VIGANTICE – 1. VALAŠSKÝ FC 1:1 (1:1)

Rožnovské derby nabídlo zajímavý zápas, který měl trošku nečekanou předehru. V kádru hostů totiž chyběl kapitán Balejík. Podle kuloárních informací údajně kvůli nesplněným požadavkům ze strany oddílu. Kromě kapitána hosté také postrádali nemocného obránce Čajku a Jakuba Maléře, který si plnil studijní povinnosti. Domácí družstvo bylo téměř kompletní, chyběl pouze obránce Andrýs a zkušený Šturala seděl jen na lavičce náhradníků.

Zápas začal ve svižném tempu a již ve 4. minutě připravil domácí Náměstek pěkný centr pro hlavičkujícího Štreita. Gólman Polomský byl ale pozorný. Hosté odpověděli rychlou akcí Michala Maléře. Ten poslal míč na Formana, který mohl střílet, ale volil pouze alibistický centr do země nikoho. Záhy zahrával Melčák trestný kop, ale jeho centr prošel až k Malinovi. V 8. minutě napřáhl z dobrých pětadvaceti metrů domácí obránce Porubský, ale hostující gólman míč nadvakrát zpacifikoval. Zápas měl tempo a akce se střídaly na obou polovinách hřiště. Kolem dvacáté minuty dvakrát zahrozili domácí.

Nejdříve na centr aktivního Štreita Radim Vokáč nedosáhl, záhy hlavičkoval po rohu Porubský. Polomský předvedl efektní zákrok a míč lapil. Následoval brejk hostů a první sporná situace. Dresler poslal mezi domácí obránce míč do pěkné uličky. V ofsajdu stojící Maléř s Formanem nehráli, z druhé vlny vystartoval Škabraha a šel sám na branku. Jenže akci zastavil praporek asistenta a hvizd hlavního arbitra – ofsajd. Hosté se právem cítili poškozeni. Tato situace odstartovala nervózní chvilku, ve které se začalo jiskřit od kopaček a žlutá karta provázela téměř každou akci.

Za první poločas jich rozhodčí Ligas rozdal celkem šest. Fotbal zase přišel na řadu po půlhodině hry. Ve 31. minutě nasadil k brejku domácí Radim Vokáč a Bortl jej zastavil před pokutovým územím jen za cenu žlutého kartonku. Trestný kop zahrál Štreit skvěle, ale brankář Polomský míč ze šibenice vyškrábl. Jenže o dvě minuty později již kapituloval. Domácí zastavili na polovině hřiště rozvíjející se akci Rožnova, Štreit vydláždil krásnou uličku rychlíkovi Radimovi Vokáčovi, a ten střelou k bližší tyči propálil gólmana – 1:0. Radost domácích trvala krátce.

Ve 36. minutě unikl po pravém křídle Michal Maléř a jeho centr byl lahůdkový. Pečiva se pouze uklonil a míč uklidil hlavou k tyči – 1:1. Vyrovnání oživilo aktivitu hostů a hrálo se pouze před pokutovým územím Vigantic. Šimek střílel vedle, Melčákův centr nepochopili útočníci. Ve 40. minutě hosté zamkli soupeře před branku a minutový závar ukončil Forman dlouhým lobem do tyče. Potom mohl děkovat rozhodčímu Ligasovi domácí útočník Radim Vokáč, že za faul zezadu neviděl žlutou kartu (byla by to již v zápase jeho druhá). První poločas ukončil šikovnou střelou hostující Vinklár, ale Malina si na ni u tyče počkal.

Jen v úvodu druhé půle patřila aktivita rožnovským hráčům. Akci Pečivy se Šimkem zakončil Michal Maléř pozdě a obránci míč zblokovali na roh. Potom přišla dvacetiminutovka domácích hráčů. V 52. minutě rozehrál Bolcek trestný kop na Štreita, ale jeho střela jen těsně minula cíl. Záhy střílel Pavel Galík, ale Polomský kryl. Nadějně vypadal centr Kožušníka, ale Radim Vokáč na míč nedosáhl. Hosté zahrozili brejkem Michala Maléře, který ale zastavil ofsajd.

Další sporný moment zápasu přišel v 73. minutě. Centr Bolcka hlavičkoval domácí Štreit do sítě, ale radost domácích trvala krátce. Rozhodčí odpískal útočný faul, ale proč, to věděl jen on sám. Záhy obraně hostů unikl Radim Vokáč a Bortl zatáhl za záchrannou brzdu metr před šestnáctkou. Následovala červená karta a trestný kop. Bolcek ale trefil zeď.

Od 75. minuty převzali oslabení Rožnované aktivitu na své kopačky, ale Forman s Pečivou prováhali nadějnou akci. Poslední desetiminutovka se hrála na polovině domácích. V 83. minutě se zase zlobili hosté na rozhodčího Ligase, že nepískl penaltu, neboť při závaru zahráli domácí obránci rukou v pokutovém území. Rozhodčí nechal výhodu a Škabraha trefil břevno. V nastaveném čase ještě do vápna pronikl Forman, udělal dokonce kličku i brankáři Malinovi, ale centr před opuštěnou branku neměl adresáta.

Zápas tak skončil z celkového pohledu spravedlivou dělbou bodů. Až čas ukáže, pro koho ten bod měl nějakou cenu. Řekli po zápase: Radek Malina – hrající trenér Vigantic: „Bylo to klasické derby a každý měl šance rozhodnout. Po většinu druhé půle jsme byli lepší a nevím proč nám sudí neuznal druhý gól. Bod bereme, mohli jsme mít více i méně. Zápas měl šťávu.“

Robert Blaško – trenér 1. VFC: „K předzápasovým věcem ohledně Balejíka se nebudu vyjadřovat. Chtěli jsme si dát pozor na rychlé brejky Vokáče, ale Bortl situaci nezvládl a inkasovali jsme první. Mám pocit, že ve vyrovnaném zápase jsme měli více ze hry, dvakrát jsme trefili tyč. Klukům bych chtěl poděkovat za výkon, derby se muselo divákům líbit.“

BRANKY: 33. Radim Vokáč 1:0, 36. Pečiva 1:1.
SESTAVY: VIGANTICE: Radek Malina – Petr Galík, Zdeněk Vokáč, Pavel Galík, Porubský (72. Šturala) – Náměstek, Bolcek, Ondřej, Štreit – Radim Vokáč, Kožušník (80. Petrovič).
1. VFC: Polomský – Bortl, Vinklár, Dresler, Melčák – Šimek, Škabraha, Forman, Hanus (75. Dobiáš) – Michal Maléř, Pečiva.
ROZHODČÍ: Ligas – Mrázek, Hanák. DS Šimon. ŽLUTÉ KARTY: Ondřej, Štreit, R. Vokáč – Melčák, Šimek, Dresler, Forman. ČERVENÁ KARTA: Bortl (1. VFC).