Na transparentním účtu 35036038/5500 se už sešlo zhruba 140 tisíc korun. Veškeré finanční prostředky mají pokrýt vzniklé škody na řece Bečvě.

„Vstřícnost dárců, kteří na konto přispěli, nás překvapila. Chtěli bychom už tento víkend provést na toku v Hranicích vysazování asi 40 tisíc kusů ostroretek. Čím dříve to uděláme, tím lépe. V tuto chvíli máme čistou řeku a budeme přesně detekovat, kde jsme ryby vysadili,“ řekl Rostislav Trybuček, jednatel Českého svazu rybářů pro Severní Moravu a Slezsko.

Úhynulé ryby v řece Bečvě u Hranic, 21. září 2020
Otrava ryb v Bečvě: Smrtící jed mohl do řeky přitéct až z Rožnovska

Otrava podle něj zasáhla převážně parmové pásmo, čemuž odpovídá i struktura uhynulých ryb - jedná se převážně o ostroretky, parmy, jelce a v menším množství i dravé a lososovité ryby. Na otravu ale doplatily i další vodní organismy.

Rybářům a dobrovolníkům se podařilo sesbírat přibližně 40 tun uhynulých ryb, které skončily v kafilérii.

„Celkové množství je ale obtížné odhadnout i díky místy obtížně přístupnému terénu a hlubokým pasážím řeky, ve kterých bylo složité sběr provést. Uhynulé ryby mají takřka nevyčíslitelnou hodnotu z hlediska genetického i reprodukčního - řada byla v trofejních velikostech a bude je obtížné v dohledné době nahradit,“ řekl.

Řeka Bečva dosáhla v sobotu 26.9. odpoledne 1. stupně povodňové aktivity v Ústí a Lipníku
Z Bečvy vylovili čtyři tisíce uhynulých ryb. Léta práce jsou pryč, smutní rybáři

Podle Povodí Moravy se díky naředění řeky Bečvy vodou z nádrží a dešťovým srážkám podařilo situaci zvládnout. „Koncentrace kyanidů v řece se v uplynulých dnech dostaly na úroveň, kdy nejsou vůbec měřitelné,“ shrnul mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Také pracovníci odboru životního prostředí přerovského magistrátu tvrdí, že není důvod k obavám.

„Doporučení, aby lidé v Přerově nevstupovali do řeky Bečvy, jsme odvolali, protože v tuto chvíli jsou hodnoty kyanidu neměřitelné,“ konstatoval šéf odboru Pavel Juliš. I podle něj ale bude trvat roky, než se život do řeky Bečvy vrátí.

Přerovští rybáři chtějí zatím se zarybněním počkat. „Ryby teď budeme dodávat spíše na řeku Moravu. Na Bečvě také nadále platí zákaz rybolovu,chceme tímto opatřením chránit hlavně rybáře,“ zmínil předseda Českého svazu rybářů v Přerově Alexander Majer.

Viník stále neznámý

Policie dál pátrá po viníkovi ekologické havárie a vyšetřování probíhá ve spolupráci s inspektory České inspekce životního prostředí v Brně a Olomouci. Konkrétní viník dosud nebyl obviněn.

Kontaminační mrak se objevil v řece Bečvě v neděli 20. září a postupoval od Choryně na Vsetínsku přes Hustopeče nad Bečvou, Teplice nad Bečvou k Hranicím, a dále pak k Lipníku a do Přerova.

„Zde se v nadjezí zastavil. Část se ještě dostala do soutoku s Moravou, kde se ale podařilo kontaminovanou vodu naředit z nádrží Slušovice a Fryšták. Její koncentrace už nepřestavuje riziko pro vodní faunu a floru,“ uzavřela mluvčí České inspekce životního prostředí Radka Nastoupilová.