V květnu se na Základní škole Ohrada uskutečnil se třídou 4.C velmi vydařený projektový den nazvaný „Mezi stromy“. První část dne jsme s žáky strávili v lesíku nedaleko školy. Zde děti absolvovaly stezku pobytových znamení lesních zvířat, na mýtině pak počítaly letokruhy a přišly i na to, jak změřit obvod stromu, když zrovna nemají po ruce metr.

Ve druhém bloku jsme s odborníkem panem Manou zasadili společnými silami devět stromků na školní zahradě. Ty byly pořízeny ve spolupráci s Nadací ČEZ.

Ve třetím bloku se pak žáci naučili například pracovat s klíčem na určování stromů podle listů či jehličí. Celý den nám přálo pěkné počasí, panovala dobrá nálada a radost z výuky venku.

Kromě ohlodaných šišek, třísek od strakapoudů či zaječího trusu jsme v lesíku však objevili i pobytová znamení od živočišného druhu, který po sobě zanechává poházené plastové lahve, sáčky, na střepy rozbité skleněné lahve a další nepořádek.

Nástěnka na chodbě Odboru životního prostředí ve VsetíněNástěnka na chodbě Odboru životního prostředí ve VsetíněZdroj: se souhlasem ZŠ Vsetín, Ohrada

Zvažovali jsme s žáky, co s takovým smetištěm. Ačkoli žáci ochotně nabízeli, že půjdou odpadky sami posbírat, nejprve jsme se rozhodli naše návrhy na řešení (obrázky, nápady atd.) zaslat na Odbor životního prostředí města Vsetín. Jsme zvědaví na reakci a těšíme se, až bude lesík u naší školy čistý a bezpečný.

Reakce z Odboru životního prostřední města Vsetín přišla brzy. A obrázky s návrhy na řešení celé situace byly umístěny na chodbě odboru životního prostředí, tak, aby byli informováni i ostatní občané. Lokalitě bude věnována zvýšená pozornost.

Leona Vaculíková a žáci 4. C ze ZŠ Vsetín, Ohrada