Poetickou novinkou modravě prozářené lovecké haly je stromek posetý stříbrnými a modrými opeřenými ptáčky. Motiv ptáčků jako vánočních ozdob je znám z české produkce už od třicátých let 20. století a zdá se, že na svém kouzlu za téměř století nic neztratil. Celý prostor je protkaný stříbřeným jmelím – stříbřitý pel mají i lístky na ptačím stromu. Stříbřené skleněné vánoční ozdoby patří k těm nejstarším. Na Valašsku se vyrábělo stříbřené sklo už v 70. letech 19. století ve sklárnách firmy S. Reich & Co. Jednalo se nejčastěji o předměty liturgické, jako jsou mešní poháry a svícny, ale i dekorativní koule určené do zahrádek k popínavým rostlinám a růžím. Ostatně květiny nechybí ani v zámecké vánoční výzdobě, o čemž přesvědčují orchideje v dámském salonku.

Záplava zlatavých, bronzových a svěžích zelených tónů prostupuje pak největší ze zámeckých komnat, jejíž třpyt umocňují i křišťálové lustry a nástěnná zrcadla. Ještě intenzivnější zážitek ale poskytuje vstup do předposledního zámeckého pokoje. Vodopád baněk v stříbřitých, fialových a perleťově krajkových barvách směřuje až k vánoční jedličce poseté stovkami zlatě růžových skleněných koulí. Instalace tak naznačuje cestu vedoucí k pohádkové atmosféře vánočního večera.

Krásu skleněných vánočních ozdob lze na zámku v Lešné u Valašského Meziříčí obdivovat denně mimo pondělí od 9 do 17 hodin až do 18. prosince. Jestli si však z návštěvy zámku chcete odnést i něco víc než mimořádný zážitek, navštivte některou ze sobotních tvůrčích dílen. V těch je možné vlastnoručně si ozdobit skleněnou vánoční baňku (10. 12.), nebo se nechat zlákat na voňavé zámecké pečení (17. 12.).

Kamila Valoušková, historik umění Muzea regionu Valašsko