Všechny známky, aršíky nebo kolky pochází z Československa a dokumentují politickou historii republiky od jejích počátků až do závěru šedesátých let minulého století. Díky sbírce je možné sledovat změny ve vývoji našeho státu poměrně zřetelně. Jeho vznik z Rakouska-Uherska reprezentují známky zaniklého mocnářství opatřené přetiskem nové republiky, které byly používány až do 15. 3. 1919. Na první československé známce, jejímž autorem je Alfons Mucha, je zobrazen pohled z vltavského břehu na slunce vycházející nad Hradčany (reálně to však není možné). Nejčastějším motivem tohoto období byl samozřejmě první československý prezident – Tomáš G. Masaryk.
Jasné barvy známek první republiky však poměrně záhy nahradily tmavší odstíny na známkách z doby Protektorátu Čechy a Morava (zejména černá a kovově modrá). Hlavní zobrazovanou postavou se stal Adolf Hitler a typickým tématem byla sounáležitost a společné dějiny říšských národů.
Období mezi léty 1945 až 1969 je označováno za vrcholnou etapu naší známkové produkce. Spolu s tradičními socialistickými motivy se na známkách objevují i historické osobnosti, příroda či reprodukce světových uměleckých děl. Všeobecně šlo o známkovou tvorbu vysoké kvality, za kterou stáli umělci, jako byli Max Švabinský nebo Antonín Strnadel. Kombinace uměleckého provedení, kvalitního rytí a poměrně rychlého zavedení vícebarevného soutisku způsobila, že se československá známka stala celosvětově populárním sběratelským artiklem.
I Valašsko samotné, respektive jeho charakteristické znaky byly a jsou vyobrazované na poštovních známkách. Nejznámější jsou zřejmě exempláře ze70. let 20. století, které se věnovaly lidové architektuře. Valašsko pak na známkách reprezentoval např. shluk obytných dřevěných staveb se zvonicí. Z poslední doby zmíníme alespoň aršík ze série Ochrana přírody: Beskydy – kraj velkých šelem.
Pokud budete v blízké době dostávat, nebo posílat poštu, čímž myslíme tu skutečnou papírovou, věnujte několik sekund známce a možná vás tohle malé umělecké dílo natolik překvapí, že sami propadněte filatelistické vášni.
Samuel Španihel, archeolog Muzea regionu Valašsko