„Je to velký úspěch, kterého si velmi vážím. Moc prostoru na oslavy ale nebylo, pár panáčků slivovice jsme stihli, ale již v pátek ráno jsme se autobusem vraceli domů, abych v sobotu nastoupil za Vidče ve Viganticích (1:1). Přiznám se, že celý zápas jsem tahal nohy z medu a očima tlačil časomíru směrem k devadesáté minutě,“ již s úsměvem vzpomíná 37letý starosta Vidčí, který za výběr I. A třídy skupiny A odehrál s výjimkou jednoho duelu všechny zápasy sezony a vstřelil tři branky.

Jak probíhal evropský šampionát starostů?

Celé EURO, jenž organizovali němečtí starostové, se odehrálo během pěti dnů. Z 12 zemí našeho kontinentu se ho zúčastnilo 16 týmů, které byly rozlosovány do čtyř čtyřčlenných skupin. Nejlepší dva týmy z každé skupiny postoupily do čtvrtfinále, zbylé týmy čekaly souboje o umístění.

Jaká vypadala vaše pouť turnajem?

Zdroj: Drda Pavel

Hned v prvním zápase nás potrápil houževnatý tým Ukrajiny, s kterým jsme si rozdělili body po remíze 3:3. Tento zápas byl jedním z nejdůležitějších na turnaji, jelikož po něm trenéři malinko zamíchali sestavou, setřásli jsme se sebe nervozitu, na večerní poradě si řekli něco ke hře a do dalšího dne jsme nastupovali proti výběru Polska s vědomím, že případná prohra nás vyřadí z boje o medaile. S první minutou tohoto zápasu jsme začali hrát aktivní fotbal s vysokým presinkem a suverénně jsme zdolali jak Poláky a Slovince ve skupině, tak následně výběr Itálie ve čtvrtfinále. V semifinále nás čekala odveta s Ukrajinou, kterou jsme zvládli na výbornou v poměru 4:0. Vyvrcholení turnaje přineslo náš souboj s Rumuny, jenž si v semifinále poradili s Chorvaty. Mimochodem v rumunském dresu nastoupil Gabriel Mureșan, jenž v dresu CFR Kluž vyhrál rumunskou nejvyšší ligu, připsal si starty v Lize Mistrů, i za rumunskou reprezentaci. Ani on však nezbránil našemu poločasovému vedení 2:1, a když jsme v poslední minutě utkání přidali třetí uklidňující branku, mohly propuknout oslavy zaslouženého vítězství.

Byli v českém výběru i další starostové ze našeho regionu?

Zlínský kraj je v tomto unikát. V součtu s našim B týmem, který se turnaje rovněž zúčastnil, nás bylo snad přes deset a to ještě A tým trenérsky vedli Libor Švardala ze Slavkova a Michal Štěpánek z Němčič. B tým vedl Josef Smažinka z Litenčic. Ve vítězném prvním vývěru kromě mě působil ještě brankář Josef Maleňák (Val. Bystřice), v poli poté Michal Teplý (Lukov), Pavel Coufalík (Pozlovice) a Roman Darebníček (Pacetluky). Dá se s nadsázkou říci, že Zlínský kraj je krajem fotbalových starostů!

Zdroj: Drda Pavel

Kanonýrem Podlesí je fotbalista Erik Hrabovský, který vyšvihl do čela tabulky střelců I. A třídy skupiny A a na svém kontě už má 21 branek.
Podlesí střelecky táhne Erik Hrabovský. Co na sebe prozradil?

Na světový šampionát starostů se nechystáte?

(smích) Ne, bohužel MS v této kategorii se nehraje.

Jak se vám osobně na ME dařilo? Skóroval jste?

Střelecky se mi bohužel nedařilo, nicméně celý turnaj jsem patřil do základní sestavy na postu středního záložníka, tak snad jsem týmu alespoň trochu k titulu pomohl.

Kdo patřil k oporám českého výběru?

Předně musím říci, že jsme vytvořili skvělou partu a nikdo se nehnal za individuálními výkony. Nicméně vyzdvihnu skvělou brankářskou dvojici Josef Maleňák (Val. Bystřice), Jan Vacek (Rynoltice, Liberecký kraj). Nejdůležitějším mužem naší sestavy však pro mě byl Roman Mach (Prysk, Liberecký kraj). Tento borec ještě v roce 2014 hrál druhou ligu za Varnsdorf, k titulu nás střelecky dovedl on a zaslouženě získal ocenění pro nejlepšího kanonýra turnaje.

