Nejvyšší soutěží, kde bude mít Valašsko zastoupení, bude opět divize skupiny E. Valašské Meziříčí bude ale jediným zástupcem. A nechce rozhodně hrát druhé housle, rádo by navázalo na úspěšné jaro. „Podařilo se nám udržet trenéra Karla Orla, což bylo pro budoucnost klubu hodně důležité. Jeho práce má smysl a koncepci,“ nastínil sportovní manažer Petr Zahradníček. V prvním mužstvu došlo během prázdnin k řadě změn. Hostování ukončili Mikula a Trochta, do Srbska se vrátil Nikolič.

Novými tvářemi bude trojka z Jakubčovic – brankář Pospěch a Jahoda s Molnárem. „Jsem rád, že se nám podařilo prodloužit hostování z Vítkovic špílmachra Pleška,“ chlubí se manažer Zahradníček a dodává: „Postupně bychom rádi zapojili do základní sestavy i mladé hráče – Horáka, Polácha či Baroše.“ Meziříčané udělali zásadní změnu v termínech domácích zápasů – budou hrát v sobotu. A hned v prvním kole si to vyzkouší, neboť budou doma hostit nováčka z Nového Jičína. Ten postoupil do divize až na základě nepřihlášení Fulneku. „Oba soupeři se znají, bude to vyrovnaný zápas, ale rádi bychom naplno bodovali,“ plánuje trenér Karel Orel.

Jako první z valašských klubů na podzimní trávník vyběhnout již v pátek 6. srpna fotbalisté z Velkých Karlovic. Tradiční místní pouť byla příčinou této netradiční změny. Na kolotoče se přijedou podívat fotbalisté Ostrožské Nové Vsi, ale domácí věří, že se soupeři bude točit hlava z karlovické ofenzívy. V klubu došlo během léta k řadě změn, tou nejhlavnější je nový trenér Ivo Davídek a navrátilec Josef Mikula. Ten bude kromě hraní plnit také funkci hrajícího asistenta. „Karlovjany v minulé sezoně trápila střelecká produktivita, proto vítáme příchod Starce, který by měl tento nedostatek nahradit,“ říká nový hrající asistent Mikula. Pro domácí tým bude důležité nahradit brankáře Sedláka, který odešel do Vsetína. Nový gólman Sváček má ale divizní zkušenosti z Valašského Meziříčí.

K papírovým favoritům krajského přeboru budou patřit fotbalisté Kateřinic. Silný kádr doznal ještě posílení v podobě střelce z Valašských Klobouk Beňa. „Uvažovali jsme ještě o Vaculkovi z Valašských Příkaz, ten ale naši nabídku odmítl,“ říká sekretář klubu Jiří Kuzník st. V prvním kole jedou Kateřiničští do Slušovic bez brankářské jedničky Chrásteckého. Toho by měl v sestavě nahradit Orság.

Doslova letním zemětřesením prošel FC Vsetín. Na post sportovního manažera se vrátil zkušený Milan Gajdůšek, roli hrajícího trenéra převzala fotbalová legenda Emil Nečas z Valašského Meziříčí. Premiéru bude mít ale opravdu náročnou – Vsetín jede k loňskému vítězi krajského přeboru Provodovu. „Máme v mužstvu sedm nových hráčů, takže to chvilku potrvá, než si mužstvo sedne,“ varuje manažer Gajdůšek.

Nového trenéra má také Modrá hvězda z Vigantic. Na lavičku se vrátil Radek Malina. Kádr zůstal prakticky pohromadě, odešel Melichařík, přišel Chumchal. „Máme přímo ďábelský los. V prvních pěti zápasech hrajeme čtyřikrát venku,“ stěžuje si trenér Malina. Svůj návrat na lavičku bude prožívat v neděli u nováčka soutěže – Valašských Klobouk. Ve stejný den se v domácím prostředí představí fotbalisté 1. Valašský FC. Přivítají lázeňské hosty z Luhačovic. Kádr trenéra Karla Neudíka zůstal prakticky beze změn a v letošní sezoně by měl tým být zkušenější.

VLADIMÍR ŠTĚPÁN