„Zbrojnice tenkrát chyběla, stříkačka tak byla uskladněna ve stodole u Lančů,“ náhlédl do historie starosta sboru Petr Hajda.

Peníze z další sbírky šly na zakoupení tolik potřebného auta. Tím prvním se stal Dodge z pozůstatku americké armády, později se hasiči z Dolní Bečvy mohli pochlubit i legendární terénní Tatrou 805.

V roce 1946 byla zahájena výstavba obecního domu, jehož součástí se stala i hasičská zbrojnice. Jejího otevření se za velké slávy hasiči dočkali ale až o devět let později.

I když hlavním smyslem hasičského poslání je pomoc lidem při požárech a jiných neštěstích, je sbor v Dolní Bečvě také nedílnou součástí kulturního dění v obci. A nejen to.

„Společně s dalšími složkami a spolky u nás hasiči nikdy neváhali přiložit ruku k dílu. Ať už to byla výstavba školky, obecního úřadu nebo třeba zdravotního střediska,“ připomněl Petr Hajda.

Hasiči v Dolní Bečvě si vždycky uvědomovali, jaký význam pro jejich kondici a připravenost mají účasti v soutěžích hasičského sportu. Jejich sbírka pohárů hovoří za vše.

Kozlův hasičský počin: HLASUJTE ZDE

A daří se i mládeži. K jejím velkým úspěchům patří vítězství v neoficiálním halovém mistrovství České republiky v Havířově v kategorii starších žáků v roce 2002/2003 a v kategorii mladších žáků v roce 2008. Čestný záznam v kronice si za vítězství v pražském Memoriálu Marty Habadové vysloužily i Petra Vavřínová a Lucie Oravcová.

Sami dolnobečvanští hasiči se také stali organizátory dnes už tradiční soutěže O putovní Štít Radhoště. První ročník se uskutečnil už v roce 1962. „Poprvé se soutěže zúčastnilo sedm družstev. Letos jich například přijelo dvaatřicet, a to nejen z různých koutů Moravy, ale i z Čech a Slovenska,“ upřesnil vedoucí družstva mládeže Libor Mikuda.

Kozlův hasičský počin
Jeden z nejtěžších zásahů absolvovali hasiči z Dolní Bečvy v roce 1999. „Naše jednotka vyjela k požáru rubiska na Kamenném v lokalitě pod Micinkami. Oheň se šířil až začal ohrožovat okolní les,“ popsal starosta dolnobečvanského sboru Petr Hajda.Zásah komplikoval složitý terén, který znemožňoval dostat vodu k místům požáru. Na pomoc vzlétlo i letadlo a dorazily další sbory, včetně profesionálů z Rožnova pod Radhoštěm.Vyčerpaní hasiči z Dolní Bečvy se ale domů nedostali ani po likvidaci požáru. Se svými kolegy z Hutiska požářiště hlídali až do druhého dne. Obětavým zásahem tenkrát společně s dalšími sbory zabránili obrovským škodám.