Jakákoliv kreativní činnost děti baví, takže se nebojte je do příprav zapojit co nejvíce. Návod na přípravu dekorativního svícnu je velmi jednoduchý a zvládne ho každý. 

Na přípravu budete potřebovat:

  • terakotový květináček
  • jedlové (smrkové) větve
  • vánoční ozdoby (malé baňky, dřevěné mini dekorace, zapichovací umělé ozdoby na drátku)
  • aranžovací hmotu florex
  • větvička šípků či hlohu - pokud dáváte přednost přírodninám (můžete nasbírat s dětmi venku)
  • svíčky - vysoké (lze tvořit i bez nich)
  • tavná pistole (!!!pozor na popálení!!!) - ideální k přichycení dekorací, které nemají drátek

Nejrůznější ozdoby a dekorace lze koupit takřka v každém květinářství, stejně jako florex.

Postup:
1) Květináček mohou děti nejprve pomalovat akrylovými barvami nebo fixkami, ideálně nesmývatelnými. Poté ho vyplníte florexem až po okraj a necháte hmotu trochu "napít" z vodovodního kohoutku, tak aby hmota nasákla.

Výroba vánočního svícnuZdroj: Iveta Macík Šimková

2) Do středu květináče přímo do florexu zapíchněte vysokou svíčku (lze vyrobit i bez ní, záleží na vás).

Výroba vánočního svícnuZdroj: Iveta Macík Šimková

3) 3) Poté si připravte kratší či delší jedlové větvičky (volte podle velikosti květináče). Ty postupně zapichujte mírně zešikma. Začínejte se zapichováním po okrajích a postupujte do středu květináče. Tím, že je florex napitý vodou větvičky tak brzy neseschnou. Doporučujeme jednou za dva dny shora zalít trochou vody, aby florex zůstával stále mokrý.

Výroba vánočního svícnuZdroj: Iveta Macík Šimková

4) Až budete mít květináč připraven a zaplněn větvičkami, můžete se konečně s veškerou svou chutí a kreativitou pustit do finálního zdobení. Zapichovat můžete vánoční dekorace či nasbírané přírodniny. Dají se využít i živé květiny.

Výroba vánočního svícnuZdroj: Iveta Macík Šimková

Uvidíte, že výsledná dekorace bude fantastická a navíc skvěle zabavíte děti, ale i sebe a strávíte společný čas při tvoření.

Výroba vánočního svícnuZdroj: Iveta Macík Šimková

Buďte opatrní, pokud používáte tavnou lepicí pistoly. Horké lepidlo způsobuje bolestivé popálení prstů, proto tavnou pistoli dětem raději nedávejte. 

Opatrně také, pokud budete chtít zapalovat ve svícnu svíčku. Vždy buďte v blízkosti svícnu, aby nedošlo k požáru. Ideální je svícen nechat pouze jako dekoraci. 

Budeme moc rádi, když nám do redakce pošlete své výtvory nebo tipy na další kreativní nápady, co děláte s dětmi během adventní doby. Posílat můžete na e-mail: Iveta.MacikSimkova@denik.cz. Vaše příspěvky pak uveřejníme na webu Valašského deníku v rubrice Čtenář reportér.