Do závodů s účastí medailistů všech věkových kategorií Mistrovství ČR se přihlásila i osmička domácích plavců TJ Alcedo Vsetín. V nabité konkurenci si nevedli špatně. Na stupně vítězů se v celkovém pořadí prosadil mezi staršími žáky Filip Jakubec, který skončil stříbrný.

Jako již tradičně uzavíraly kalendářní rok poslední plavecké závody v ČR a to již 47. ročník Silvestrovské ceny Vsetína v plaveckém pětiboji, které se uskutečnili za podpory Města Vsetín na již pro veřejnost uzavřeném bazénu v Městských lázních.

V letošním roce se přihlásilo 270 závodníků z 35 klubů, kdy z kapacitních důvodů vsetínského bazénu museli pořadatelé odmítnout čtyřicítku plavců, takže nakonec se jich účastnilo celkem 215. Účastni byli medailisté všech věkových kategorií z Mistrovství České republiky. Mezi tyto se vešla I osmička domácích plavců TJ Alcedo Vsetín a v opravdu nabité konkurenci si nevedli špatně.

Na stupně vítězů v celkovém pořadí se prosadil jen jediný závodník a to mezi staršími žáky Filip Jakubec, porazit jej dokázal jen rekordman ČR a mistr republiky 13letého žactva Jakub Jan Krischke z Ostravy. Filip vyhrál 100 m motýlek a 100 m znak, prsa a 400 m polohový závod obsadil druhá místa. Těsně pod nimi zůstala mezi nejmladšími Amálie Zádrapová, která obsadila celkově 4. místo (na 100 motýlek byla bronzová) a ve stejné kategorii obsadil Matyáš Pekárek celkově 7. místo. V kategorii dorostenců a mužů skončil Marek Hromada celkově na 10. místě a dokázal vybojovat bronz na trati 100 m prsa. Jeho oddílový kolega Adam Juráň obsadil celkově 12. místo. V této kategorii se odehrával vyrovnaný boj od první disciplíny mezi bývalým plavcem Vsetína, dnes závodníkem Ostravy Michalem Obrem a dvěma závodníky z Blanska – Janem Vencelem a Milanem Kučerou. Svedli nádherný souboj v poslední disciplíně 400 m polohový závod, který pro sebe v závěru vybojoval Jan Vencel a v celkovém pořadí porazil o 16 bodů Michala Obra.

Mezi ženami jsme měli možnost vidět dorosteneckou mistryni ČR na 100 VZ a mnohonásobnou medailistku Adélu Kracíkovou z Plzně, mistryni republiky na trati 100 m motýlek Barboru Říhovou z Krnova a čtvrtou ženu z MČR v Plzni na 100 a 200 m motýlek Michaelou Kyselovou z Brna, která nakonec v této kategorii vyhrála. U nejmladších žaček jsme mohli vidět souboj třech vítězek na Poháru 10letého žactva, který vyhrála Eliška Veselá z Vyškova před Terezou Baláčovou z Frenštátu pod Radhoštěm a Terezou Minaříkovou ze Zlína.

Jednou z hvězd závodu byla Sara Paolina Marconi (Nuoto club Milano), která nedala svým soupeřkám v mladších žačkách šanci a z pěti startů překonala čtyřikrát rekord Silvestrovské ceny (100 motýlek, prsa, kraul a polohový závod). Za ní skončily Andrea Czerná (mistryně ČR v ročníku 12letých) a Pavlína Dvořáková (vítězka z Poháru 11letého žactva).