Hokejisté Prostějova se před posledním zápasem se Vsetínem museli vyrovnat se dvěma porážkami, díky kterým ztratili v sérii slibný náskok 2:0. Do útrob prostějovského zimního stadionu dorazila nejvyšší návštěva sezony – přes tři tisícovky diváků. Ti se od prvních minut rozhodně nenudili.

Úvodní střelci? Stejskal a Duba

Jestřábi na Vsetín vlétli s velmi drtivou silou a hrdina dvou posledních duelů Lukáš Plšek byl neustále v permanenci. Poprvé kapituloval už v 8. minutě, souhru prvního útoku zakončil neomylně Martin Stejskal. Na jeho brance se podílel i Lukáš Duba, oba si své role prohodili v 16. minutě, kdy právě prostějovský kapitán dorazil za Plškova záda Stejskalovu střelu a poslal svůj tým do dvoubrankového náskoku, který platil i po první třetině.

„Začali jsme velmi ustrašeně. Soupeře jsme bránili až v našem pásmu, což je hrozně pozdě, zvlášť u Prostějova, který má velmi šikovné útočníky. Ti toho pak dokázali využít,“ označil úvodní dějství za rozhodující pro celý zápas vsetínský trenér Viktor Hlobil.

Jeho protějšek byl pochopitelně spokojenější. „Naše dvě porážky se odvíjely od toho, že jsme špatně začali. Myslím si, že dneska se nám vstup do zápasu naopak velmi vydařil. Od začátku jsme soupeře zatlačili,“ pochvaloval si Petr Zachar.

PODÍVEJTE SE: DALŠÍ FOTOGALERIE TENTOKRÁT I S POPISKY SITUACE NA LEDĚ

Vaňkova rána rána do černého

Na začátku druhé části hry se ale hosté ze Vsetína vrátili do zápasu. Ve 24. minutě ujel domácí obraně vsetínský kapitán Daniel Vaněk a prostřelil Dalibora Sedláře. Odpověď na sebe nenechala čekat dlouho. V kapitánské přestřelce se ve 29. minutě znovu přihlásil o slovo Duba a v přesilovce zvýšil na 3:1. Na galapředstavení vsetínského rodáka v dresu Prostějova se už nevydržel dívat Plšek a přepustil své místo Petru Hromadovi, který sérii v brance odstartoval.

I ten však kapituloval už po několika vteřinách. Ve velkém závaru před brankou se nejlépe zorientoval Jakub Čuřík, který vstřelil čtvrtou branku svého týmu. Velké drama ale pokračovalo, protože hosty ve 31. minutě znovu vrátil do hry Vítězslav Pelc. Závěr druhé třetiny patřil Prostějovu. Nejprve Lukáš Duba odmítl nabídnutý hattrick a v trestném střílení nechal vyniknout Hromadu, ale o chvíli později už se radoval. Svou druhou asistencí vybídl ke skórování Jiřího Osinu, jehož branka znamenala vedení 5:2.

Přitvrdilo se

Už v závěru druhé části se začalo na ledě pořádně jiskřit a bylo jasné, že Vsetín bude chtít ve třetí periodě ještě více přitvrdit. To se plně potvrdilo, hosté byli velmi důrazní a ostřelovali Sedláře ze všech možných pozic. Ve 46. minutě pak snížil na 5:3 František Zúbek.

Následovaly tvrdé fauly na obou stranách, Michal Černý si za něj vysloužil 2 plus 10, David Vítek po brutálním útoku na Iva Peštuku dokonce 5 plus do konce utkání. V samotném závěru ještě Vsetín zkoušel power play, ale Jestřábi už si neomylně kráčeli pro postup.

„V tom posledním zápase to bylo o tom, kdo dá první branku. A bohužel jsme to nebyli my. Ale po sportovní stránce musím uznat, že Prostějov má zkušenější mančaft. My ho máme složený z hlavně mladých hráčů, takže jsme se v play off teprve učili. Přesto jsme ostudu neudělali, spíš naopak. Pro každého z nás to byla velká zkušenost,“ hodnotil utkání i celou sérii trenér Vsetína Viktor Hlobil.

„Před zápasem jsme vsadili na psychiku. Nasadili jsme úplně jednoduché a nenáročné tréninky. Už po zápase ve Vsetíně jsme si některé věci vyříkali, v sobotu byli navíc kluci na společném obědě. Postavili se k tomu dobře. Náš kádr byl dostatečně zkušený na to, abychom se s dvěma porážkami v řadě vyrovnali. Nezastírám, že jsem měl strach, ale věděl jsem, že bychom to měli uhrát,“ prozradil Petr Zachar, jak vypadala prostějovská příprava na rozhodující zápas.

Ovace pro oba týmy

Velkých ovací se po utkání dočkaly oba týmy, vsetínský kotel se dokonce rozhodl vyrazit poděkovat hráčům za sezonu přímo na led. Mladý valašský výběr byl jedním z nejpříjemnějších překvapení ročníku a atmosféra během čtvrtfinálové série naznačila, že Vsetín se začíná rozpomínat na své obrovské historické úspěchy. „Jsem na ně hrdý,“ chválil své hráče viditelně dojatý Viktor Hlobil.

LHK JESTŘÁBI PROSTĚJOV – VHK VSETÍN 5:3 (2:0, 3:2, 0:1)

Branky a nahrávky: 8. Stejskal (Smejkal, Duba), 16. Duba (Stejskal), 28. Duba (Ševčík, Doseděl), 29. Čuřík (Šebek, Černý), 39. Osina (Šebek, Duba) – 24. Vaněk (Heš), 33. Pelc (Hruška P.), 46. Zúbek (Kajaba). Rozhodčí: Mrkva – Bojda, Mikler. Vyloučení: 7:5, navíc David Vítek 5 + do konce utkání. Využití: 1:2. V oslabení: 0:0. Diváků: 3063. Konečný stav série: 3:2.

Prostějov: Sedlář – Kumstát, Doseděl, Osina, Kolibár, Peštuka, Paška, Tomiga, Finkes – Stejskal, Duba, Smejkal – Ševčík, Meidl, Žajgla – Černý, Šebek, Čuřík – Stráněl, Berčák. Trenér: Petr Zachar.

Vsetín: Plšek (28. Hromada) – Farda, Heš, Spitzer, Bezuška, Pelc, Hoďa, Žabčík, Mečiar, Zúbek, Vaněk, Sprušil, Vítek, Hruška O., Hruška P., Bajtek, Bessonov, Kajaba, Holík, Tesařík, Dědek. Trenér: Viktor Hlobil.

Další čtvrtfinálová série: Přerov – Opava (0:0, 2:1, 2:1), konečný stav série: 3:2.

Semifinálové dvojice: Přerov – Karviná, Prostějov – Havířov.