„Když jsem ve 14 letech opustil Vsetín, šel jsem hrát do Zlína, Vítkovic a nakonec jsem v dorostu skončil ve Spartě. Tam jsem se nedostal do prvoligového prvního týmu, ale rád vzpomínám na boje v rezervě v rámci třetí ligy," začíná svůj fotbalový životopis Miroslav Kamas.

Titul sice ve Spartě nezískal, ale vojna ho odvála do Chebu. Tam mu dvouletý nucený pobyt v armádě sice zkrátili na rok a půl, ale jemu se tak dobře hrálo na západě republiky, že tam nakonec v první a druhé lize zůstal tři a půl roku. „Byla tam skvělá parta, kabina fungovala. Jsem dodneška vděčný trenéru Jirkovi Kotrbovi, že mi dal prvoligovou šanci." A pak přišel pro rozeného Valacha návrat na Moravu.

„Pět let v Opavě, které jsem na kraji obrany strávil převážně jako prvoligový hráč, bylo úžasných. Přišel jsem dnes již mezi legendy opavské kopané, pány Grussmanna nebo Bartla," vzpomíná na opavské angažmá Kamas. Kvalitní krajní bek pak byl u vzestupu Dolních Kounic. Málo známý klub se propracoval až do druhé ligy. „Postoupili jsme sice z druhého místa, ale bylo to na úkor známých Drnovic," připomíná Miroslav Kamas.

Rožnov byl prvním Kamasovým klubem po návratu na rodné Valašsko. „Hráli jsme rok divizi pod trenérem Pavlem Hajným." Šestiletým obdobím je jeho působení v Kateřinicích: „Na to mám samé superlativy. Kvalitní tým, výborní lidé ve vedení a super spoluhráči. Tři roky jsem tam jen hrál, tři roky pak plnil roli hrajícího trenéra. Krajský přebor, který jsme hrávali na špici, je bohužel o penězích. A tak rozumím rozhodnutí klubu, že šel dobrovolně do B třídy. Zahrají si samá derby, paráda."

Jako odchovanec Vsetína nikdy v dospělosti pořádně za tento klub nehrál, ale má pro něho jenom slova chvály. „Mají super trenéra, dobrý tým. Hrají pěkný fotbal, přál bych jim postup do divize," má jasno fotbalový harcovník. Mirek Kamas působí v současné době jako hrající trenér Semetína, který se drápe ze čtvrté třídy na valašské fotbalové výsluní. „Vše vzniklo, jak je tomu na Valašsku zvykem, v hospodě. Seděli jsme s Víťou Sachrem a přišli na nápad oslovit Vlasťu Fabíka, bývalého sponzora Vsetína, jestli by neobnovil fotbal v Semetíně. Vlasta na to slyšel a stal se hrajícím sponzorem. Řekl mi, že mi dá finanční prostředky, ať poskládám konkurenceschopný kádr. Sázeli jsme nejen na kvalitu, ale také na charakter hráčů. Ne vše se však podařilo a v zimě plánujeme změny v týmu. Někteří hráči odejdou a plánujeme dvě až tři posily. Chceme postoupit do okresního přeboru a pak se uvidí," hodnotí Kamas fotbalový Semetín. „Duší kabiny je kapitán Víťa Sacher. Máme kvalitní hráče typu Mirka Smýkala, Dana Růžičky nebo Davida Hromady. V brance je Ondra Sedlák. Ten, když má den, chytá jak bůh," hodnotí Kamas současný tým Semetína, který vévodí vsetínské třetí třídě.

V současné době žije Mirek Kamas na Vsetíně. Chtěl by se věnovat i trenérské kariéře, ale ví, že to nebude tak lehké. „Tady na Valašsku toho není moc co ve vyšších soutěžích trénovat. A mně se tady líbí, takže to na trenérskou kariéru zatím nevypadá," dodal.