V sobotu jste již nazul kopačky za tým Vidče v derby ve Viganticích. Jak dlouho jste se aklimatizoval?

Na ni čas nebyl! Ve čtvrtek večer jsme dohráli v Německu, následovala menší oslava titulu a a již v devět ráno jsme vyráželi na celodenní cestu autobusem směr Morava. Přiznám se, že celý zápas ve Viganticích jsem tahal nohy z medu a očima tlačil časomíru směrem k devadesáté minutě.

Jak derby probíhalo?

Mrzí mě, že jsme pěkné divácké návštěvě nabídli fotbal nevalné kvality. Z naší strany jsme podali asi nejslabší jarní výkon a k vidění byly spíše souboje, než hezké fotbalové okamžiky.

Brali jste bod. Mohla z toho být i výhra?

Zvlášť ve druhé půli jsme si vypracovali více brankových příležitostí než soupeř, ale bod z Vigantic musíme brát a po závěrečném hvizdu jsme určitě nebyli naštvaní.

Do utkání nezasáhl Milan Baroš. Nemrzelo vás to?

Proti Milanovi jsem už pár zápasů odehrál, postavit se s ním na jeden trávník tedy už pro mě není tak nevšední zážitek jako kdysi. Nicméně dva týdny zpět jsem s ním viděl v televizi rozhovor, kde říkal, že dohraje sezónu a pravděpodobně dá fotbalu vale. Z tohoto hlediska mne mrzí, že se zápasu nezúčastnil, přeci jen s takovýmto fotbalistou se na naší úrovni setkáte zcela výjimečně.

Extraligoví házenkáři Zubří (v zeleném) v sobotním 10. kole splnili roli favorita a nakonec přetlačili Hranice 28:23.
Loučící se házenkář Zubří Havran: Maďarsko byla jednoduchá volba

Mohl jste třeba ukázat zlatou medaili z Eura?

Obdrželi jsme pamětní skleněné medaile, nejsem majitelem zlaté medaile. (Smích)

Vidčím se v I. A třídě skupině E v jarní části daří. Co stojí za výbornými výkony?

Faktorů úspěšného jara je více. Základ jsme položili poctivou zimní přípravou. Rovněž jsme udrželi kádr a vhodně ho doplnili. Podzimním příchodem Libora Raždíka a jarním příchodem Michala Maléře získal tým na kvalitě. Libor patří k nejlepším středním záložníkům soutěže a o Michalovi se není třeba bavit, to je kanonýr, kterých je v krajských soutěžích jako šafránu.

Jak těžké je skloubit starostování v obci s působením na hřišti?

Řekněme, že fotbal naší úrovně a starostování šlo skloubit docela obstojně, podstatná změna přišla s momenty narození mých dvou dcer. Občas už nějaké úlevy potřebuji. Například teď v zimě jsme měli tréninky třikrát v týdnu. Dohodl jsem se s trenérem, že absolvuji tréninky dva. Čas od času se však stane, že se neúčastním ani jednoho.

Nemá trenér Basel na vás vyšší nároky, než na ostatní?

Má nejlepší fotbalová léta jsou ta tam, trenér na mne už nemůže mít vyšší nároky než na ostatní a s upřímnou radostí můžu konstatovat, že Vidči dorostli jiní fotbaloví lídři. Má pozice je defenzivní střední záložník, takže Radim po mne vyžaduje, ať se nenechám strhnout hrou a neopouštím prostory, kde jsem platný.

Divizní fotbalisté Skaštic (ve žlutém) ve 25. kole skupiny E vyválčili důležité tři body v boji o záchranu, když si doma vyšlápli na favorizovaný Vsetín (2:1).
MISTROVSKÁ KOPANÁ - výsledky a tabulky z víkendu

Ve Vidči máte pěkný fotbalový areál. Chcete jej i nadále vylepšit?

V posledních pěti letech dostal areál úplně novou tvář a je jedním z nejhezčích a nejkomplexnějších v okolí. Nicméně časem bychom chtěli regenerovat trávník a vybudovat automatické zavlažování. Takovou naší hodně vzdálenou chimérou je instalace nové tribuny.

Kde jste začínal s fotbalem?

Jsem Vidčan jak poleno, celá má kariéra s krátkou odbočkou v rožnovské mládeži se odehrála ve Vidči. Letošní sezona je pro mne jubilejní dvacátou seniorskou v našem krásném zelenobílém dresu! (úsměv)

Kdo je vašim největším fanouškem při mistrovských zápasech?

Přirozeně to dříve byli mamka s taťkou, teď asi má starší dcera Markétka.

PETR KOSEČEK