Znamená to, že každý čtvrtý občan Oznice je hasič.
Začátky sboru dobrovolných hasičů (SDH) spadají do roku 1943. „Dvacetičlenný sbor si nejprve musel vystačit se dvěma ručními stříkačkami a dvojicí trhacích háků,“ líčí velitel SDH Vlastimil Šimčík.

Už o pět let později se ale členská základna rozrostla na dvojnásobek a sbor se dočkal i nové motorové stříkačky. Postupně techniky přibývalo a její skladování po kůlnách se ukázalo jako nevyhovující.

Kozlův hasičský počin: HLASUJTE ZDE

„Proto jsme svépomocí roku 1950 postavili dřevěnou požární zbrojnici. Ta sloužila hasičům přes dvacet let,“ vypráví Šimčík s tím, že roku 1973 byla vystavěna nová budova, o kterou se hasiči nyní dělí s obecním úřadem.

Co se týká sportovní činnosti oznických hasičů, závodí zde všechny věkové kategorie. Od minipřípravky, přípravky, mladších a starších žáků, až po družstvo žen, mužů a veteránů.
„Nejlépe se daří obec reprezentovat družstvu mladých hasičů, kteří se pravidelně umísťují na špici výsledkových listin,“ říká velitel.
Mladší žáci vyhráli nejen okresní kolo, ale také okresní ligu. Nezměrnou zásluhou se na jejich úspěchu podílí Přemysl Sousedík, Markéta Dobešová a Daniel Tvrdý, vedoucí mládeže, kteří se svými kolegy věnuje budoucí generaci hasičů většinu svého volného času. Pořádají se pro ně tábory, výlety, soutěže.

SpOlečně se sportovci se ozničtí hasiči starají také o kulturní vyžití v obci. Hasičský ples, karneval pro děti zájezdy, kterých se zúčastňuje celá oznická veřejnost. „Snad největší ohlas měl výlet do solných jeskyní u Veličky, spojený s návštěvou Krakova a Osvětimi,“ komentuje Šimčík s tím, že hasiči utužují přátelství také na četných výletech po Vsetínských vrších.

POČIN
Nejen s ohněm, ale i s velkou vodou se potýkají během celé existence sboru. Největší událostí v posledních letech byl ničivý požár dřevěné usedlosti, která se vznítila po zásahu bleskem. Poměrně často zasahovali ozničtí hasiči při lesních požárech. Velmi komplikovaným zásahem byl také požár rodinného domu, který vypukl v zimě. Běžná technika se do prudkého kopce nedostala, proto nezbylo než chopit se lopat a krotit oheň sněhem. Hasiči vynesli z plamenů nejen vnitřní vybavení, ale také psa, za což jim byla majitelka nesmírně vděčná.