Autory vystavených dílek jsou děti a mladí lidé, kteří navštěvují předškolní klub Pramínek, nízkoprahové zařízení Rubikon nebo sociálně aktivizační služby pro rodinys dětmi Mozaika.
Dalšími autory jsou senioři Denního stacionáře Zahrada nebo domovů pro seniory Harmonie, Vyhlídka a Harmonie.

„Společné tvoření jeve stacionáři oblíbenou aktivitou, na kterou se všichni těšíme. Výroba mýdel zaujala hlavně naše seniorky, muže bavilo spíše pletení tatarů. Pro výstavu ve Vatře jsme vybrali naše ručně vyráběná mýdla a svíčky, polštáře naplněné voňavými bylinkami, přáníčka a keramické knoflíky,“ uvedla Milena Orságová, vedoucí denního stacionáře.

FORTELNOST, JEDNA ZE ČTYŘ HODNOT DIAKONIE

Letošní 15. výstava prací klientů vsetínské organizace poskytující sociální služby představí rovněž jednu ze čtveřice hodnot Diakonie Českobratrské církve evangelické. Tou je v letošním roce fortelnost.

„Fortelnost chápu jako schopnost odvést poctivou řemeslnou práci z kvalitního materiálu. Použití výrazu v souvislosti se sociálními službami některé lidi dráždí. Já si naopak myslím, že fortelnost patří k Diakonii víc, než například vágní termín profesionalita, jenž je naší organizaci předurčen a je očekávanou samozřejmostí. Totiž představa, že například pečovatelku může dělat vlastně každý, a že k tomu nepotřebuje nic moc umět, kromě toho, že má dobrý vztah k lidem, je naivní. Jistě, bez dobrého vztahu k lidem a práci s nimi a pro ně to chystají ve Vsetíně," uvedl Jan Soběslavský, ředitel celorepublikové Diakonie ČCE.

TÉMA DOBROVOLNICTVÍ

Výstava Společnost přátelská všem generacím se však nestane pouze prezentací výtvarných a rukodělných dovedností lidí spojených s Diakonií. Pro návštěvníky výstavy jsou nachystané také infopanely k tématu dobrovolnictví.

„Moc nás těší, že počet dobrovolníků v Diakonii Vsetín každoročně stoupá a naši uživatelé jsou tak obohacováni novými vztahy a podněty, které s sebou dobrovolníci přinášejí. Potenciální uchazeči o tuto činnost na panelech najdou mimo jiné kontakt, na koho se v případě zájmu obrátit. A nejenom to. Pokud vernisáž navštíví, mohou se s dobrovolníky setkat a o dobrovolnické práci si s nimi popovídat,“ uvedla Marta Vodáková z Diakonie Vsetín.

Autor: Dušan Póč