Pomozte nám. Vznikl problém, protože několik tisíc příznivců M-kubu přišlo o tento způsob komunikace a my to nemíníme vzdát a chceme na Facebooku zůstat. Prosím sdílejte tento článek. Dejte si nás do sledování a staňte se příznivci nejdéle kontinuálně fungujícího klubu v republice.

M-klub vznikl na konci šedesátých let. Během roku zde máme na sto padesát akcí, od hudby všech žánrů, po divadla, přednášky, výstavy nebo literární čtení. V dobách totality do klubu nasadil režim své agenty, kteří dohlíželi na to, které umění může být občanovi předloženo a které ne. Vrací se snad tato doba a místa agentů STB nahradila jiná, sociální síť?

Víme, že se vedení Facebooku snaží, aby byly příspěvky oproštěny od nemorálních názorů, že na vedení a akcionáře této sociální platformy tlačí nadnárodní korporace, jako je Starbucks, Coca-Cola, Unilever, Honda, které pak chtějí větší monitoring příspěvků.

U třech miliard účtů, ale mazání příspěvků bez diskuze vede k šlapání po svobodě jednotlivců. A toto jednání je pak novodobým příkladem totalitního šílenství firmy, která v zájmu davové hysterie pohledu na dobro, dupe kolem sebe a bez jakéhokoliv soudu nařizuje, co v pořádku je a co ne. Facebook se snaží své uživatele vychovávat určitým druhem diktatury. A stejně jako v historii bez možnosti odvolání rozhodovali králové a šlechta o osudu lidí, Facebook rozhoduje, koho popraví ve svém virtuálním světě.

Ve světě a hlavně v USA propukla honba za korektností. Lidé, filmy, názory musí být korektní, momentálně k barvě pleti. Moderní je najít tuto nekorektnost kdekoliv, a z historie umění se začínají mazat takové filmy jako je Forrest Gump. Ještě před nedávnem by si nikdo nepomyslel, že něco podobného je možné v demokratické zemi jako je USA. Ano, někdy je korektnost v umění na hraně, ale v umění nejde o to být vždy korektní, ale snažit se ukázat světu a lidem opravdovost, nebo jiný pohled. Vždyť umění dělají lidé a každý člověk je originálem.

U nás v M-klubu si nehrajeme na barvu pleti, orientaci, vyznání, nebo národnost. Vážíme si rozmanitosti pohledů a názorů na svět, a věříme, že nás to obohacuje. Všichni jsme jen lidé. U nás v M-klubu jsme obyčejní svobodní lidé, kterým nemusí globální firmy skrze sociální sítě nařizovat jak přemýšlet. Chceme žít s láskou k diskuzi a vzdělávání, ne v populismu davového šílenství. Přemýšlíme bez předsudků, protože víme, že být svobodným člověkem s vlastním názorem je těžké. Přemýšlejte s námi.

Autor textu: Marek Baroš, M-klub - divadelní a programový dramaturg