Výroba ovocných pálenek se na Valašsku rozvíjí až v závěru 19. století. Pro konzumaci se ve zdejších domácnostech i hostincích využívalo skleněných odlivek či kalíšků vyrobených v regionálních sklárnách. Sklárny na Valašsku provozovala od druhé poloviny 19. století firma S. Reich & Co., největší sklářský podnik celého Rakousko-Uherska, u jehož zrodu stál buchlovický hostinský Isaac Reich. Jednotlivé sklárny se v průběhu let specializovaly: lahve se vyráběly v Kyjově, nápojové sklo (kalíškovina) v Karolinině huti (Karolinka) a odolné lisované sklo v Mariánské huti ve Velkých Karlovicích – Leskovém.

Výbrus okraje středověké mísy, který byl vytvořen pro potřeby archeometrické analýzy.
Archeologický výzkum na náměstí ve Valašském Meziříčí ukončen. Jeho první část

Sklo vždy bylo luxusním materiálem určeným pro slavnostní příležitosti. K nejstarším nádobám na pálenku z Valašska patří svatební pohárky či ploché lahve „plucky“ na slivovici pro svatební mládence – ty bývají mnohdy zdobené, nejčastěji rytinou či i hutním dekorem. Až do poloviny 20. století byly hojně rozšířené speciální odlivky s komínkově prodlouženým hrdlem („ptáček“) s různě velkým obsahem. Od 70. let 19. století se v nabídce Reichových skláren objevují drobné jednoduché odlivky („štamprle“) a v roce 1873 zavedla firma S. Reich & Co. výrobu odolného a levného lisovaného skla – ideálního pro vyžití v hospodách a nálevnách. Ve výstavě jsou přestaveny nejpoužívanější odlivky na destiláty pro závěr 19. a 1. polovinu 20. století, ale i luxusní likérové soupravy. Druhá polovina 20. století je zastoupena svátečními kalíšky vyráběnými ve sklárně v Karolince, pro kterou pracovali technolog Emanuel Tylčer a designéři Antonín Švec, Jana Matoušková či Alena Holišová. Závěr výstavy tvoří pestré hutně zdobené sklo ze vsetínské sklárny B. A. G.

Doprovodné texty na výstavě a dobové články ilustrují fenomén kořalečního moru, který sužoval Valašsko od 2. poloviny 19. století. Toho se po návštěvě výstavy obávat nemusíte.

Kamila Valoušková, historik umění Muzea regionu Valašsko

Dožínky a dožínkový jarmark v Kroměříži, rok 2022.
VIDEA: Dožínky Zlínského kraje ovládly centrum Kroměříže. Nechyběli ani řezbáři