Podle hokejistů Zdeněk Petroš klubu nepomáhal, ale naopak škodil. Nyní proto požadují, aby zastupitel ze své funkce odstoupil.

Vyhrocená situace vedla k dohadům na téma poškozování klubu v očích sponzorů i záměrnému využívání informací proti klubu. Zdeněk Petroš to ale popírá. „Jsou to lži. Výmysly. Nikomu jsem nevolal ani ho nepřesvědčoval, aby poslal klub do insolvence," brání se zastupitel Zdeněk Petroš. Sám prý chtěl klubu pomoci, komunikace ale podle něj vázla.

„Měli jsme provádět revizi a kontrolu. Bohužel jsme se ale nesetkali se stoprocentní ochotou," vysvětlil zastupitel.

Podle jeho slov vedení klubu nedokázalo předložit požadované dokumenty. „Chtěl jsem se informovat o sponzorských příspěvcích, ale nebyli schopni je předložit," vysvětlil Zdeněk Petroš. Podle jeho slov se hokejisté obhajovali tím, že úkolem zastupitelů je sledovat pouze tok městských peněz. Za tím si ale hokejisté stojí.

Nemohou prý zveřejňovat informace o soukromých sponzorech klubu. „Jsou to podnikatelské subjekty, se kterými většinou spolupracujeme už několik let, a jejich činnost v klubu není záležitostí města," brání se jednatel meziříčských Bobrů Zbyněk Šimčík. Stojí si prý i za tím, že Zdeněk Petroš se snažil klub záměrně poškodit.

„Mám důkazy a bude-li třeba, jsem schopný je využít," stojí si za svým jednatel. Sponzorská firma, kterou Zdeněk Petroš kontaktoval a která je ochotná se k situaci vyjádřit, je v současné době v zahraničí a její vyjádření přineseme v některém z následujících vydání Valašského deníku.

Ostatní sponzoři klubu se k tématu nechtěli vyjadřovat. „Nevím, proč vás to zajímá. Je jen na nás, koho sponzorujeme," ohradil se ředitel Technických služeb Valašské Meziříčí Jiří Olivík, jež je dceřinou společností dánské firmy Marius Pedersen. Technické služby už ale peníze do meziříčského hokeje posílat nebudou. „Letos od nás nedostanou ani korunu, souvislost s panem Petrošem to ale nemá žádnou," vysvětlil Jiří Olivík.

Začalo to vloni

Kolotoč podezírání a osočování kolem finanční situace Bobrů se roztočil loni. Tehdy vedení Bobrů z peněz určených pro rok 2012 uhradilo závazek z předchozího roku ve výši 270 tisíc korun. „Dotačně jsme peníze užili správně, problém byl pouze v časovém hledisku," vysvětlil sportovní manažer klubu Petr Kovář.

Podle něj i jednatele klubu Zbyňka Šimčíka se žádného jiného finančního pochybení Bobři nedopustili. „Vše je transparentní a nemáme co skrývat. Loňskou rozpočtovou chybu uznáváme a budeme dělat vše pro to, aby se podobný problém už neopakoval," přislíbil člen vedení klubu Petr Kovář.

Zachovat hokej

Mrzí ho ale, že se situace tolik vyhrocuje. „Dělá se z toho velká bublina. V době, kdy nemáme mnoho finančních prostředků, nám celá tato situace škodí a přidělává práci při komunikaci se sponzory, na kterých jsme závislí," posteskl si Kovář. Cílem vedení klubu prý není nic jiného než udržet a zachovat hokej ve Valašském Meziříčí. „Vždyť je to jeden z nejoblíbenějších sportů. Má tady tradici a nechceme to vzdávat kvůli pomluvám a neobjektivním informacím," doplnil hokejista.

Dalším tématem, kterému se zastupitelé na svém devětadvacátém zasedání věnovali, bylo ztrátové hospodaření hokejového klubu. Nepokryté závazky ve výši necelého milionu korun si Bobři nesou z minulosti, kdy jim přislíbené peníze někteří sponzoři odřekli. „Důvodem byla nepříznivá ekonomická situace. Každý šetří a je logické, že krize se nevyhýbá ani našim sponzorům," povzdechl si Petr Kovář. Klubu se ale daří ztrátu výraznými úspornými opatřeními snižovat. „Omezili jsme náklady na platy. Zaměřili jsme se také na úspory v organizační sféře," popisuje hokejista. V utahování opasků prý budou meziříčští Bobři i nadále pokračovat. Jediné, co ale nechtějí, je, aby se úspory projevily ve výkonech a hře hokejistů.

Pokuta

Slova meziříčských hokejistů o tom, že finanční zákulisí klubu je transparentní, svým rozhodnutím nakonec potvrdila také většina zastupitelů Valašského Meziříčí. Nesprávně vynaložené peníze v roce 2012 včetně penále v celkové výši 357 tisíc hokejisté nakonec vracet nemusejí. Zaplatí pouze dvacetipětitisícovou pokutu za pochybení a každý měsíc budou předkládat dokumenty o tom, jak s finančními prostředky od města naložili.

Pro zastupitele bylo prý rozhodující to, že klub městu účetním pochybením nezpůsobil žádnou ztrátu. „Vedení pouze použilo peníze ke krytí jiných nákladů důležitých pro fungování klubu," obhájil rozhodnutí zastupitelstva místostarosta města Jiří Pernický.