Účastníky spojovala zkušenost s absolvováním zahraniční stáže s podporou programu Erasmus+. Všichni jsou také zapojení do aktivit evropské Sítě Euroučňů, která sdružuje absolventy programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava. Tito ambasadoři Erasmus+ sdílí své zážitky a zkušenosti s veřejností a dalšími zájemci o odbornou stáž, a pomáhají tak odbourávat možné obavy u žáků nebo jejich rodičů před zvažovaným zahraničním výjezdem. V Praze však svoje zkušenosti nejen ze stáží, ale ze samotné ambasadorské činnosti sdíleli Euroučňové mezi sebou. Setkání pro ně bylo také skvělou příležitostí, jak se vzájemně lépe poznat.

Mezinárodního setkání se zúčastnila také Tereza Burďáková (4.V) a Alois Myšák (3. Bk), kteří v minulém školním roce absolvovali zahraniční stáž ve Vídni a díky ní se poté mohli stát ambasadory za naši školu a celou Českou republiku v programu Euroučni.

„Prvním úkolem bylo přivézt produkty, které jsou typické pro naši zemi. Díky tomuto nápadu jsme si velmi oblíbili například Španělsko a jsme rádi, že se do něj můžeme právě díky Erasmu podívat. Postupně jsme absolvovali několik workshopů týkajících se evropských vztahů, sociálních médií a taky Erasmu samotného. Navštívili jsme pivovar Kozel ve Velkých Popovicích, kde jsme viděli přípravu piva od začátku až po expedici. Další zastávkou byla Česká televize, kde jsme se dozvěděli, jak se stříhají seriály, nebo jak vlastně vypadá studium oblíbeného pořadu SAMA DOMA. Třetí den jsme měli Tour de Prague, kde jsme mohli vidět nejznámější památky Prahy. Navečer jsme se vydali na připravenou plavbu parníkem s večeří. Poslední den jsme absolvovali únikovou hru, kde jsme spolupracovali s ostatními ambasadory s cílem získat co nejvíce bodů. Bylo to nádherné zakončení celého programu. Tohle setkání hodnotíme jako skvělou příležitost, jak se dozvědět spoustu zajímavých věcí, poznat nové lidi a nová místa. Každý přivezl kousek sebe a své země a každý odjel s něčím novým. Další mezinárodní setkání by se mělo uskutečnit příští rok na jaře v Portugalsku, tudíž doufáme, že budeme moct být opět jeho součástí a znovu reprezentovat naši školu,“ uvedli Terka a Lojza.

Jsme moc rádi, že se naše škola zaměřuje na odborné stáže v zahraničí a že se díky tomu mohou naši žáci posouvat ve svém profesním i osobním životě.

T. Bělašková a T. Burďáková, SOU Valašské Klobouky