Při ligovém zápase asistoval na lajně a při srážce s hráčem Kladna utrpěl vážné poranění kolene. Následná operace křížového vazu jej vyřadila téměř na rok z aktivní činnosti. Letos v létě se ale Jan Filgas na trávníky vrátil a opět by zařazen na listinu prvoligových asistentů. S fotbalem začínal Filgas již v raném věku a svému mateřskému oddílu Valašská Polanka byl po celou dobu věrný. V juniorském věku sice zkoušel fotbal ve Vsetíně, potom také v Halenkově, ale až do svého zranění pomáhal mateřskému klubu v boji o postup do 1. B třídy.

Na dráhu fotbalového rozhodčího se Jan Filgas vydal před třinácti lety a na svůj první zápas vzpomíná s úsměvem: „Shodou okolností jsem pískal zápas dorostencům Valašské Polanky ve Francově Lhotě. A nikdo mě nemohl nařknout, že jsem svému klubu pomáhal, neboť naši prohráli 0:6. Vzpomínám si, že jsem tehdy neměl ani dres, pískal jsem v černé košili, ve které jsem tak leda chodil na mši do kostela,“ pousmál se arbitr.

Během jednoho roku se Filgas vypískal na krajskou úroveň, potom strávil další dva roky v divizi a tři sezony v Moravskoslezské lize. Posledních pět let je již Jan Filgas na listině nejvyšší fotbalové soutěže a od roku 2005 také na listině FIFA jako asistent. „Trochu mne mrzí, že jsem v české lize nyní většinou právě s praporkem v ruce, ovšem nádherné zápasy v Evropě toto mírné zklamání, že jsem se nedokázal prosadit více s píšťalkou, samozřejmě vyváží,“ hodnotí svou dosavadní kariéru Filgas

. Na své fotbalové pouti má rozhodčí za sebou řadu zajímavých zápasů. Jednak je pravidelně nasazován coby asistent v Gambrinus lize, na lajně mával několik zápasů poháru UEFA, kvalifikaci Ligy mistrů a poslední úspěch zaznamenal coby asistent kvalifikace mistrovství Evropy Severní Irsko – Lichtenštějnsko. Samozřejmě, že v mladém věku má před sebou Filgas mety nejvyšší:

„Dosavadním vrcholem pro mě zatím byla nominace na závěrečný turnaj mistrovství Evropy devatenáctiletých v Belfastu, kde jsem byl jako jediný asistent ze zemí východní Evropy. Tou nejvyšší metou je pro mne teď dostat se alespoň jednou na zápas skupiny Ligy mistrů,“ plánuje mladý rozhodčí, jenž například před dvěma týdny byl na čáře při fotbalovém svátku Valašska na utkání Velké Karlovice+ Karolinka – Slavia Praha.

Ani vážné zranění nezabránilo Janu Filgasovi pokračovat v plnění svého rozhodcovského snu a zároveň ví, že nic nepřijde zadarmo. „Musím se neustále udržovat v dobré kondici. Kromě fotbalu se v poslední době věnuji squashi. Je to výborný trénink na fyzičku a příjemné uvolnění,“ připomíná arbitr.