„Může za to nezájem o divizi a odmítnutí postupu všech čtyř nejlepších celků přeboru,“ vysvětlil rozhodnutí výkonného výboru šéf sportovně-technické komise Stanislav Travenec. Oči pro pláč tak zůstaly Kvasicím (KP) a Zašové (I. B třída), nezájem postupu nakonec zachránil Valašské Klobouky.

Ve hře přitom podle zákulisních informací byla i varianta s 15 celky v krajském přeboru, což ale páteční popolední zasedání Výkonného výboru Zlínského KFS smetlo ze stolu. „O tomto řešení jsem také slyšel, ale nemělo podporu v pravidlech a řádech. Jediné správné řešení nastalé situace dle rozpisu soutěže a všech regulí je klíč při nula postupujících z přeboru a jednom sestupujícím z divize. Ostatní taktické – netaktické tahy by byly politické,“ konstatoval šéf STK.

Krajský přebor tak minimálně na rok opouští Kvasice. Protože zájem o postup do I. A třídy projevily jen Kunovice a Hrachovec, dodatečnou záchranu rády přijaly Valašské Klobouky. „Oslovili jsme kvarteto nejlepších ve skupině A i B, ale zájem zahrát si o soutěž výše měli jen tři na čtyři volná místa. Proto dle pravidel dostaly možnost přece jen se zachránit na prvním sestupovém místě Klobouky,“ vysvětlil Travenec.

Naopak Zašovou sestup „last minute“ neminul. „Zde byl zájem z okresů dostatečný. Navíc po odhlášení Zubří z krajských soutěží postoupily ze vsetínského okresu do I. B třídy hned dva týmy – vedle vítězné Choryně i třetí Poličná,“ upřesnil Stanislav Travenec.
Pro něj i celou komisi přitom letošní skládání soutěží opět patřilo k náročnějším.

Prakticky celý pracovní týden museli komunikovat s úspěšnými kluby, které byly na postupových příčkách. „Každý musel dostat přiměřeně dlouhou dobu na rozmyšlenou, na druhou stranu některé kluby si kladly doplňující podmínky. Vše jsme ale zvládli, třebaže v posledních sezonách to není žádná procházka růžovým sadem,“ přiznal předseda STK.

Los soutěží nového ročníku je naplánován na 3. července na aktivu klubů, přičemž první kolo nové sezony je naplánováno na druhý srpnový víkend (11. a 12. 8.). „Ještě předtím ale stihneme odehrát dvě kola krajského poháru. Na podzim je naplánováno 13 kol, bez jarní předehrávky,“ potvrdil Travenec.

Již nyní je ale jasné, že v dalším ročníku zřejmě čeká kluby o něco větší porce postupů než standardně.

Může za to „revoluce“ moravských nejvyšších soutěží, kdy po zrušení juniorské ligy přibude ke stávajícím dvěma skupinám i třetí. „Těžké odhadnout, kolik ligových klubů využije možnost zařazení svého rezervního týmu do MSFL a divize. Již nyní se dá ale očekávat, že bude z krajských přeborů postupovat více než jeden tým,“ dodal s úsměvem Stanislav Travenec.

Pohyby týmů v soutěžích KFSKrajský přebor
Odchody: Kvasice, Rožnov p. R., Chropyně (sestup)
Příchody: Brumov (sestup z divize), Nevšová, Skaštice (postup z I. A třídy)
I. A třída
Odchody: Zubří, Jaroslavice, Fryšták (sestup), Nevšová, Skaštice (postup)
Příchody: Rožnov, Kvasice (sestup z KP), Kunovice, Újezdec, Hrachovec (postup z I. B třídy)
I. B třída
Odchody: Zborovice, Lípa, Sehradice, Lhota u Vs. a Zašová (sestup), Kunovice, Újezdec (postup)
Příchody: Jaroslavice, Fryšták (sestup z I. A), Luhačovice B, Holešov B, Uherský Ostroh, Choryně, Poličná (postup z OP)

Rozdělení do tříd podle VV (formát *.pdf)

Závěrečné tabulky (formát *.pdf)