„Na to, jak holky do utkání vstoupily a bojovaly, je pro ně výsledek krutý,“ míní někdejší opora Veselí nad Moravou, Zlína či Olomouce.

Svěřenkyně norského trenéra Benta Dahla ztrácely v Trondheimu s favoritem po prvním poločase dvě branky, po změně stran však daly jen šest gólů a obhájkyně stříbra a úřadující olympijské vítězky už dominovaly.

„Holky do zápasu vstoupily naplno. Silného soupeře se nezalekly, přitom hrát proti takto kvalitnímu protivníkovi je strašně těžké,“ ví dobře rodačka z Uherského Hradiště.

„Francie potrestala každou naši chybu. Nás v prvním poločase držela gólmanka Sabrina Novotná, to samé ale předvedla po přestávce na druhé straně Glauserová, které naše děvčata v šancích částečně vychytala,“ hodnotí.

Češkám navíc po náročném přesunu po osmifinálové skupině z dánského Frederikshavnu, který se vinou zpoždění letadla protáhl, začaly viditelně docházet síly. Trenér Dahl musel sáhnout do sestavy a poslat na hřiště i náhradnice.

„Na Francouzkách byla vidět velká zkušenost. Byly skvěle nachystané na naši nejlepší hráčku Jeřábkovou. Na druhé straně si alespoň mohly zahrát všechny holky, které podle mě mohly dostat více prostoru už ve skupině, aby tahounky pošetřily síly,“ míní.

Národnímu týmu se nakonec nepovedlo navázat na triumf z předchozího utkání s Francií z loňského dubna v evropské kvalifikaci.

Pro Češky čtvrtfinálovou prohrou účinkování na šampionátu nekončí. Ve Skandinávii si zahrají ještě dva zápasy o páté až osmé místo, nejprve v pátek s poraženým z duelu Švédsko – Německo.

„Holkám přeji do zbytku šampionátu hodně štěstí. Je super, že mohou odehrát ještě dva těžké zápasy, alespoň v nich naberou cenné zkušenosti a mohou se poprat o historicky nejlepší umístění,“ říká Mika.

Český tým postoupil na mistrovství světa do čtvrtfinále teprve podruhé od rozdělení federace a minimálně vyrovná dosavadní maximum, jímž je osmé místo z roku 2017 pod trenérem Janem Bašným. Tehdy byla ve výběru i Mika.

Dahlův výběr má zároveň už jistou účast v dubnové olympijské kvalifikaci.

„Náš tým těžil z toho, že měl hratelnou základní skupinu. Postupem do hlavní části splnil svůj cíl. Holky ale hrály výborně, skvěle zvládly především klíčový zápas se Španělskem. Jeho vyřazení bylo pro všechny velké překvapení,“ uvedla bývalá reprezentantka.

Zato výkony českého výběru hodnotí jenom pozitivně. „Mně se strašně líbilo, jak děvčata hrála. Sice se točila jenom v sedmi lidech, ale dokázala to uběhat a hrát rychlou, atraktivní házenou,“ chválí Mika.

„I když nám od prvního střetnutí v obraně scházela zraněná Kordovská, ostatní spoluhráčky ji dokázaly nahradit, i když možná teď v závěru chybělo tahounkám více energie,“ všimla si.

Z českého týmu chválila osvědčené opory Jeřábkovou a Malou, brankářky Kudláčkovou s Novotnou nebo střelkyni Cholevovou, příjemně ji překvapila také Šustáčková.

„Ale třeba holky na pivotu se ještě potřebují otrkat, nasbírat zkušenosti. Na své možnosti však hrály velice dobře,“ pronesla.

Mika má k družstvu vřelý vztah. S několika hráčkami absolvovala několik vrcholných akcí, je s nimi stále v kontaktu.

Rodačka ze Slovácka má za sebou účast na třech evropských šampionátech a dvou mistrovství světa. Jen do Dánska nejela kvůli zranění kolene.

„Viděla jsem všechny zápasy našeho družstva, s holkami jsem v kontaktu. Snad jenom se třemi nebo čtyřmi děvčaty jsem nikdy nehrála. I proto je pro mě šampionát aktuální. I kdyby tam ale nebyl nikdo známý, nenechám si ho ujít. K házené mám pořád vřelý vztah,“ vyznává se.

Někdejší reprezentantka je nyní na rodičovské dovolené. V Zubří, kde se s manželem usadila, trénuje mladší žáky. „Kluků máme ve třech týmech dost, starám se o ně společně se švagrem Pavel Přikrylem a dalším bývalým extraligovým hráčem Tomášem Bechným. Musím přiznat, že mě to baví,“ zakončuje povídání.