„S fotbalem jsem začínal tady v Kelči, jako žák jsem přešel do Hranic a v dorostenecké kategorii jsem působil v Baníku Ostrava. Tam si mě vyhlédl tehdejší trenér 1. Valašského FC (dnešního Rožnova) Pavel Hajný a dva roky jsem hrál v Rožnově pod Radhoštěm. Pak jsem odešel do třetí ligy, která se tehdy hrávala v Bystřici pod Hostýnem. Když jsem měl namířeno do druhé ligy do Třince, přišel náhlý konec velké fotbalové kariéry v roli aktivního hráče. Půl roku jsem si před zápasem vždy musel dát čtyři brufeny, abych necítil bolest. Vůbec jsem netušil, že mi něco je. Pak přišla důkladná prohlídka u lékařů, a ti mi řekli, že mám artrózu kyčlí. S velkým fotbalem byl konec," vzpomíná Zbyněk Vinklár na zlomové momenty své fotbalové kariéry.

A tak začal Zbyněk s trenéřinou. Ve 25 letech převzal po podzimu poslední celek dorostenců Kelče, aby s ním na jaře všechno vyhrál a obsadil celkové druhé místo. „Trénování mě chytlo. Pak jsem vedl tým U12 ve Valašském Meziříčí, muže Kelče, se kterými jsme to dotáhli do finále Poháru hejtmana Zlínského kraje. Nyní trénuji rezervu Valašského Meziříčí v 1. A třídě," představuje svoji dosavadní trenérskou cestu Zbyněk Vinklár. A pro mladého ambiciózního kouče to rozhodně není ještě konečná a připravne se na to, že o něm ještě uslyšíme. „V červnu doufám, že dokončím trenérskou licenci A. Chci dosáhnout trenérských úspěchů tak, aby mě a mé hráče práce bavila. Uvidíme, jaké nabídky přinese budoucnost, ale chtěl bych to samozřejmě dotáhnout co nejvýše," přeje si Vinklár.

Zbyněk Vinklár momentálně nastupuje ve vsetínském okresním přeboru za rezervu Kelče, které se ve fotbalových kruzích neřekne jinak, než Sršni. A Sršni o velikonočním víkendu ukázali svá žihadla, když doma rozstříleli béčko Dolní Bečvy 6:0. A Zbyněk Vinklár k tomu přispěl hattrickem. A ne ledajakým – tři branky stihl Vinklár soupeři nasypat během pouhých dvanácti minut. „Hrajeme o záchranu v okresním přeboru. Po výbuchu v Novém Hrozenkově jsme chtěli s Dolní Bečvou odčinit porážku a získat důležité body. Před zápasem jsem vypsal speciální prémii, že pokud zvítězíme, donesu klukům do kabiny litr slivovice. To se splnilo, a když jsem dal za dvanáct minut hattrick, přidávám další litr, a to budou mít mí spoluhráči na příště," usmívá se sympatický autor super-rychlého hattricku.

Zbyněk hraje roli špílmachra a nedělní zápas mu vyšel náramně. „Dal jsem rychlé tři branky, ale měl jsem i tolik potřebné štěstí. Po rohových kopech jsem si správně vybral místo a přesně zakončil. V prvním poločase mi to nelepilo, ve druhém naopak ano. Klidně jsem nakonec mohl dát i čtvrtou branku, ale schovávám si to na další zápasy. Hrajeme o holé bytí a budou potřeba," hodnotil kelečský Sršeň s úsměvem svoje povedené utkání. Zbyněk Vinklár dost možná brzy proslaví valašský fotbal na poli trenérském ještě na vyšší úrovni než doposud. Má našlápnuto na zajímavou fotbalovou budoucnost.

Autor: Martin Němec