Starší z bratrů Radek Kašpar pak o stejnou (pro něj nešťastnou) časovou jednotku, jednu setinu sekundy, porazil svého mladšího bratra Davida v prestižním závodu - S ČT sport na vrchol.

Když se bratři Kašparové před šesti lety společně probojovali z tří tisíc amatérských lyžařů mezi pětici nejlepších na Mistrovství republiky ve Špindlerově mlýně, netušili, že od kýženého úspěchu je v letošním chystaném desátém ročníku rozdělí právě setina vteřiny.

„Byl to tehdy neuvěřitelný a fantastický úspěch který už asi nikdy nezopakujeme. Do Špindlerova Mlýna jsme přijeli ve valašském kroji a všichni nám tehdy moc fandili,“ vzpomínal na úžasnou atmosféru mladší z bratrů David.

Letošní závody „S ČT sport na vrchol“ ve svém jubilejním desátém ročníku opět hledají nejlepšího amatérského lyžaře desetiletí. Proto se v magickém datu 2. února 2020 konal nejprve závod na Lipně, který měl rozhodnout o tom, kdo z borců se propojuje mezi Top 10 a bude v půlce března ve Špindlerově mlýně usilovat o titul nejvyšší - Nejlepší amatérský lyžař desetiletí.

Svými skvělými jízdami se do velkého denního finále na Lipně probojovali i valašští rodáci, bratři Kašparové z Hovězí. Zvítězit však mohl pouze jeden z nich, časomíra byla neúprosná.

,,V cíli se rozhostilo hrobové ticho. Srdce mi šíleně bušilo, protože čas byl do posledního čísla stejný jako u bratra Davida, bohužel ta poslední setina rozhodla o smíšených pocitech z vítězství,“ dodal postupující Radek, který o pouhou setinu vteřiny porazil svého mladšího bratra.

Do desáté série projektu se tak z Lipna do Špindlerova Mlýna probojoval Radek Kašpar a stal se tak jedním z deseti závodníků, kteří budou v polovině března bojovat o titul nejvyšší.

„Samozřejmě mám z postupu obrovskou radost, ale zároveň mě hrozně mrzí, že jsem v cíli tolik natáhl ukazováček, který možná rozhodl o tom, že jsme mohli ze závodů na Lipně postoupit oba, ale nepostoupili. Mrzí mě to i proto, že David jel fantasticky," posteskl si starší bratr Radek.

„0,01 setina sekundy je vůbec nejmenší měřitelný časový rozdíl v alpském lyžování, o který můžete prohrát nebo také vyhrát. Na lipenské trati to mohlo znamenat rozdíl jednoho jednoho centimetru a již podruhé jsme tak mohli přepsat dějiny tohoto projektu," vyjádřil se ke svému výkonu mladší z bratrů, David Kašpar.

Radek Kašpar