„Je to velká nevýhoda. Hnali by nás dopředu, s nimi je jednodušší se dostat do zápasu. Podporují nás za každého stavu. Musíme se připravit bez nich. Tak to je,“ dívá se na celou situaci realisticky za dvě měsíce 35letý borec.

Svěřenci Romana Stantiena se na Valašsko vrátili za stavu 1:1 na zápasy. Zatímco v tom úvodním prohráli 3:4 po prodloužení, ve druhém i s přispěním čistého konta Jakuba Málka zvítězili 2:0. „Byly to klasické zápasy play-off, hodně vyhecované, vyrovnané. V prvním utkání na nás vletěli a vytvořili si hodně příležitostí, které proměnili, vedli 2:0. Ve druhém jsme soupeře nepouštěli do tolika gólových šancích, hráli jsme daleko zodpovědněji v obraně,“ popsal valašský sympaťák.

Oba duely se odehrávaly také za odlišného přístupu arbitrů – zatímco v pátek byli benevolentnější, o den později hráčům na ledě toho příliš neodpustili. „Hlavní je, aby rozhodčí drželi metr celý zápas, abychom věděli, co si můžeme dovolit. Pro oba týmy je to stejné, musíme se umět s tím vypořádat, dávat si bacha, být rozumnější a opatrnější,“ ví dobře.

V sobotním zápase celkově padlo 27 trestů a 89 trestných minut. „I na play-off je to vysoký počet – pak už pískali vše, minuty tam naskákaly. Proběhlo tam hodně pošťuchování, faulů na hraně,“ přiblížil Štach, který dosud proti Vrchlabí nebyl ani jednou potrestaný.

To se naopak přihodilo jeho soupeři Martinu Heřmanovi. 33letý forvard s téměř 200 starty v extralize v sobotu obdržel 37 trestných minut. „Ve druhém utkání mě sekl a byl vyloučený do konce utkání Těmito mini souboji je vše vyhecovanější.“

S Heřmanem se však zítra nepotká – útočník Vrchlabí si odpyká jednozápasový trest. „I když se jedná o kvalitního hráče a lídra do ofenzívy, nestarám se o to, jestli má mít stopku. Uvidíme, s čím přijedou. Musíme se nachystat na celý tým, nikoliv na jednoho,“ uvědomuje si Lubomír Štach.

Zkušený obránce má před dalšími zápasy jasno, jak proti svému soupeři uspět. „Musíme být disciplinovaní, nepouštět soupeře do přesilovek a proměňovat ty naše, protože jsme si v sérii nepomohli. Máme však na to schopné a zkušené hráče,“ věří v kvalitu hokejistů Vsetína.

Výrazně by do utkání mohl promluvit právě Štach, který v dosavadních šesti zápasech po základní části získal stejný počet kanadských bodů. „Připravit se na play-off je o něco jednodušší, hraje se o vše. V základní části je to někdy problém. Věřím, že budeme nachystaní od prvního střídání a odevzdáme dobrý výkon,“ burcuje.

Zároveň si cení spolupráce s dalším zkušeným borcem týmu Radimem Kucharczkem a parťáky v jedné pětce. „Naše lajna s Radimem si vyhoví, napadalo nám to tam. V sezoně nás pro změnu táhla lajna Tondy Pechance. Je důležité, aby se našel někdo, komu se daří, pětka chytla správný lauf a pomohla vyhrát. Je jedno kdo branky dává.“

Hokejisté Vsetína po postupu přes Ústí nad Labem v předkole nyní hrají s dalším soupeřem na druhé straně republiky, Lubomír Štach je však na cestování zvyklý z rakouské EBEL, kde hrál v dresu Znojma či Innsbrucku. „Běžně se hrálo 8 hodin daleko. Neměli jsme dva zápasy po sobě, ale systém doma-venku dokola. Nevadí mi to,“ uzavírá.

Vycestuje v pátek do Vrchlabí naposledy, nebo se příští úterý dočká rozhodujícího sedmého zápasu? Hodně napoví zítřejší a středeční duely na Lapači. Zápasy začínají v 17:30 hodin.