraligy zmrazení. V úvodních domácích dvou zápasech Valaši doslova vyhořeli a prohráli vysoko s Plzní (0:4) i s Českými Budějovicemi (1:6). „Oba zápasy se nám vůbec nepovedly. Špatně jsme načasovali formu a bylo to trápení. Také nám moc nepřidalo, že jsme všechny přípravné zápasy v létě před sezonou bez problémů vyhráli, to taky není nejlepší,“ vrátil se k špatnému vstupu do nového ročníku extraligy trenér dorostu Josef Turek.

Naštěstí přišel hned o dalším víkendu obrat o 180 stupňů. Vsetín zajížděl do Prahy k zápasům s oběma pražskými „S“, a tam se nedaly čekat nějaké bodové žně. „Každý nám říkal, že nemůžeme nic uhrát, ale chtěli jsme hrát svou hru a dokázat, že hokej umíme. Vyhráli jsme tam oba duely, a to nás hodně zvedlo do dalších zápasů,“ připomněl Turek příjemné bodové exporty z hlavního města v zápasech 3. a 4. kola na Spartě (4:0) a na Slavii (3:1).

V dalších kolech se dařilo žlutozeleným střídavě, až přišlo osmé kolo a vítězství na ledě Hradce Králové. Po tomto utkání vyhráli i další čtyři utkání v řadě, celkem tedy natáhli sérii na pět zápasů a stále ji mohou prodloužit. „V posledních zápasech se nám začalo dařit, posunuli jsme se na desáté místo a momentálně bychom s rezervou byli v play off, což byl náš hlavní cíl před sezonou. Nemůžeme ale pět vyhraných utkání v řadě nějak přeceňovat. Víme, že sezona je dlouhá a na družstvo přijde nejedna krize,“ upozorňuje na úskalí dlouhé sezony kouč Turek.

V dosavadním průběhu ročníku 07-08 po odehrání dvanácti kol už se pomalu ukazuje, kde bude možné hledat opory týmu. „V brance podává stabilní a spolehlivé výkony Petr Hromada. V obraně hraje prim dvojice Tomáš Mikuláštík - Lukáš Vrba,“ vyzdvihl Turek opory v defenzivní části. Oba zmiňovaní zadáci mají na svém kontě po odehraných dvanácti zápasech šest kanadských bodů (2+4). „Hodně se zvedl například Daniel Hladký, skok udělal i obránce Michail Jaškin,“ přidal 35letý kouč další jména z defenzivy.

V útoku jsou podle slov trenéra Turka největšími tahouny nejproduktivnější hráč týmu Dmitrij Jaškin (7+3), Tomáš Vávra a Martin Matu

štík. Posledně jmenovaný si svými vyrovnanými výkony zasloužil nominaci do reprezentační šestnáctky na turnaj do Rakouska, který se hraje na začátku listopadu,“ prozradil Turek, jenž kromě vsetínského dorostu je trenérem i české reprezentační šestnáctky. „Velmi dobře se zatím prezentují také další forvardi Josef Práčník a Jakub Pořický,“ pokračuje trenér dorostu ve výčtu opor svého celku.

Největší radost ale mladému trenérovi, který má ve své sbírce například dva mistrovské tituly se vsetínskou juniorkou, dělá fakt, že má

jedno z nejmladších družstev v celé extralize dorostu. „Máme v kádru jen sedm hráčů, kteří jsou nejstarší dorazový ročník 1991. Oproti tomu v mnohých jiných týmech je to i třináct nebo patnáct takových hokejistů. I proto jsem rád, že se dokážeme s takovými družstvy poprat a udělat výsledky. Je to tady taková strategie klubu, dávat šanci mladičkým hráčům a jsme rádi, že se to daří. Během dosavadního průběhu extraligy se vytvořila dobrá parta a s přístupem hráčů jsem opravdu spokojen,“ pochvaluje si kouč Turek.

V nejbližším zápase extraligy hrají dorostenci Vsetína v rámci 14. kola dnes v Českých Budějovicích. Na domácím ledě se představí opět příští víkend. V pátek 19. října hostí Spartu a o den později Slavii Praha.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNEK: valassky.denik.cz/hokej_region/turek20070829.html