„Naše pobočka po oddělení dostala od mateřského hovězského sboru dvoukolovou ruční stříkačku, žebříkový vůz, tři ruční čerpadla berlovky a další potřebné vybavení,“ nahlédl do historie starosta sboru Libor Šimčík. Od té doby, už plnohodnotně vybavená jednotka, zasahovala u řady požárů. Ale podílela se také na organizování kulturního života v obci.

Na samém konci války, v roce 1945, sbor postihla tragédie, jíž smutným hrdinou se stal jeho první starosta, ale i odbojář Josef Laža. „Šestadvacátého dubna ve večerních hodinách obklíčilo stavení u Lažů německé komando. Vojáci dům zapálili a ve sklepě pod hořícím domem zahynul Josef Laža i s dalšími třemi rodinnými příslušníky,“ připomněl Šimčík.

Po válce se huslenský sbor dočkal nebývalého rozmachu. Počet členů přesáhl stovku, vzniká družstvo žen a další samostatné družstvo v údolí Kychová.

Huslenští hasiči neplní jen funkci záchranářů. Také v současnosti se aktivně podílejí na pořádání různých kulturních akcí v obci i mimo ni. „Jedná se například o tradiční ples, každoroční výšlap k památníku Na Ztracenci nebo podzimní zájezdy po celé republice,“ poznamenal místostarosta sboru Jiří Světinský.

Současné vedení SDH Huslenky sází na mládež. „Absolvujeme všechny soutěže v okrese, ale vyjíždíme i do jiných regionů,“ potvrdil velitel sboru Jindřich Černovský. A podpora mladých se vyplácí. Například sedmnáctiletá Vlaďka Kalná dvakrát po sobě vyhrála okresní i krajské kolo soutěže dorostenců v kategorii jednotlivců a probojovala se až na Mistrovství České republiky. Družstvo starších žáků, které je letos složené pouze z dívek, se drží na předních místech v průběžném hodnocení soutěže Hra Plamen. „Do této soutěže je zapojena většina sborů na Valašsku, které pracují s mládeží,“ upřesnil Černovský.

Kozlův počin
Na svém kontě mají hasiči z Huslenek celou řadu úspěšných zásahů. Při dubnovém požáru hospodářského stavení v horské usedlosti U Sívků, v němž bylo ustájeno deset kusů dobytka, zabránili velmi rychlou reakcí statisícovým škodám. Po nahlášení požáru k místu dorazili za pouhých pět minut. Přesto, že byla jednotka v důsledku rekonstrukce požární zbrojnice mimo pohotovost. „Stavení zapálil blesk. Nejprve jsme se postarali, aby nedošlo k dalšímu šíření ohně,“ popsal Jiří Světinský, který byl členem zásahové jednotky.

Kozlův hasičský počin: HLASUJTE ZDE