Jako první skončí svou soutěž divize a bude to již tento víkend. Fotbalisté Valašského Meziříčí měli v minulém kole proti Havířovu ideální možnost dostat se do horní poloviny tabulky, ale zápas nezvládli. V základní sestavě se neobjevilo několik opor, což ale trenér Karel Orel vysvětluje jasně. „Hrajeme sice o co nejlepší umístění, ale hlavní cíl – záchranu jsme splnili. Proto chci v posledních zápasech dát šanci i těm hráčům, kteří na jaře nebyli tolik vytížení.“ Havířovští přehráli Valachy a zaslouženě si odvezli tři body. Jejich sportovní výkon bohužel pokazilo několik příznivců, kteří si hřiště ve Valašském Meziříčí spletli s vojenským cvičištěm. Dýmovnicemi či petardami otrávili nejen diváky, ale také poškodili majetek oddílu. Loučení s domácím publikem se tedy svěřencům Karla Orla nepovedlo a o to více mají důvod zvládnout poslední zápas v Kravařích. Zisk tří bodů je reálný a osmá příčka stále na dohled.
Zápas pravdy čeká v sobotu v Tyršovce vsetínské fotbalisty. Jedině vítězství jim dává naději na záchranu a to ještě musí spoléhat na zakolísání svého sobotního soupeře či posledního Nedašova. Ostrožská Nová Ves ve středu dohrávala zápas ve Viganticích a zvítězila 2:1. Tento výsledek jí hodně pomohl k záchraně.

Nedašov hraje v pátek zase odložený zápas doma proti Luhačovicím. Vítězství je pro Vsetínské povinnost, ale bude to těžké. Byť v minulém kole herně ve Viganticích nezklamali, jejich problémem je střílení branek. „Ti kluci jsou talentovaní, mají rádi fotbal, mají před sebou budoucnost, ale v důležitých momentech za to musí vzít zkušení,“ říká vsetínská brankářská legenda Vlastimil Chovanec, který ve Viganticích podal skvělý výkon. A právě fotbaloví matadoři Chovanec, Nikolén či Miroslav Kamas se musí pokusit udělat pro záchranu vše.

Zbývající čtyři kluby v krajském přeboru již mají před sebou dvě poklidná kola. Nejlépe jsou na tom Kateřinice, které sice v minulém kole doma remízovaly s Nedašovem (a tím moc nepomohli Vsetínu), ale sekretář klubu ví o domácím trápení mužstva: „Hráči se pořád vymlouvají na nekvalitní povrch, který již brzy projde rekonstrukcí, ale poslední tým tabulky musí porazit za každých okolností,“ zlobí se Jiří Kuzník starší. V sobotu hrají Kateřinice v Bystřici pod Hostýnem a poslední zápas letošní sezony sehrají na hřišti v Hošťálkové. Minulé kolo nabídlo ve Velkých Karlovicích derby proti Rožnovanům, které skončilo smírně. Fotbal se moc kvalitní nehrál a obě mužstva již spíše vyhlížejí dovolenou. Svěřenci Viktora Kollandy z Karlovic jedou v sobotu do Slušovic, Rožnované přivítají v neděli doma Hanáky z Morkovic.

Zajímavý boj se vede v 1. A třídě jednak o postup, a jednak o jedno sestupové místo. Hutisko – Solanec zaváhalo ve Vidči, Valašské Klobouky zase prohrály v Podkopné Lhotě. Hutisko ale v dohrávce přejelo Podkopnou Lhotu 3:0. Na spodním konci vrcholí boj o sestupovou pozici mezi Lidečkem a Příluky.

Vladimír Štěpán