„Derby bylo vždycky napjatější. Všichni jsme se znali a nechyběla velká rivalita. Byli jsme sice kamarádi, ale na hřišti šlo potom všechno stranou,“ vzpomíná kroměřížský trenér Jindřich Lehkoživ, který zasáhl do derby i jako aktivní hráč a dal v něm tři branky.

Letošní vzájemný duel nezastihl oba týmy v ideální formě. Hulín je v tabulce dvanáctý s deseti body, Hanáci mají o dva méně a jsou na sestupové příčce.

„Jsme v situaci, do které jsme se nechtěli dostat. Body potřebují oba, proto očekávám nervózní utkání. Hulín je na tom lépe v útočné fázi, ale na druhou stranu hodně gólů dostává. To by mohla být naše šance,“ myslí si kroměřížský trenér.

Hulínský kouč Josef Pospíšil v době svého působení ve Zlíně v Kroměříži jednu sezonu hostoval a v družstvu se potkal i s Lehkoživem. „Proti Hulínu jsem však nikdy nehrál, takže to bude pro mě první nefalšované derby,“ prohodil Pospíšil, jehož celek třikrát po sobě nebodoval a navíc desetkrát inkasoval. „Derby bude určitě velice těžké, ale já doufám, že se kluci právě v takovém duelu chytnou,“ přeje si Pospíšil.

Ve zvláštní pozici je prezident kroměřížského klubu Zdeněk Zlámal. Muž, který je v Zastupitelstvu města Hulína a zároveň finančně pomohl Spartaku do MSFL. Že by seděl na dvou židlích, si ale nemyslí.

„Derby vnímám úplně normálně. Doufám, že vyhraje momentálně lepší. S tímto zápasem nemám sebemenší problém. Vím, že neprohraji. Je pravdou, že jsem si nemyslel, že budou oba týmy před derby namočeny v sestupovém pásmu. Kroměříž je techničtější mužstvo a má zkušenější hráče. Hulín má výhodu v tom, že mnohem víc o výsledek bojuje,“ vyjádřil se Zlámal.

O něco méně vyhecovanější bude zřejmě utkání Slavičína se Zlínem. „Je to pro nás nejbližší soupeř z kraje, klasické derby to ale není,“ míní slavičínský kouč Ladislav Straka. Pro jeho mužstvo je však mimořádně důležité. Valaši nevyhráli už šest zápasů po sobě a propadli se na poslední příčku. „Opakuji to jako kolovrátek, ale věřím, že konečně urveme tři body. Herně jsme na tom dobře,“ podotkl Straka, který mu bude scházet jen vykartovaný Stýskala. Fit už je kanonýr Kříž.

Slavičínský dres obleče několik odchovanců Tescomy, posledními přírůstky z léta jsou Řihák s Hudákem. „Zkusím něco vyzvědět od Kuby Řiháka. Co jsem tak zaslechl, tak prý proti nám nechce hrát Petr Švach,“ zmínil ikonu slavičínského klubu, která v létě přestoupila do Tescomy.

„Tím, že za soupeře hrají naši bývalí fotbalisté, to bude určitě zajímavý duel,“ souhlasí zlínský trenér Boris Káňa. „Nepříjemné ale je, že domácí musí vyhrát.“

Jeho družina však může vyrazit na Valašsko v naprosté pohodě, po šňůře čtyř vítězství se vyhoupla už na čtvrtou pozici. Pozitivní pro Káňu také je, že áčko hraje o den dříve, takže může využít méně vytížené hráče A-týmu.

Juniorka Slovácka v posledních týdnech takřka kopíruje výsledky prvního týmu, naposledy totiž dvakrát vyhrála. Navázat na tuto úspěšnou minisérii ale nebude jednoduché, v nejbližších zápasech totiž narazí na dva favority soutěže. Nejprve doma přivítá třetí HFK Olomouc, o týden později zamíří k lídrovi do Opavy.

„Přestože soupeř disponuje silným kádrem, ve kterém najdeme spoustu hráčů se zkušenostmi z vyšších soutěží, otevřeně říkám, že naším cílem je vítězství,“ sympaticky prohlásil Anton Mišovec, trenér Slovácka B.

Hlavním úkolem tak bude alespoň jednou překonat zatím skvěle fungující defenzivu holického týmu. „Dostávají málo gólů, v devíti utkáních inkasovali pouze čtyřikrát, což hovoří za vše,“ je si Mišovec vědom kvalit Hanáků.

Mišovec ovšem musí řešit rébus v sestavě. Kvůli svalovému zranění bude postrádat Frantu, střevní problém zase vyřadil Ohnutka. „Uvidíme, koho dostaneme z áčka, o tom se ale rozhodne až po jeho sobotním utkání na Baníku,“ uzavřel Mišovec.

Zpravodajové Deníku

Frýdl: Každý kopal jak elektrika

Psal se říjen 1995 a za krásného počasí se fotbalisté Spartaku Hulín radovali na svém hřišti z divizního vítězství nad Hanáckou Slavií 2:1. Od té doby se Kroměříž střetla s Hulínem desetkrát v rámci divize a Českého poháru, ale nikdy neprohrála.

Historie derby se začala psát už v roce 1929, když v přátelském utkání vyhrál Hulín doma 4:2. Prvním opravdovým vrcholem byl zápas v sezoně 1942/43, který Hulín doma vyhrál 3:2, a na porážku své Slavie se přijelo podívat 2000 fanoušků z Kroměříže.

Posledním úspěšným trenérem Hulína, který přivedl svůj tým k výhře v roce 1995, byl Jaroslav Baďura, který nyní působí jako hlavní trenér sportovního centra v Hanácké Slavii.

„Na zápas přišlo tehdy asi 700 diváků. Pomohlo nám, že tenkrát chyběl v sestavě soupeře zraněný Chorý. Hrálo se důrazně, ale bez nějakých ostrých zákroků,“ zavzpomínal Baďura.

V dresu Kroměříže byl tehdy na hřišti Ivo Frýdl, dnes hrající trenér účastníka okresního přeboru ze Skaštic. „Derby jsem nesnášel, protože každý kopal jak elektrika, aby vyhrál,“ přidal svůj pohled.

Jediným současným hráčem, který v posledních deseti letech nastoupil v okresním derby za oba kluby, je gólman Hanácké Slavie Marek Vogl.