„Už si na tento neutěšený stav začínám zvykat, půldruhého roku neřešíme nic jiného. Stále improvizujeme,“ trpce se pousmál Peter Dávid, kouč osmého celku extraligy, jehož hlavním cílem je dostat se do vyřazovací soutěže a zisk Českého poháru.

S hrůzou ale nyní zejména sledoval závěr českého vystoupení na ME v Německu, kde utkání s Řeckem nedohrál Matěj Havran, opora Zubří. „Po souboji má nějaký zdravotní problém, nyní podstoupil magnetickou rezonanci, situaci netrpělivě sledujeme. Je to další zátěž naší nervové soustavy, neboť stále něco lepíme a dostáváme se do stavu, že si už na tyto problémy zvykáme,“ mávl rukou Dávid.

Kromě Havrana jsou totiž ve stavu nemocných další opory Valachů. „Hýbner je dál v rekonvalescenci, Polák Kaminski léčí operované rameno. Dobrou zprávou je, že alespoň Palát se již o víkendu v Polsku zapojí do herního procesu,“ potěšilo slovenského kouče.

Jak aktuálně probíhá příprava Zubří?

Máme za sebou dva týdny, kdy hodně kombinujeme herní stránku s atleticko-silovou, kondiční. Nyní se již zaměřujeme ve větší míře na házenkářské prvky, taktiku. Během pauzy máme v plánu menší inovace v našem projevu a to jak v obraně, tak útočných kombinacích. Uvidíme, co vše zvládneme, chceme přijít s něčím novým.

Za sebou již máte první přípravný turnaj, třetí místo v Považské Bystrici. Spokojen?

Smolně jsme úvodní duel gólem vteřinu před koncem prohráli s Novými Zámky (34:35), což nás mrzí. Následný souboj o bronz jsme s Jičínem (36:28) zvládli. Nyní nás čeká hodně kvalitní klání v Polsku, kde nás čekají dva soupeři z nejvyšší domácí ligy. O generálku na druhou fázi se měl postarat duel s Kremsem, ale protože hodně hráčů soupeře bylo nominováno na allstars zápas, sešlo z něj. Chtěli jsme náhradou vyzvat slovenský tým, ale zde již v tomto čase budou hrát. Stále soupeře hledáme, nechci se vzdát zápasu v tomto čase.

Jedním z vrcholů sezony bude pro Zubří finále Českého poháru. Už znáte místo, kde se bude hrát?

Ano, šestého března v Praze. Ze všech možností je tato varianta logisticky perfektní, kdy neřeším množství diváků, jako samotnou dostupnost pro nás i pro ně. Vzhledem k tomu, žen se jedná o jednodenní záležitost, věřím, že si naši fanoušci najdou čas a chuť.

Berete to jako největší šanci na trofej?

Rozhodně, blíže ji v této sezoně asi nebudeme. Trofej je o jednom utkání, kdy rozhodne aktuální forma, rozpoložení, házenkářské štěstí. Náš soupeř, dokonalá Karviná, je papírový favorit, ale naše prosincové vítězství nad ním a hlavně výkon z druhé půle jsou pro nás všechny velkou motivací. O taktice je nyní zbytečné se bavit, hraje se až za půldruhého měsíce, před námi je dost důležitých extraligových kol, navíc neznáme to nejhlavnější – kdo z hráčů bude pro finále k dispozici. Určitě ale chceme Český pohár moc získat. (úsměv)

Co říkáte na rychlý konec Čechů na evropském šampionátu?

Národní tým poznal nemilosrdnost systému. Jak se očekávalo, rozhodl přímý souboj s Portugalci, kteří byli lepší. Čechům se v zápase nesešlo více faktorů, navíc úspěšnost ze sedmiček byla katastrofální! Nehráli jako tým, v útoku hodně individuálně, na což ale potřebujete nadstandardně kvalitní hráče. Tým neunesl tlak, možná i atmosféru zápasů, hodně fanoušků. Ukázalo se, jak pro zahraničního trenéra – Sabateho - je složité pochopit česko-slovenskou mentalitu, jak to má složité obzvláště v emoční komunikaci.

Jak si ve vašich očích vedl Matěj Havran?

Za mě skvěle, splnil si svoje! Patřil k TOP pilířům obrany, na svůj nízký věk – 21 let – z něj vyrostl špičkový evropský obránce. Po skončení sezony odchází do Maďarska, kde ještě rozvine svůj talent. Svou kariéru má zajímavě rozehranou. (úsměv)

Co ostatní Zubřané, kdo vás zaujal?

Nejvíce Matěj Klíma, jenž prokázal svou kvalitu.