Pěšky se vydali sedmáci z Křižné z rodiště Palackého až do Valašského Meziříčí, připomněli si tak, že se sám František jako nemajetný evangelík pro získání vzdělání dost nachodil.

V rodném domě Palackého v Hodslavicích zaujal žáky výklad pana faráře. „Žáci už před exkurzí zhlédli krátký dokument a řešili kvíz, výklad jim pomohl vžít se do dětství a dospívání nejvýznamnějšího valašského rodáka. Který absolvoval z Valašska pěšky náročné cesty až do Trenčína na Slovensku, kde později studoval také teologii. Evangelickým knězem se však nakonec nestal, což pomohlo naší historii,“ připomněl učitel českého jazyka Aleš Linduška.

Krásnou túru přes Hostašovice a Jehličnou až do Krhové a Valašského Meziříčí zpestřily žákům výhledy na památník Helštýn a i na město, které po Otci národa pojmenovala hrdě své gymnázium.

„Palacký si zaslouží své místo na tisícikoruně, měl velké nadání a vůli něčeho dosáhnout. Z chudého Valašska se dostal až do Vídně, a dokonce byl u založení Národního divadla,“ uvedl ve svém zamyšlení žák 7. B Tobiáš Pivovarčík. Závěr výpravy zpříjemnil žákům oběd v legendární hospůdce U Bundárů, kam došli řádně unavení, ale spokojení.

Text: Aleš Linduška, ZŠ Křižná