Jeho historie se začala psát ještě v devatenáctém století. „Konkrétně devětadvacátého března roku 1899 schválil Zemský úřad v Brně stanovy našeho sboru,“ upřesnil historická fakta současný starosta dobrovolných hasičů z Vigantic Petr Klust.

Prvních dvacet čtyři členů vstoupilo do sboru v květnu následujícího roku. O další rok později se hasiči dočkali také nové stříkačky. Její slavnostní svěcení se odehrálo v polovině srpna. „Společně s ní sbor získal a převzal do užívání novou zbrojnici, a i když tehdy počasí příliš nepřálo, sešlo se na tuto slávu přes tři tisíce návštěvníků ze širokého okolí,“ připomněl další historický mezník Klust.

Kozlův hasičský počin: HLASUJTE ZDE

Doplnil, že počátky sboru byly spjaty s různými církevními obřady a akcemi. „Příkladem můžu uvést Stráž v božím hrobě, účast při vítání pana biskupa ve Viganticích v červnu 1909, účast na misiích v Dolní Bečvě nebo na primicích v Hutisku,“ vyjmenoval současný starosta. Další významné změny se ve vigantickém hasičském sboru odehrály ve čtyřicátých letech minulého století. Mimo to, že si pořídili novou dvoukolovou závěsní stříkačku, zásadní změny čekalo personální obsazení. „Ve čtyřiatřicátém roce totiž do sboru vstoupily první ženy. O čtyři roky později se dvě z nich, a to Františka Bělůnková a Božena Vašutková, staly také členkami výboru,“ uvedl Klust.

V sedmdesátých letech se členové sboru dočkali také nové zbojnice. Přestěhovali se do budovy Obecního úřadu ve Viganticích.
V roce 2000 oslavil Sbor dobrovolných hasičů Vigantice úctyhodných sto let svého fungování. Podle současného starosty Petra Klusta oslavy nepřímo nastartovaly také změny k lepšímu. „Mám na mysli oblast sportovní, kulturní, výchovu nových členů ale hlavně oblast, pro kterou jsme přeurčeni – ochranu majetku a zdraví před požáry,“ vyjmenoval starosta.

V současné době má sbor celkem 159 členů. Z toho je čtyřicet žen, osmdesát šest mužů a třiatřicet mladých hasičů, což je nejvíce členů v historii SDH Vigantice. „Na počátku druhého století naší činnosti jsme řešili generační problém. Mezi tehdejšími aktivními činovníky a další nastupující generací bylo až propastných pětadvacet let,“ poznamenal Klust.

Hasiči z Vigantic proto vsadili na práci s mladými. „A tak je pochopitelné, že jako bezesporu největší úspěch za uplynulá léta nového století považujeme právě činnost mladých hasičů, která se po dlouhých letech půstu obnovila právě v tomto období,“ zhodnotil Petr Klust.
Hasiči z Vigantic vsází na výchovu mladých

KOZLŮV HASIČSKÝ POČIN
Oheň není jediným živlem, se kterým se hasiči z Vigantic potýkají. V živé paměti mají všichni silný přívalový déšť, který se přes obec přehnal na počátku srpna loňského roku. „Voda se objevila v místech, kde ji nikdo nečekal. Během půl hodiny vytopila přes dvacet rodinných domů a další budovy,“ vylíčil starosta sboru Petr Klust.
V okamžiku se podařilo zmobilizovat patnáct členů výjezdové jednotky. Ti se podíleli na odčerpávání vody a likvidaci následků škod po povodni až do pozdních nočních hodin, kdy ostatní dávno spali.