„Za minulého režimu se měla přistavovat, už byl dokonce navezen materiál, ale bohužel z toho sešlo. Tak zůstala naše hasičská zbrojnice nejmenší v okrese,“ uvedl starosta sboru Libor Dvořák. „V minulosti, kdy byla ve výzbroji pouze přípřahová ruční stříkačka značky Smékal, to stačilo,“ dodal.

Kozlův hasičský počin: HLASUJTE ZDE

Sbor dobrovolných hasičů z Ústí patří spíše k těm méně početným: v současnosti má jedenapadesát členů. Technickou výbavou však za ostatními rozhodně nezaostává. Ve výbavě má i jeden unikát. „Disponujeme speciálem Ross Viza s kabinou pro osm lidí a náhonem na čtyři kola. Je jen škoda, že se už nevyrábí, jedná se totiž o ideální hasičské vozidlo,“ zalitoval Dvořák, který automobil vlastními silami zrekonstruoval.

Oproti jiným sborům zasahují ústečtí hasiči častěji při povodních, což je dáno geografickou polohou obce. Na jejím katastru se totiž slévají řeky Bečva a Senice. „Situaci navíc zhoršují spodní vody. Proto jsme si pořídili výkonné kalové čerpadlo,“ uvedl starosta sboru.

Obyvatelům Ústí ale hasiči nepomáhají jen při čerpání vody ze zatopených sklepů nebo při čištění studní a kanálů. „Mezi naše občasné povinnosti patří i ořezávání stromů nebo likvidace obtížného hmyzu. „K těm kurióznějším zásahům můžeme připočíst například odchyt vzácného papouška,“ připomněl velitel zásahové jednotky Martin Monček.

Ústečtí hasiči se nevyhýbají soutěžím, z nichž si přivezli už pěknou řádku pohárů. Samozřejmostí je také výpomoc při různých kulturních akcích v Ústí, mezi něž patří například tradiční hody s voděním berana.

Kozlův hasičský počin

O své užitečnosti přesvědčili hasiči z Ústí i v roce 2001, kdy oheň zachvátil tamní tesařství. „Stalo se to na Apríla v noci. V prvním okamžiku jsme si mysleli, že si z nás někdo vystřelil,“ popsal starosta sboru Libor Dvořák. Požár byl mohutný a stavení se zachránit nepodařilo, i když dorazilo dalších pět hasičských sborů. Zajištěním přísunu vody a ochlazováním okolních budov však ústečtí hasiči zabránili rozšíření ohně a dalším statisícovým škodám.