Jinak to fotbal moc pohledný zrovna nebyl, zato se bojovalo o každý metr hrací plochy.

DIVIZE

VKK – V. MEZIŘÍČÍ 0:1 (0:0)

Oba týmy s dosavadním podzimním projevem rozhodně spokojené nejsou, a tak valašské derby mělo ukázat, kdo se k zimnímu spánku uloží ve větší pohodě a pod teplejší peřinu. Hosté postavili do základní sestavy hrajícího trenéra Emila Nečase, domácí kouč Viktor Kollanda nechal na lavičce útočníka Františka Plánku.

„Franta nebyl v poslední době v optimální pohodě, a proto jsem spíše počítal s jeho nasazením v průběhu hry,“ vysvětlil domácí lodivod.

Úvodní minuty patřily hostům, jejichž kombinační hra i na malém prostoru měla svůj účel. V 5. minutě se dral do šance hostující Horák, ale zakončoval z ofsajdové pozice.

Do podobné situace se na druhé straně dostal po akci Haase Mynarčík, ale jeho brejk zastavil praporek asistenta. Oba týmy ale bojovaly s obrovským nasazením, každý souboj byl dohráván až na hranici únosnosti. První to pocítil na svém nose hostující Navrátil, který po nezaviněném hlavičkovém souboji krvácel z nosu.

Záhy skončil na nosítkách Meziříčan Horák. Ten dopadl podstatně hůře, neboť s poraněným kotníkem nedohrál. Nosítka bylo potřeba i ve 30. minutě, kdy domácí Jurajda zbytečně dohrál souboj s Gurášem, a i pro hostujícího kapitána záhy zápas skončil. Sudí úvodní půlhodinu rozhodně nezvládl a klidně mohl udělit po dvou kartách na obou stranách.

Fotbalové momenty přišly až po půlhodině hry. Nejdříve domácí Jurajda zatočil trestný kop kolem levé šibenice. Záhy dělovku Svitáka vytáhl krásným zákrokem brankář Sedlák. Domácí hrozili především z rohových kopů, ale ani Orság nebyl při hlavičce úspěšný.

První poločas zakončil pěkným volejem střídající Výmola, ale mířil vedle. Druhé dějství nastartovali domácí v o poznání rychlejším tempu a zatlačili soupeře na jeho polovinu.

Hru oživil střídající Plánka. „S jeho nasazením jsem počítal, protože obrana hostů mi připadala takové neobratná a pomalá. Věřil jsem, že se Plánka prosadí,“ prozradil něco z taktiky domácí trenér Kollanda.

Jenže Plánka svůj první brejk zakončil soubojem s Vaculínem. Domácí šuter se zranil a po deseti minutách musel střídat. V 55. minutě hlavičkoval po rohu domácí Davídek, ale mířil nad. To hosté měli větší šanci v 61. minutě. Centr Neubergra přistál u Škabrahy, ale jeho volej mířil nad. O deset minut později zbytečně ztratil míč ve středu pole Sviták, ale Mynarčíkův centr nenašel spoluhráče.

Osudový okamžik přišel pro domácí v 73. minutě. Za obranu si naběhl rychlý Macíček a postupoval sám na brankáře. Sedlák jej při dlouhé kličce dokázal vytlačit ze střeleckého úhlu. Macíčkovi se ale podařilo míč vrátit na šestnáctku, kde domácí obrana zapomněla na Nečase. Jeho volej byl výstavní a málem trhal síť – 0:1.

Domácí se dostali do šoku a definitivně rozhodnout mohli postupně Neuberger a Mičkal. Teprve v poslední desetiminutovce přišel drtivý tlak domácích. Na hrot se vysunul zkušený Ondřejka a hosté byli pod palbou.

V 83. minutě střílel krásně z otočky Orság, ale brankář Štěpán si s jeho dělovkou poradil. O tři minuty později měl gólovou hlavičku Davídek, ale hostující gólman stál opět na správném místě a střelu do šibenice lapil. Záhy trefil boční sít Haas. Poslední možnost na vyrovnání měl v 89. minutě Mikula, ale i jeho pěkná hlavička mířila mimo tyče.

Hosté si zkušeně nejtěsnější vedení pohlídali. Domácí si rozhodně prohrát nezasloužili, ale bojovnost bez střelecké produktivity nestačí. Meziříčané sice také nepředvedli super výkon, ale tu rozhodující branku dali oni.

ŘEKLI PO ZÁPASE

MICHAL PETRUŽELA – ASISTENT TRENÉRA VM: „Čekali jsme náročný boj, a to se také potvrdilo. Nebyl to moc pohledný zápas, byla tam řada osobních soubojů na hranici únosnosti. Rozhodla prakticky jedna povedená akce a přesná střela Nečase. Naši kluci bojovali a domácí výkon vůbec neodpovídá jejich postavení v tabulce.“

VIKTOR KOLLANDA – TRENÉR VKK: „Zápas se mi hodnotí těžko. Hosté vyhráli proto, že dali góla. Do té doby prakticky vystřelili jednou na branku. Potom už ty jejich šance vyplynuly z toho, že jsme hru otevřeli. Za tu naši snahu jsme si zasloužili dát minimálně jednu branku. Kluci bojovali, ale v té koncovce se nám nedaří. Jenže góly nedáváme a fotbal je o gólech. Když to řeknu kulantně, bylo to hodně šťastné vítězství Valmezu.“

BRANKA: 73. Nečas 0:1.

SESTAVY

VKK: Sedlák – Vašut (46. Plánka, 60. Jurečka), Ondřejka, J. Mikula, Kocurek – Haničák, Orság, Davídek, Jurajda (81. Kašpar) – Mynarčík, Haas.

VM: Štěpán – Navrátil, Vaculín, Nečas, Škabraha – Guráš (37. Výmola), Sviták, Macíček (90. Kudělka), Marek – Horák (25. Neuberger), Mičkal.

ŽLUTÉ KARTY: Haas, Plánka (oba VKK). DIVÁKŮ: 250.

DALŠÍ ZÁPASY: Poruba – Frenštát 4:0, Bystřice p. H. – Šumperk 1:1, Hranice – M. Albrechtice 1:0, Slavičín – Havířov, V. Losiny – Orlová, Rýmařov – D. Benešov, Kravaře – Brumov.