Urážky a fyzické napadání doprovází fotbalová utkání na všech úrovních

Nejinak je tomu v průběhu fotbalových klání také na Valašsku. Mnohdy se zdá, že čím nižší soutěž ten který klub hraje, tím kurióznější situace v průběhu utkání vznikají.

To potvrzuje například René Mikulenka, který pravidelně nastupuje za celek Mikulůvky při zápasech čtvrté třídy okresního přeboru. „Emoce se pochopitelně objevují. Mnohdy je to tím, že rozhodčí, kteří zápasy řídí, vlastně nejsou oficiálně delegovaní, ale pískají takzvaně na dobré slovo,“ říká Mikulenka. I pomezní rozhodčí se někdy hledají až přímo v místě zápasu.

Takže šance stát se sudím, se může nečekaně naskytnout i někomu z diváků. Není potom divu, že fanoušci jednotlivých týmů nejdou daleko pro ostřejší výraz při jakémkoliv spornějším rozhodnutí arbitrů. „Naposledy jsme nám disciplinární komise dokonce uzavřela hřiště a museli jsme platit pokutu, protože diváci napadli rozhodčího,“ dává příklad fotbalista. Jak nezapomněl dodat, diváci sudího před útokem varovali. „Doslova na něj někdo křičel, ještě jednou mávneš špatně ofsajd a zabiju tě,“ vzpomíná Mikulenka.

Jiný podobný případ se odehrál v Zubří. Místní asi sedmdesátiletý fanoušek nebyl spokojený shodou okolností také s rozhodováním pomezního rozhodčího. „Po několikerém sporném výroku se za sudím vydal se slovy ty už si nemávneš,“ říká Mikulenka. Svou hrozbu navíc postarší fanda podpořil tím, že vytrhl ze země rohový praporek a jeho bodec hodlal použít jako zbraň. Celý incident měl naštěstí šťastný konec.

Podle Reného Mikulenky patří i tyto projevy ke koloritu fotbalových utkání na této úrovni. „Hrají mezi sebou týmy ze sousedních vesnic, takže fanoušci to mají na fotbal vždy blízko a vzájemně se znají,“ vysvětluje fotbalista. „Vzájemná rivalita už se stala pravidlem,“ dodává.