Sadaři Janu Krejčiříkovi z Velkých Pavlovic na Břeclavsku poničily letošní úrodu meruněk dubnové mrazy. „Možná tam bude nějaká bedýnka, o sklizni se ale nedá mluvit,“ posteskl si. Podobný rok nepamatuje.

Krejčiříkovi nepomohlo tentokrát ani zahřívání sadu a zapalování ohňů. „Chlad byl intenzivní a více nocí za sebou. Teploty klesly až k minus sedmi, při takovém mrazu ani topení nepomůže. Nakonec to byly jenom náklady navíc,“ dodal Krejčiřík, který hospodaří na patnácti hektarech půdy.

Dítě se narodilo na polní cestě.
Dítě se narodilo na cestě u Velkých Pavlovic. Na svět mu pomohli záchranáři

Podobně bídně jako on jsou na tom také Sady Starý Lískovec. „Mrazy ze začátku dubna byly tak devastující, že zůstalo jen zanedbatelné procento. Nedá se mluvit o sklizni, u meruněk je poškození sto procent,“ vyčíslil předseda ovocnářského družstva Vít Blaha.

V posledních pěti letech registrují menší či větší poškození ovoce kvůli počasí každý rok. „V poslední době když přijde ochlazení, jsou meruňky v daleko pokročilejší životní fázi než dřív. Navíc jsou náchylnější na zmrznutí,“ přiblížil Blaha. Poškozené je i další ovoce v sadech, meruňky ale nejvíc.

Předseda Ovocnářské unie České republiky Martin Ludvík předběžně odhaduje úrodu meruněk v České republice na zhruba dvacet až třicet procent normálu. „Skoro nebudou. Cena vzroste. O kolik, to ukáže až evropská sklizeň. Úroda meruněk bude v Evropě nejnižší od roku 2003,“ zmínil Ludvík. Devadesát procent meruněk v České republice pěstují sadaři na jihu Moravy.

Ilustrační foto.
Pomozte najít řidiče černého BMW. Může pomoci s objasněním nehody

Navýšení cen se dotkne dovozového i tuzemského ovoce. „Od sadařů chodí chmurné zprávy. Lze očekávat vyšší ceny až o desítky procent. Sešlo se několik nepříznivých faktorů. Koronavirus komplikuje dovoz ze zahraničí, v České republice uškodily jarní mrazíky,“ shrnul ekonom Lukáš Kovanda.