Začátek bouřkové sezóny se přitom oproti předchozím rokům zhruba o tři týdny opozdil. První slabší bouřka totiž nad námi přešla až 30. dubna.

Odpoledne 5. června „trefila“ Vsetín nejsilnější bouřka roku. Alespoň podle počtu bleskových výbojů, kterých jsme zaznamenali 185. Rovněž další červnové bouřky byly docela silné, ale co bylo nepříjemné, že z nich u nás velmi málo pršelo. Hlavně na konci června jsme se tak potýkali s velkým suchem.

Začátek letních prázdnin také nebyl příjemný. Odpoledne 1. července se přihnala bouře, která sice přinesla potřebný déšť, ale na jejím počátku tady silný vítr lámal a vyvracel stromy.

Nejvíce dnů s bouřkou, a to celkem 14, jsme vloni zaznamenali v srpnu. Zejména závěr měsíce byl na bouřky bohatý. Nejdůležitější bylo, že většinu srpnových bouřek doprovázely pořádné deště, po kterých se suché valašské trávníky opět pěkně zazelenaly.

Bouřková činnost na Valašsku obvykle doznívá v měsíci září. Vloni to dlouho vypadalo stejně. Po třech bouřkách, které přes Vsetínsko postupně přešly ráno a dopoledne 9. září, se více jak měsíc nic nedělo, ale 10. října v odpoledních hodinách se ještě o Vsetín „otřela“ jedna vzdálenější bouřka. Čítač blesků při ní zachytil posledních pět výbojů.

Za celý rok 2019 byly bleskové výboje na Vsetíně zaregistrovány ve 40 dnech, což je průměrný počet.

AUTOR: Pavel Svozil, Muzeum regionu Valašsko - Hvězdárna Vsetín