Hasiči Deník
16.12.2009

Hasiči z Francovy Lhoty chtějí hlavně pomáhat

Francova Lhota – Historie sboru dobrovolných hasičů ve Francově Lhotě se začala psát už za první republiky v roce 1921. Byl založen na veřejné schůzi obyvatel obce, která se uskutečnila 20. června.

26.11.2009

Historie hasičů v Brankách se píše od roku 1885

Historie sboru dobrovolných hasičů se začala v Brankách psát roku 1885. První požár při kterém hasiči zasahovali, vypukl 20. května roku 1886. Hořel dům Josefa Marka popisné číslo 7., který sice vyhořel, nicméně branecký sbor zásahem získal autoritu.

19.11.2009

Sbor hasičů byl v Senince založen po velkém požáru

Seninka – Za suchého parného dne 10. června 1920 vypukl v Senince v jedné z dřevěných usedlostí požár. Než přijel do obce hasičský sbor z Valašské Polanky, zachvátil oheň celé stavení a navíc i několik okolních domků. Lidé z nich tenkrát zachránili jen hospodářská zvířata.

4.11.2009

KOZLŮV HASIČSKÝ POČIN: Hasičům v Prostřední Bečvě chybí mladí

Prostřední Bečva – Historie Sboru dobrovolných hasičů (SDH) v Prostřední Bečvě se začala psát roku 1930. Zakládajících členů bylo sedm. U zrodu hasičského řemesla stáli Josef Mikulenka, František Mikulenka, Jan Děcký, Josef Vala, Julie Valová a Jaroslav Fiurášek.

21.10.2009

KOZLŮV HASIČSKÝ POČIN: Hasiči z Kunovic sklízí na soutěžích úspěchy

Kunovice - Dobrovolný hasičský sbor byl založen 26. listopadu 1890. Jelikož v té době valná část budov obce Kunovice byla postavena ze dřeva, byl občasný výskyt požáru a jeho následky katastrofální.

14.10.2009

KOZLŮV HASIČSKÝ POČIN: Hasiči ze Zděchova vloni oslavili 100. výročí

Zděchov - Sbor dobrovolných hasičů ve Zděchově založil místní farář pater Seget s panem řídícím učitelem Josefem Hadašem v roce 1908. Zakládající sbor měl tehdy pětadvacet členů. Od obce dostali hasiči do vínku ruční hasicí stříkačku z roku 1904. „Do dnešních dní ji stále máme a je funkční. Nedávno jsme se s ní prezentovali v Leskovci nad Moravicí,“ prozradil současný velitel sboru Karel Hrbáček.

7.10.2009

KOZLŮV HASIČSKÝ POČIN:Hasiči z Veselé patří na soutěžích mezi elitu

Veselá - Počátky sboru dobrovolných hasičů ve Veselé nebyly právě jednoduché. Požární ochrana v obci nebyla nijak organizovaná až do roku 1932. „Požárů totiž nebylo mnoho, a pokud už vznikly, dařilo se je zvládat sousedskou výpomocí,“ vzpomenul z historie současný starosta hasičů z Veselé Zdeněk Maliňák.

30.9.2009

KOZLŮV HASIČSKÝ POČIN: Hasiči z Oznice nemají nouzi o mladé

Oznice - Přestože mnohé sbory na Valašsku řeší patovou situaci ohledně činnosti mládeže, v Oznici se to hasičským potěrem jen hemží. Obec má jen 406 obyvatel, přesto sbor čítá 107 členů.

24.9.2009

KOZLŮV HASIČSKÝ POČIN: Hasiči z Lidečka oslaví stovku

Lidečko - Historie sboru dobrovolných hasičů se v Lidečku začala psát 19. března roku 1910. Myšlenka jeho vzniku je ale ještě o jeden rok starší.

16.9.2009

KOZLŮV HASIČSKÝ POČIN: Poličná: hasiči chrání při požárech i povodních

Valašské Meziříčí - Myšlenka na zřízení sboru dobrovolných hasičů uzrála v obci Poličná, která je součástí Valašského Meziříčí, v roce 1898, tedy před 110 lety.

9.9.2009

KOZLŮV HASIČSKÝ POČIN: Hasiči z Valašské Bystřice stále modernizují

Valašská Bystřice/FOTOGALERIE/ - Historie sboru dobrovolných hasičů ve Valašské Bystřici se začala psát osm let po konci druhé světové války, na podzim roku 1953. Proč v obci nevznikl sbor už dříve, vysvětlil současný starosta valašskobystřických hasičů Petr Křenek. „Před válkou bylo v centru obce kromě kostela ještě asi pět zděných staveb a pár dřevěných.

2.9.2009

KOZLŮV HASIČSKÝ POČIN: Hasiči z Vigantic vsází na výchovu mladých

Vigantice - Sbor dobrovolných hasičů z Vigantic patří mezi deset nejstarších sborů v okrese Vsetín a je zároveň druhým nejstarším z hlediska takzvaného třetího okrsku hned po Rožnově pod Radhoštěm.

