„Všechno zlé je pro něco dobré. Uplynulý ročník byl kvůli zraněním komplikovaný, nejvíce v mé trenérské kariéře. O to více jsem přesvědčen, že jsme z něj vytěžili maximum,“ přiznal Peter Dávid.

„I přes citelné odchody hned dvou opor zbytek mladého týmu dostal v uplynulém ročníku prostor, jaký by za normálních okolností nedostal. Po vhodném doplnění kádru můžeme opět patřit k nejlepším. V tomto týmu vidím velký potenciál,“ je optimistou 57letý kouč, jenž aktuálně řídí tým na dálku. Má totiž rodinu v Německu, kam za ní odjel hned po oficiální ukončené na konci května.

Házenkáře Vsetína dál povede úspěšný hráč a nyní zkušený trenér Andrej Titkov.
Házenkářům Vsetína v baráži o chlup utekla extraliga

„Na tomto schématu jsme dlouhodobě domluvení. Zbylé tři týdny přípravy vede moje pravá ruka, kondiční trenér Jakub Baumbach. Díky moderním technologiím jsme pořád ve spojení,“ popisuje Peter Dávid, jehož v příštích dnech čeká i obnova profesionální házenkářské licence.

Po bronzu jste nyní dosáhli na bramborovou medaili. Jste s ní spokojení? Jaká byla vaše druhá sezona na Valašsku?

Z toho, co nás postihlo, jsme vytloukli úplné maximum. Nepamatuji si takové množství zranění a neustálé prolínání sestavou. Tato sezona byla mou nejkomplikovanější! S Grosswaldstadtem jsem před deseti lety také zažil podobné problémy, museli jsme to táhnout s mladými, ale tolik zranění nás tehdy nepotkalo. Teď jsme celou sezonu neustále silně improvizovali, což dalo nejvíce mladým, kteří dostali nadstandardní prostor.

Jak vám bylo, když jste pět kol před koncem byli až jedenáctí a play-off se začalo vzdalovat?

Pořád jsem týmu věřil, tabulka byla vyrovnaná. V závěru jsme měli štěstí, pomohla nám i kontumace duelu s Prešovem, ale zásadní a klíčové bylo vítězství ve Strakonicích. Následný čtvrtfinálový skalp Dukly byl velký úspěch.

Tým opouští opory Lukáš Mořskovský a David Mazurek. Je to velká ztráta? Nedali se udržet?

Každý hráč chce růst, je to přirozené a u těchto dvou i logické. Pro Zubří je odchod obou citelná ztráta, stejně jako nás překvapil přestup Bohdana Mizery do Lovosic. K tomu odchází Uhriňák (IV. německá liga) a Galia (Karviná). Každopádně dál pokračujeme v naplňování dlouhodobého cíle klubu – výchově mládeže, sázce na odchovance doplněné o zkušené, rozdílové cizince.

Křídelník házenkářů Zubří Tomáš Mičkal, jemuž v kabině neřeknou jinak než "vápno". Foto: pro Deník/Ondřej Grůza
Zuberský házenkář Mičkal o fanoušcích, titulu, ale i zpívání

Klub již zveřejnil příchod první zahraniční posily - 22letého černohorského téměř dvoumetrového pivota Bogdana Djurovice. Jste spokojen? Koho dalšího máte v rukávu?

Zájem byl oboustranný, absolvoval s námi dva tréninky, byl stejně fantastický jako jeho manažer. Navíc je levák, kterých není nikdy dost. Z dorostu jsme do prvního týmu přesunuli Ondřeje Krupu, Marka Pšenicu a brankáře Pavla Dufka. Další hráči jsou v jednání.

Kde tedy potřebuje Zubří nejvíce posílit?

Vyhlídnuté máme ještě dvě pravé spojky, jedná urostlá, druhá s alternací do křídla. Obě jsou na 99 procent už dohodnuté, ale dokud to není finalizované, nemohu být konkrétní. Zajímavých, zahraničních hráčů máme vyhlídnuto více, ale vše je o financích.

S přípravou končíte v pátek. Jaký je další program?

Volno mají kluci až do 11. července, poté již společně začneme s přípravou na novou sezonu. Letos sice žádný turnaj neabsolvujeme, ale mám již domluveno 10 přípravných zápasů. Čekají nás dvojzápasy s polským Zabrze, Řezníčkovým Ostrowem Wielkopolskim, Považskou Bystricí a po jednom s rakouským Kremsem, Bojnicemi, Novými zámky a Kopřivnicí. O generálku se nám na závěr srpna postará zápas s Považskou Bystricí.

Po dvou letech je Zubří bez evropských pohárů. Je to průšvih?

Je. A zklamání. Klub se těšil, vždy je to výzva. Na druhou stranu v předchozích dvou ročnících nám los nepřál – nepodařilo se nám narazit na soupeře naší úrovni. Buď byl příliš slabý, nebo zase nad naše možnosti. Každopádně nám pohárové zápasy hodně dávají, hlavně mladým, kteří zde získávají neocenitelné zkušenosti.

Jak se vám líbí los? Doma s Kopřivnicí, do Strakonic, doma Jičín a pak do Karviné…

Už loni byl velmi dobrý a rok od roku se zlepšuje. (Smích) Ale pozor, je to zrádné, papírově to není špatné. Zda bude úspěšný, ukážou až výsledky.

Trenér extraligových házenkářů Zubří Peter Dávid si angažmá na Valašsku prodloužil o další sezonu. Foto: pro Deník/Ondřej Grůza
Potvrzeno. Házenkáře Zubří povede i v další sezoně slovenský kouč Dávid

Není špatné, že je v extralize lichý počet týmů?

Na tom jsem si už zvykl v Mostu, mít dvakrát ročně volný los. Mě vyhovuje, neboť okna mžeme využít k doléčení zranění, dopřát klukům prodloužený víkend, který rád za odměnu uděluji. Že přijdeme o zápasový rytmus? Na to si nehraji…

Dlouho jste váhal s prodloužením smlouvy?

Měl jsem nabídky z extraligy, ženské interligy, ale i zahraničí. Na mém rozhodování se významně podepsalo jednání zuberského klubu na přelomu listopadu a prosince. Z různých důvodů se nám herně nedařilo, přesto mi vedení před Vánoci jasně naznačovalo, že si přejí pokračování spolupráce. Cítil jsem obrovskou důvěru, kterou jsem nechtěl zklamat. Osobně nemám v sobě nějaké časové limity pro setrvání v klubu. Za mě buď spolupráce funguje, a nebo ne. Je jedno, jestli rok, nebo deset let…

Starší i mladší dorost Zubří jsou mistry ČR. Co to říká?

Vypovídá to o dlouhodobě skvělé práci s mládeží zdejšího tréninkového centra mládeže! Už nyní nám starší dorostenci vypomáhali a pro Martina Hrstku v pozici trenéra je to úžasná premiéra.

Máte za sebou náročnou sezonu. Jak si nejlépe odpočinete? Už jste byl na dovolené?

První týden patřil rodině, dětem, kamarádům. Nedávno jsme se vrátili od moře v Řecku na Krétě, kde nám ale zrovna nepřálo počasí. V polovině června čeká svatbu mou dceru, v plánu máme další výlet po okolí, blízkém zahraničí.