„Z minulosti víme, že derby favorita nemívá. Vždycky se to říkalo a i mnohé zápasy to pak potvrdily. Na druhé straně současná forma a atmosféra v klubech je výrazně lepší ve Slavii. Slávistické mužstvo si věří, dokonce co jsem se dočetl, si troufá na každého. I z tohoto prohlášení je patrná velká vnitřní síla. Nejen ona momentálně hraje víc pro Slavii, která však má své sebevědomí podložené i výsledky,“ říká Komňacký.

Pro něj je v tomto okamžiku mírným favoritem Slavia. „I když se již x-krát potvrdilo a občas se stává, že favorit v derby neuspěje,“ usmívá se.

Derby přinese i zajímavý souboj trenérů. Zatímco sparťanský kouč Václav Kotal v osmašedesáti letech patří mezi trenéry ze „staré školy“, o pětadvacet let mladší kolega Jindřich Trpišovský je součástí mladší generace koučů, kteří do FORTUNA:LIGY přinesl nové myšlenky i svěží nápady.

„Každý trenér má svůj styl, jakousi svoji filozofii. Jak je vidět, Trpišovského moderní novější přístup a styl má lepší výsledky. Naproti tomu Vašek Kotal, kterého dobře znám a kterému taky fandím, je možná trošku tradičním trenérem, na druhé straně i v jeho realizačním týmu najdeme řadu mladých ambiciózních a odborně vzdělaných trenérů,“ upozorňuje někdejší asistent u národního mužstva.

Komňacký si ovšem nemyslí, že by v přípravě na zápas byl nějaký podstatný rozdíl. „Oba trenérské štáby jsou na úrovni, svá mužstva připraví velmi dobře. Já v tom nevidím podstatu výsledku. Také Sparta má zmapovanou hru soupeře. Hlavní bude, jak hráči dokáží pokyny realizovat na hřišti. Derby nebude o trenérech, ale o hráčích na trávníku,“ má jasno.

Trpišovský? Není to žádná rychlokvaška

Přitom si ale bývalý kouč Jablonce, Drnovic, Synotu, Zlína či Jihlavy dobře všímá skvělé práce Trpišovského, který slavil úspěchy nejen ve Slavii, ale už dříve v Liberci. „Je to pořád relativně mladý trenér. Není to žádná rychlokvaška, nahoru šel postupně,“ upozorňuje. „Že se dostal až na úroveň, kdy trénuje nejlepší české mužstvo, není náhoda. Že je Slavia nyní nejlepší, je především jeho zásluha,“ je přesvědčený.

Podle Komňackého je současný kouč Slavie příkladem i pro trenéry z jiných fotbalově vyspělejších zemí a má předpoklady pro to, aby se v budoucnu prosadil do nejvyšší trenérské sféry a ujal se mužstva, které působí v jedné z nejlepších evropských lig a pravidelně hraje Ligu mistrů.

„Je schopný na sobě pracovat, vnímá nové trendy, metody. I když Slavia třeba v Evropě nemá takový zvuk, herně i takticky může konkurovat nejlepším evropským mužstvům,“ je přesvědčený mimo jiné mistr ligy s Baníkem Ostrava či Ružemberokem. „Pro mě je v současné chvíli nejperspektivnějším trenérem s jasnou filozofií. Pokud bude zdatný i v jazykové oblasti, určitě ho čeká budoucnost v některém z velkých klubů,“ věří Komňacký.

Sám je zvědavý, jak si sešívaní v derby povedou. Oba pražští rivalové ve čtvrtek odehráli předposlední kolo základní skupiny Evropské ligy. Zatímco slávisté porazili doma Beer Ševu 3:0 a zajistili si postup do vyřazovací fáze, Sparta prohrála 1:2 v Lille a přišla o naději na účast v jarních bojích.

Letenští chtějí v neděli zaútočit na první vítězství nad Slavií po 11 soutěžních a 10 ligových zápasech. Doma tým z Vršovic neporazili čtyřikrát po sobě od výhry 3:1 v březnu 2016, poslední dva vzájemné duely skončily v Edenu remízou.

Zápas na Letné začne v neděli v 18:30. Kvůli trvajícím opatřením proti šíření koronaviru se bude derby poprvé v samostatné historii hrát bez diváků, na konci minulé sezony při kapacitních omezeních dorazilo na vzájemný duel do Edenu 4700 fanoušků.