ZÁPAS VÍKENDU 1. A TŘÍDA

POLIČNÁ - JUŘINKA 3:6 (1:3)

Sousedské derby mělo všechno, co k derby patří. Vzájemné hecování před zápasem, slušnou diváckou kulisu (vzhledem k počasí) a v sestavách řadu hráčů, kteří oblékali v minulosti dres soupeře.

Oba trenéři - domácí Ivan Petrnek a hostující Petr Vaculík - patří ke zkušeným lodivodům a před zápasem hýřili optimismem. I když by se zdálo, že postavení obou družstev v tabulce moc důvodů jásat nepřináší. Ale kouč Poličné Petrnek si pochvaloval, že se mu konečně vyprázdnila marodka. Zase tak velká pravda to nebyla, neboť ke dlouhodobě zraněnému Němcovi se Zetochou přibyli také brankář Včelný a Ondřej Marek. Hostující lodivod Vaculík sice postrádal také zraněného Burdu a jen na lavičce měl Janovského, ale v základní sestavě chyběli těsně před výkopem nemocný Koleček a z výkonnostních důvodů také Kocián.

Zápas dvou sestupem ohrožených začal v rychlém tempu a měkké hřiště bylo střediskem řady osobních soubojů. Domácí tým nastoupil nečekaně v útoku se zkušeným Valáškem, který již ve 2. minutě prokázal fotbalovou zkušenost. Na pravém křídle se krásně zbavil svého strážce a poslal do vápna přesný centr na Jasoňka. Ten se v souboji prosadil a hlavičku umístil přesně k tyči. Rozhodčí Valenta ale viděl útočný faul Jasoňka. V Anglii by se to rozhodně nepískalo.

Úvodní aktivitu domácích eliminovali hráči Juřinky dvěma rohovými kopy. Při tom druhém střílel z voleje Bartoň, ale mířil jen do boční sítě. V 10. minutě si Valášek s Jasoňkem zopakovali spolupráci. Jasoněk si centr zpracoval na prsa a střílel sám před Rumanem. V jisté brance ale zabránil obětavým skluzem Škařupa. Kopal se pouze roh. Ten hráči Juřinky odvrátili a Štěpán vyslal do brejku Ježe. Ten postupoval sám na domácího gólmana Šrámka. Jež střílel k tyči, ale domácí gólman střelu vytlačil na roh.

Rychlý fotbal se okamžitě přestěhoval před domácí branku, kde obránci Juřinky vytvořili zbytečný závar. Domácí asi třikrát doráželi z těsné blízkosti míč za brankovou čáru, až všechno vyřešil dělovkou Valášek. Mířil ale daleko vedle Rumanovy branky. Hosté odpověděli opět dvěma rohovými kopy, které vyrobili nerozhodní obránci Poličné. V 17. minutě přišel z této standardní situace první trest. Z levé strany jej rozehrál Bartoň. Gólman Šrámek jej vyboxoval zpátky a Bartoň chytrou placírkou trefil ke vzdálenější tyči - 0:1.

Úvodní branka ale obraz hry nezměnila. Za několik sekund se domácí přestěhovali před soupeřovu branku a Jasoněk zůstal opět nehlídaný. Dovolil si i kličku na brankáře, ale Ruman jej chytře vytlačil ze střeleckého úhlu a Jasoněk přestřelil. Po půlhodině se obraz hry začal měnit ve prospěch fotbalistů Juřinky. Jejich převahu odstartoval nepovedený odkop domácího Pelce. Ten vrátil centr Ježe přímo na šestnáctku a dělovka Škařupy prosvištěla kolem levé tyče. Záhy chyboval druhý krajní obránce Felčír, když podběhl dlouhý nákop Fröhlicha.

Strnad postupoval sám na domácího brankáře, ale zbrkle střílel snad z pětadvaceti metrů. Juřinka zvýšila obrátky a domácí hráči přestali stíhat. V 32. minutě mohl domácí Zeidl poděkovat rozhodčímu Valentovi, že za „kosu“ zezadu na Strnada viděl pouze žlutou kartu. O minutu později právě Strnad připravil tutovku mladému Konvičnému, ten ale z malého vápna mířil vedle branky. Ve 35. minutě kopali hosté trestný kop a Konvičný jej napálil do zdi. Odražený míč poslal vysoko nad.

Bylo jen otázkou času, kdy hosté převahu přetaví ve druhý gól. Jenže stal se opak. Jasoněk se vrátil na polovinu hřiště pro míč a vydal se k dravému sólu. Hostující obrana jej netakticky stínovala a zastavila až v pokutovém území. Penalta byla jasná. K míči se postavil Šobora a střelou o tyčku vyrovnal - 1:1. Oslava branky ale měla jepičí život. O minutu později se děj vrátil k původnímu scénáři. Hosté vhazovali aut a nedůrazní obránci nechali Bartoně zcela bez ataku vběhnout do pokutového území.

Střela trefila tyč a dorážku u druhé tyče zvládl Strnad na jedničku - 1:2. Den otevřených dveří v obraně Poličné pokračoval. Ve 40. minutě poslal Jež dlouhý míč za obranu na Štěpána. Situace trochu zaváněla ofsajdem, ale asistent i s hlavním akci pustili. Štěpán si počínal zkušeně -zamířil přesně k levé tyči - 1:3. Tato branka byla pravděpodobně pro domácí osudová.

Do druhé půle nastoupili domácí stejně aktivně, jako na počátku zápasu. Jenže jejich snaha přišla vniveč po sedmi minutách hry. Nejzkušenější hráč Juřinky René Fröhlich napřáhl z dobrých pětatřiceti metrů a jeho projektil doplachtil do šibenice Šrámkovy branky - 1:4. Ani tato branka ale neubrala na snaze hráčů Poličné po korekci výsledku.

Do zápasu je mohl vrátit další fotbalový matador - tentokrát v dresu Poličné. Martin Valášek prokázal v pokutovém území důraz a překonal gólmana Rumana - 2:4. Fotbal opět dostal nový náboj a hrálo se nahoru dolů. Hostujícímu koučovi Vaculíkovi vyšlo střídání a do hry nasadil útočníka Kociána. Ten se mu odvděčil záhy. Naběhl si na dlouhý míč a chytrým lobem přehodil Šrámka. Po více než hodině hry tak Juřinka vedla opět o tři branky - 2:5. Střídali také domácí a čerstvý Žilinský dal zápasu dramatickou koncovku.

V 83. minutě si udělal v pokutovém území místo a krásnou střelou z otočky snížil na 3:5. Domácí hráči bojovali až do konce, ale na bod nedosáhli. Veškeré naděje jim vzal sporný verdikt asistenta Bělunka. Postavení Kociána zavánělo ofsajdem, ale hrálo se dále. Kocián svou šancí nepohrdl - 3:6. Šestá branka byla posledním úderem do psychiky domácích hráčů.

A tak zajímavý zápas skončil nakonec přesvědčivým vítězstvím hostující Juřinky. Ta si vítězství zasloužila, protože byla v koncovce důraznější a přesnější. Domácí více bojovali, ale chyby v obraně byly markantní. Na pohodě jim také nepřidaly některé sporné verdikty trojice rozhodčích. Řekli po zápase: Zdeněk Halašta - člen výboru Juřinky:

„Myslím si, že jsme vyhráli zcela zaslouženě. Po celý zápas jsme byli lepším týmem. Domácím ve druhém poločase docházely síly, což jsme dokázali potrestat. Ke sporným verdiktům můžu říct, že třetí branka Štěpána asi byla z ofsajdu, ale asistent tam již předtím odmával našim útočníkům dva útoky, které ofsajdem nebyly. Při šesté brance ofsajd rozhodně nebyl.“ František Orság - sekretář Poličné:

„Bylo tam několik sporných momentů, které ovlivnily výsledek. Soupeř byl v koncovce důraznější, a proto vyhrál. Nám naopak při zakončování chybělo více klidu. Třetí i šestá branka do naší sítě padly po jasných ofsajdech.“

BRANKY: 17. Bartoň 0:1, 37. Šobora pen. 1:1, 38. Strnad 1:2, 40. Štěpán 1:3, 52. Fröhlich 1:4, 55. Valášek 2:4, 64. Kocián 2:5, 83. Žilinský 3:5, 88. Kocián 3:6.
SESTAVY: POLIČNÁ: Šrámek - Felčír, Palička, Jakub Orság, Pelc - Z. Svoboda, Šobora, T. Marek, Zeidl - Jasoněk, Valášek. Střídali: Martin Orság, Žarlok, Žilinský. Trenér: Ivan Petrnek.
JUŘINKA: Ruman - Škařupa, Fröhlich, Kajš, Kovář - Strnad, Jež, Bartoň, Příleský - Štěpán, Konvičný. Střídali: Hlavica, Kocián, Jasný. Trenér: Petr Vaculík. DIVÁKŮ: 150. ROZHODČÍ: Valenta -Mikula, Bělunek. DS Novák.