26.8.2009

KOZLŮV HASIČSKÝ POČIN: Hasiči z Dolní Bečvy vsadili na soutěže. A jsou úspěšní

Dolní Bečva - Historie hasičského sboru v Dolní Bečvě se začala psát ve válečném roce 1943. Vzhledem k tomu, že hasičům chyběly peníze na potřebné vybavení, požádali okresní úřad o povolení sbírky mezi obyvateli obce. Díky ní si už příští rok mohli pořídit první motorovou stříkačku typu PS8.

19.8.2009

KOZLŮV HASIČSKÝ POČIN: Chloubou hasičů z Horní Bečvy je výjezdovka

Horní Bečva - Hasiči z Horní Bečvy před třemi lety oslavili už sté výročí založení svého sboru. Jeho historie se začala psát konkrétně 27. září 1906. V prosinci téhož roku na vyhlášku starosty obce Františka Kretka zareagovalo hned dvaatřicet zájemců o hasičskou službu.

19.8.2009

KOZLŮV HASIČSKÝ POČIN: Sbor hasičů ve Zborovicích čítá i zasloužilé pamětníky

Zborovice - Účast na soutěžích v požárním sportu, pořádání sportovních klání, kulturních akcí či udržování tradic: to je jen část výčtu aktivit členů Sboru dobrovolných hasičů Zborovice.

12.8.2009

KOZLŮV HASIČSKÝ POČIN: Hasičský sbor ze Stříteže oslavil 120 let existence

Střítež nad Bečvou - Historie prvního organizovaného hasičského sboru ve Stříteži nad Bečvou se začala psát koncem devatenáctého století. Podle dochovaných záznamů se tak stalo přesně 14. dubna 1889, kdy se sešly tři desítky obyvatel obce na ustavující schůzi.

5.8.2009

KOZLŮV HASIČSKÝ POČIN: Halenkovští budou zasahovat na hřebenech

Halenkov - Historie organizovaných hasičských sborů v Halenkově sahá až do doby rakouského mocnářství. Prvním z nich se stal Sbor dobrovolných hasičů firmy Bratři Thonetové už v roce 1882. Pět let po skončení první světové války se Thonet sloučil s firmou bratří Kohnů ve společný podnik vystupující pod názvem Thonet-Mundus.

29.7.2009

KOZLŮV HASIČSKÝ POČIN: Hasiči z Ústí jsou specialisté na velkou vodu

Ústí - Historie hasičského sboru v Ústí se začala psát tři roky po ukončení první světové války. Zbrojnice se jeho členové dočkali v listopadu roku 1923. Zajímavostí je, že objekt se v nezměněné podobě zachoval dodnes.

22.7.2009

KOZLŮV HASIČSKÝ POČIN: Hasiči z Pržna jsou typickým soutěžním týmem

Pržno - Hasiči z Pržna si před třemi lety připomněli už sté výročí založení svého sboru. Ten v obci působí přesně od 25. srpna roku 1906.

15.7.2009

KOZLŮV HASIČSKÝ POČIN: Huslenští hasiči vsadili na mládež

Huslenky - Sbor dobrovolných hasičů v Huslenkách spadal až do roku 1949 pod obec Hovězí. Jako samostatná jednotka přesto působil už od roku 1935.

8.7.2009

KOZLŮV HASIČSKÝ POČIN: Hasiči z Hovězí mají v týmu mistra republiky

Hovězí - Sbor dobrovolných hasičů v Hovězí byl založen na ustavující Valné hromadě dne 6. ledna 1893.

1.7.2009

KOZLŮV HASIČSKÝ POČIN: Hasiči z Jablůnky nasazují i speciální jednotku

Jablůnka - Hasičský spolek v Jablůnce byl oficiálně založen 12. března 1896. Šestadva­cetičlenný sbor si první nejnutnější vybavení pořídil ze sbírky, do níž se zapojily nejen firmy a různé osobnosti, ale přispěli i obyčejní obyvatelé obce.

25.6.2009

KOZLŮV HASIČSKÝ POČIN: Hasiči z Valašské Polanky vždy drželi při sobě

Valašská Polanka - Sbor dobrovolných hasičů z Valašské Polanky byl založen už v roce 1907. Jedním z podnětů k tomuto kroku se stal i požár dřevěného hostince v sousední Lužné. První stříkačku si sbor pořídil v následujícím roce od firmy Josef Vystrčil a syn z Telče.

18.6.2009

KOZLŮV HASIČSKÝ POČIN: Hasiče ze Stanovnice těžkosti nepoložily

Karolinka - Historie Sboru dobrovolných hasičů z Karolinky Stanovnice sahá až do období před druhou světovou válkou. Založen byl na valné hromadě ve stanovnické škole už v roce 1934.

AKTUALITY Z REGIONU

VÍCE >

Internetové stránky pro hasiče nabízí

Dobrovolní hasiči jsou s více než 350 tisíci členy největší organizací v České republice. Často si je lidé spojují s požárním sportem, označovaným také jako hasičský sport, nejdůležitější je však bezesporu doplnění činnosti profesionálních hasičských sborů. Hasičské výjezdy míří kromě hašení požárů i k dopravním nehodám, ekologickým haváriím nebo na pomoc při povodních či dalších živelných pohromách. Dobrovolní hasiči mnohdy zastávají klíčovou roli i z hlediska společenského života v jednotlivých obcích.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT