Ještě ráno před výkopem to vypadalo pro pořadatele beznadějně. Sněhová vrstva pokryla nové hřiště, přidal se mráz a Rožnované zatím nedisponují sněhovou frézou. V hodině dvanácté pomohli kolegové z Valašského Meziříčí, kteří jim toto zařízení zapůjčili. Hřiště bylo uklizeno i s pomocí několika dobrovolníků, a poslední zápas podzimu tak mohl začít.

1. VALAŠSKÝ FC - HLUK 4:1 (1:1)


Závěr podzimu zastihl domácí fotbalisty v pohodě a v případě vítězství v poslední dohrávce by se tým vyšplhal společně s Chropyní do čela tabulky. Stalo se, ale cesta byla ke třem bodům doslova „zarúbaná“. Hráči Hluku totiž na zamrzlé umělé trávě začali tak, jakoby na podobném hřišti hráli každý den. Od prvních minut byli rychlejší, důraznější a jejich hra měla myšlenku.

Do pohody se dostali již ve 3. minutě. Z pravé strany zahrával Ondřej Machala trestný kop, vysoký stopér Zalubil vyhrál hlavičkový souboj s domácími obránci a oranžový míč poslal přesně k tyči - 0:1. Rychlá branka způsobila v domácích řadách nebývalý zmatek a družstvo nebylo schopno se nastartovat.

Trestný kop Melčáka skončil v náručí brankáře, neujaly se ani dva rohové kopy. Po čtvrthodině hry se dostal do brejku Škabraha, ale hostující obrana se stihla vrátit a míč útočníkovi sebrala. V pohodě hrající fotbalisté či Hluku domácí přehrávali především ve středové řadě. Rožnovanům chyběl pohyb a hráči jakoby na zmrzlé trávě nevěděli, co hrát.

Přesná přihrávka v jejich podání byla přímo labutí písní. V 19. minutě do domácí obrany pronikl Dohnal a gólman Polomský jen se štěstím centr vyrazil na rohový kop. Ošest minut později hosté zahrávali podobnou standardní situaci jako ve třetí minutě. Tentokrát si obránci vysokého Zalubila již pohlídali a míč odvrátili na roh. Ve 26. minutě domácí obrana zapomněla na osamoceného Minaříka, který šel z křídla sám na branku.

Místo střely ale volil další kličku a o míč přišel. Domácí odpověděli trestným kopem Formana z velké dálky, se kterým si brankář Fojtík lehce poradil. To, že je obrana domácích hodně průchozí, zjistil ve 28. minutě Dohnal. Dostal se až před Polomského, ale brankář mu včas padl pod nohy a střelu vyrazil na roh.

Rožnované se dostali do hry až v závěru první půle. Na obrat k lepším časům zavelel ve 40. minutě Škabraha, který po levé straně prokličkoval až k lajně. Přihrávkou pod sebe našel Jakuba Maléře, který ale zblízka branku přestřelil. To bylo první vážnější ohrožení hostující branky. O tři minuty později již přišel definitivní budíček, i když byl trochu šťastný.

Domácí zahrávali z poloviny hřiště trestný kop, Radek Bortl sice hlavičkový souboj s obránci prohrál, ale odražený míč se k němu vrátil. Bortl z otočky volil nejjednodušší řešení. Poslal jej přesně k tyči - 1:1. Že to byla branka důležitá, ukázal průběh druhého poločasu.

Ten zahájili domácí ve zcela jiném tempu a náladě. Od prvních minut se usadili na polovině soupeře, který postavil před pokutovým území hradbu jako z dob Husitů. Hra se přiostřila a do té doby benevolentní rozhodčí Mrázek začal postupně vytahovat žluté kartičky. Po necelé hodině hry se domácí dočkali. Forman z levého křídla odvážně pronikl do pokutového území a ustál dokonce pokus o faul.

Míč přistrčil ke Škabrahovi, který jej z hranice šestnáctky poslal ke vzdálenější tyči - 2:1. Důležitá branka změnila děj zápasu. Nyní museli útočit hosté, ale obrana 1. Valašský FC již hrála kompaktně a hlavně bez chyby. Hluk si vybojoval pouze jeden rohový a trestný kop, který zlikvidoval pozorný Polomský.

Pohlazení fotbalové duše přišlo v 67. minutě a bylo dílem bratrů Maléřových. Jakub odvážně pronikl do pokutového území, vyhrál důrazný souboj s bránícím hráčem a lehkým lobem nacentroval před branku. Tam našel Michala, který v záklonu hlavičkoval již do prázdné branky -3:1. Bylo rozhodnuto, neboť hosté ve druhé půli hodně slevili ze své aktivity.

Dělovka Dufka byla jediným střeleckým pokusem. Mířila těsně nad horní břevno. Čtvrt hodiny před koncem se pokusil o zvrat střídající Miroš, ale jeho kličkovanou mu obránci ukopli do zámezí. Další střídající hráč - tentokrát v domácím dresu Hanus - měl hlavní podíl ve čtvrté brance. Tři minuty po příchodu na hřiště byl sražen v pokutovém území.

Celé akci předcházela ofsajdová signalizace asistenta Rovenského, což rozhodčí vyhodnotil správně, neboť v ofsajdu byl nehrající Michal Maléř. Faulovaný Hanus se sám postavil k pokutovému kopu a mířil přesně - 4:1.

Závěr zápasu domácí dohrávali v pohodě a kontrolovali hru. Zvýšit skóre mohl Šimek, ale z hranice šestnáctky mířil přesně do brankáře Fojtíka. Hosté mohli v závěru zkorigovat Horákem, ten ale v dobré příležitosti nastřelil jen boční síť. Vydařený druhý poločas dostal ale v závěru smutnou tečku, když domácího Dreslera doslova sestřelil jeden z hostujících obránců.

Po mizerném výkonu v prvním poločase se domácí včas probrali z letargie a výborným výkonem ve druhé půli zápas dotáhli do vítězného konce. Přispěchali tak s gratulací ke kulatinám rožnovského starosty Jaroslava Kubína - věrného fanouška domácího týmu. Vítězství dotáhlo domácí do čela tabulky a právem se můžeme těšit na jaro - hrát se bude opět o postup.

Robert Blaško - trenér 1. VFC: „Byl to hodně těžký zápas, protože mohl určit, zda podzim bude úspěšný či nikoliv. Po naší chybě se soupeř dostal do vedení a my jsme v prvním poločase hráli špatně. Chyběla organizace hry v obraně i v útoku. O přestávce jsme si museli několik věcí vysvětlit. Taktika do druhé půle byla jasná.

Chtěli jsme nechat hrát soupeře a překvapit jej rychlým protiútokem. To se podařilo. Po druhé brance jsem věděl, že je rozhodnuto. Za špatný první poločas beru část viny na sebe, protože jsem před zápasem hráče pochválil, což u těch mladých kluků vytvoří sebeuspokojení. Zápas jsme ale zvládli a dobrým druhým poločasem jsme ukončili podzim.“

BRANKY: 3. Zalubil 0:1, 43. Bortl 1:1, 59. Škabraha 2:1, 67. M. Maléř 3:1, 78. Hanus pen. 4:1.

SESTAVY: 1. VALAŠSKÝ FC
: Polomský -Dresler, Balejík, Bortl, Melčák -Forman, Vinklar (81. Čajka), Šimek (88. Dobiáš), Jakub Maléř (76. Hanus) - Michal Maléř, Škabraha.
HLUK: Fojtík - Matyáš (62. Miroš), Zalubil, Hlaváček, A. Machala -Dohnal, Dufka, O. Machala (81. Horák), Minařík (81. Jurásek) - Zimčík, J. Machala.
ROZHODČÍ: Mrázek - Hanák, Rovenský. DS Prokop.
DIVÁKŮ: 100.

Poděkování vedení 1. VFC…

Poslední dohrávka v Rožnově pod Radhoštěm byla ohrožena nečekaným sněhovým přívalem. Fotbalistům z Hluku se na Valašsko moc nechtělo, ale řídící orgán KFS a pořadatel měl zájem zkompletovat celý podzimní program. V pátek ve 22 hodin se rozhodlo, že se udělá vše pro to, aby se hrálo. 1. Valašský FC děkuje za pomoc firmě ASA a TJ Valašské Meziříčí - jmenovitě panu Vašenkovi, Nečasovi a Zahradníčkovi. V sobotu ráno ve 4 hodiny začaly pod vedením Dušana Melichaříka práce na odklizení sněhu z hrací plochy. Hodinu před výkopem - v 9.15 byla plocha připravena k utkání.